Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbu hokejové haly pozdrželi celníci

  14:50aktualizováno  14:50
Praha - Desítky aut, bagrů a buldozerů dokončují na rozsáhlém staveništi hokejové haly Sazka, ve které by se mělo konat hokejové mistrovství světa v roce 2004, poslední asanační práce. V pondělí sem přitom už měli nastoupit dělníci a začít betonovat základní desku. Stavbaři však musí ještě počkat, protože kamion s potřebným materiálem uvízl na hranici. "Náklad odvodňovacích rour čeká na proclení z Francie," řekl iDNES Jan Vala z firmy Bestsport, která stavbu víceúčelové haly zajišťuje.

Kamion s rourami, které jsou potřeba pro odvodňování spodních vod, by měli celníci proclít v úterý. "Pak ihned začneme s výstavbou. Zatím dočišťujeme prostor staveniště," uvedl mluvčí.

Koncem příštího měsíce tu slavnostně položí základní kámen a další pamětní kameny. "Harmonogram je zpracován přesně na dny, proto se bude stavět i přes zimu. Enormní nasazení všech nasvědčuje tomu, že by se mělo vše stihnout, aby se v dubnu 2004 mohl v hale šampionát uskutečnit," dodal Vala.

Souběžně se stavbou haly se ještě budou bourat některé další zchátralé objekty, které stojí na pozemku o rozloze přibližně patnáct hektarů. Následně v listopadu se začnou stavět obvodové zdi. Nově budované hokejové hale, srovnatelné s arénami z kanadsko-americké NHL, by mělo město přizpůsobit okolní a příjezdové komunikace.

Radní původně počítali s úpravami za zhruba 1,4 miliardy, ale po povodních se tato částka snížila na 780 milionů korun, které by město mělo dostat od státu.

"Rozdíl mezi námi nabídnutou částkou a přislíbenou od státu je přibližně šest set milionů korun. Nemůžeme si však dovolit, aby mistrovství bylo tímto ohroženo. Relativně se to dá zvládnout, ale chceme, aby ve většině případů při vylepšování infrastruktury to byla cílová řešení," říká náměstek primátora Martin Hejl.

Betonovat se tento týden začne od Ocelářské ulice a po částech bude vyplňován okrouhlý půdorys arény a jáma u Českomoravské ulice, kde bude stát tréninková hala.

S dohledem nad stavbou, která má být hotova za osmnáct měsíců, pomáhá Sazce finská firma, která sleduje i podobný projekt v Hamburku. Navíc do konce října bude ukončeno i výběrové řízení firmy pro přímou stavbu haly. O zakázku se ucházelo více než dvě stě stavebních společností. "Už teď byly z řízení vybrány na přípravné práce společnosti Integra a Konstruktis," podotkl Vala.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Hala Sazky: Boj o čas

V tento okamžik rovněž bojuje o čas Sazka, proti územnímu rozhodnutí na její projekt se však v půlce května odvolaly některé subjekty. Vedení Sazky vzkázalo, že pokud do září nezačnou stavět, pak od plánů odstoupí. Pro srovnání: pět organizací se loni odvolalo i proti hale v Hagiboru.

Harmonogram stavby Sazky:

prosinec 2001 - podání žádosti o územní rozhodnutí
únor 2002
- zahájení demoličních prací v areálu bývalého ČKD - lokomotivka
červen 2002 - podání žádosti o stavební povolení
červenec 2003 - dokončení monolitické části výstavby
září 2003 - dokončení ocelové střešní konstrukce
březen 2004 - zahájení zkušebního provozu
duben 2004 - mistrovství světa v ledním hokeji

"Trvalo pět měsíců, než jsme dostali pravomocné rozhodnutí," řekl Karpíšek.
Zatímco Arena Hagibor čeká na demoliční výměr, aby mohla začít bourat stávající sportoviště, v areálu bývalého ČKD - Lokomotivka, kde má stát hala Sazky, už se od konce minulého roku bourá a majitel pozemku odváží ropnými látkami kontaminovanou zeminu.

V pondělí firma pověřená Sazkou k přípravě haly informovala agenturu ČTK o tom, že z bývalé továrny odvezli ještěrky, které byly jediným ohroženým živočišným druhem, který zde sídlil.

Příprava výstavby se přitom nyní zkomplikovala zmíněným odvoláním. Námitky musí posoudit ministerstvo pro místní rozvoj, což schvalování stavby zdrží patrně o měsíce, tak jako tomu bylo u Hagiboru. Bez pravomocného územního rozhodnutí nemůže Sazka získat stavební povolení.

Sazka bude stavět halu s Finy
Už je jasné, kdo bude radit Sazce a její dceřiné firmě Bestsport při stavbě hokejové haly pro mistrovství světa v hokeji. Bestsport podepsal smlouvu s finskou společností JHC Arena. Na jejím základě se Finové stali poradci při výstavbě, financování i provozu pražské multifunkční haly, která má stát v Libni v bývalém areálu ČKD - Lokomotivka.

"Po dostavbě bude důležité obstarat sponzory, zajišťovat sportovní a kulturní program tak, aby aréna vydělávala peníze," řekl ve středu předseda představenstva JHC Arena Holding Harry Harkimo. Jeho společnost například provozuje Hartwall Areenu v Helsinkách, kde už se uskutečnila dvě mistrovství světa v hokeji.

Následující šampionát v roce 2004 by už měl být odehrán v Praze v Libni.

"Finská JHC se rozhodně nestane spolumajitelem a nebude se podílet na financování naší haly, ta bude zaplacena z českých peněz," uvedl generální ředitel Sazky Aleš Hušák. Doposud jeho společnost zveřejnila jen to, že vyhlásí novou sázkovou hru, z jejíchž výnosů bude stavbu haly platit. Do její pokladny by měli přispět i lidé, kteří si budou moci koupit dlaždice nebo sedadlo v budoucím hledišti.
V těchto dnech Sazka čeká na územní rozhodnutí. "Teď musíme napravit chybu, kterou jsme udělali, když jsme špatně zakreslili do projektu pozemek na vybudování kruhového objezdu. Pak by mělo být vše v pořádku a magistrát by měl vydat rozhodnutí," řekl Hušák.

Byl velmi spokojen s tím, jak úředníci magistrátu i státní správy spolupracují. "Primátor, členové rady, všichni nám pomáhají. Kdyby to takhle fungovalo ve všech případech, bylo by všechno o hodně snazší," uvedl ředitel Sazky Hušák.

Do libeňské haly by se mělo vejít při hokejových utkáních kolem šestnácti tisíc diváků, při koncertech o dva tisíce víc. Vnitřní úpravy umožní i pořádání atletických závodů.

Areál Sazky: investice za 14 miliard
Areál kolem hokejové haly Sazky bude stát parně více než čtrnáct miliard korun a tato suma představuje ve svém oboru rekordní investici. Pro srovnání - prodloužení trasy metra C Holešovic až do Letňan má stát jen o dvě miliardy více, než libeňský sportovní a komerční areál, který bude na pouhých čtrnácti hektarech.

Společnost Sazka, která se rozhodla postavit halu pro hokejové mistrovství světa, ovšem není příliš nadšena tím, že na veřejném projednávání stavby zazněla cena celého komplexu.

Sazka totiž doposud nemá potřebnou sumu k dispozici. Společnost však potvrdila, že zmíněných čtrnáct miliard je hrubý odhad na celkový projekt, který v Libni zabírá plochu 14,5 hektaru.

"Čtrnáct a půl miliardy korun je orientační částka, která zazněla z úst lidí, kteří nejsou investory. Celý projekt bude dokončen řádově do roku 2010, takže peníze budeme hledat formou diskusí s různými investory, kteří by o to projevili zájem," uvedl Antonín Surka, ředitel společnosti Bestsport, dceřinné firmy Sazky. Právě Bestsport zabezpečuje celý záměr. "Prioritní je samozřejmě postavit hokejovou halu, ale její cenu zatím neprozradíme," řekl.

Ani mluvčí Bestsportu nebyl zveřejněním sumy potěšen. "O výši investice se nevyjádřila Sazka, ale najatá ekologická firma, nebo lépe řečeno, firma, která připravovala podklady pro dokumentaci o vlivu na životní prostředí. Tato částka vycházela z původních širokých odhadů a dalších investic," uvedl Vala.

V odhadu jsou zahrnuty nejen náklady na samu výstavbu, ale například i na demolice, sanaci území a rozvoj dopravní infrastruktury. Na tom se podílí i stát, který vyčlenil jednu miliardu. Tu však rozdělí mezi Prahu a Ostravu, kde se bude mistrovství konat. "Podílí se na tom i řada soukromých investorů, kteří budou v lokalitě působit. Celková plocha, připravená pro realizaci projektu Zelený ostrov, činí 14,5 hektaru," doplnil Vala.

Urbanisticko - architektonické řešení haly pro mistrovství světa v ledním hokeji, kterou by měla ve Vysočanech postavit společnost Sazka. (27. listopadu 2001)

Umístění hokejové haly v Praze 9 na leteckém snímku. (27. listopadu 2001)

Za několik týdnů už nezbude z této haly ČKD ve Vysočanech vůbec nic. Dělníci z ní postupně vyvážejí vše ocelové a potom ji zbourají. (28. listopadu 2001)

Za několik týdnů už nezbude z této haly ČKD ve Vysočanech vůbec nic. Dělníci z ní postupně vyvážejí vše ocelové a potom ji zbourají. (28. listopadu 2001)

V areálu budoucí hokejové haly finišují odklízecí práce. Začátkem října se zde již začne stavět. (27. září 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Ze tří zón šumavského parku se stanou čtyři, přibudou klidová území

Pohled z rozhledny na Roklan

Z původních tří zón, které dosud tvořily Národní park Šumava, se letos mají stát čtyři. Čekají se ostrá vyjednávání....

Najdete na iDNES.cz