Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Konec výstavby v zátopových oblastech, velí Bendl. Třesou se i chataři

  1:36aktualizováno  1:36
Ministr zemědělství Petr Bendl chce zakázat stavby domů a přestavby chat na rodinné domky v záplavových oblastech. Proti není překvapivě ani šéf hejtmanů Michal Hašek z ČSSD. Bendl se mimo jiné nebrání ani zákonem umožněnému vyvlastňování půdy kvůli protipovodňovým hrázím.

Stavba nových domů v zátopových oblastech může být brzy minulostí. Ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

Konec romantiky u vody. Chatové osady v zátopovém území už by se neměly dál rozšiřovat a stát zakáže lidem se tam natrvalo stěhovat. Dnes se stavitelům chat i domů daří různými oklikami stavební povolení získat, přestože oblast není bezpečná.

"Musíme se podívat i do územních plánů a zamezit dalším výstavbám či přestavbám chat na rodinné domky v záplavových územích," řekl v pondělí v Radiožurnálu ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Tento krok by měl být jedním ze sedmi až osmi protipovodňových opatření jeho ministerstva. Dále mezi ně patří třeba obnova rybníků či čištění koryt řek. "Oprava chaty je v pořádku. Je třeba zabránit novým stavbám," rozvedl to Bendl pro MF DNES.

Návrh se týká lidí v každé vesnici u vody, kteří tam mají chatu. Chatařství přitom zažívá renesanci. Například řeka Berounka zatopila letos v Černošicích u Prahy kromě 70 domů i 563 rekreačních objektů. Lidé se nepoučili a po roce 2002 přibývaly i nové domy. Stavělo se v Řevnicích, Letech, Zálezlicích i jinde. Zabránit přestavbám chat na trvalé bydlení však půjde špatně. Třeba důchodci se stěhují do domů, které pořád mají status "rekreačního objektu", i když je majitel bere jako svůj hlavní domov. Pak je logicky i dál vylepšují.

Zakazuje se to těžko. "Nemůžeme lidem nařídit, aby bourali stávající objekty, které jsou staticky v pořádku, ačkoli si uvědomujeme, že si z nich mohou udělat trvalé bydliště," vysvětluje vedoucí stavebního úřadu v Černošicích Marie Špačková.

Musíme určit jasná pravidla, žádá Hašek

Starosta Bechyně Jaroslav Matějka řekl, že se občas nějaká nová stavba v okolí objeví i přes nesouhlas jeho úřadu, protože stavebníci si povolení seženou přes známé jinde.

"Záplavová území v územním plánu máme, stavební úřad v těchto místech stavby nepovoluje, ale někdy jsou majitelé pozemků silnější," přiznává Matějka. Starostové vítají zákaz nových staveb, ale omezení oprav si dost dobře nedokážou představit. Podle mínění starosty Štěchovic Miloše Čapka by pak ministerstvo muselo majitele domů nějak odškodnit, když jim zakáže nakládat s majetkem.

Stínový ministr zemědělství a šéf asociace hejtmanů Michal Hašek (ČSSD) Bendlův nápad předem nezavrhl. "Na první poslech to zní lákavě, ale musí se určit jasná pravidla, aby nedocházelo ke spekulacím s domy a pozemky," reagoval. Zajímavou cestou se po povodních 2002 vydal pražský magistrát. Vykoupil od lidí ochotných odejít domy v ohrožených Lahovicích. Některé obsadila třeba městská policie.

Bendl chce rovněž zákonem umožnit vyvlastňování půdy kvůli stavbě protipovodňových hrází.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz