Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem praskají domy, stavba štoly za to ale nemůže. Tvrdí to posudek

  8:58aktualizováno  8:58
Lidé z Jablonce si stěžují, že jim odstřely při výstavbě protipovodňové štoly ničí domy. Město si nechalo vypracovat nezávislý posudek. Ten říká, že za škody na domech stavba nemůže. Majitelé domů nesouhlasí a proti posudku protestují.

"Až se vzpamatujeme z toho šoku, budeme chtít oponentní posudky," říká lékařka Alexandra Jörgová. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Závěry posudku přednesl znalec Bohumil Svoboda na jednání jabloneckého zastupitelstva. "Posudek se týkal dvou památkových vil, ordinace doktorky Jörgové a jednoho domu v Průběžné ulici," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Podle Svobody škody na domech vznikly z několika příčin. "Buď jsou budovy špatně postavené nebo na špatném podloží. Různé praskliny, které se mohly zvětšit při trhacích pracích, by musely vzniknout při překročení limitů, ale k tomu nedošlo," uvádí Svoboda.

Znalec ještě změřil dva odstřely a došel k závěru, že účinky trhacích prací jsou na domy v Jablonci nulové. Jak se vyjádřil zhotovitel stavby? "Posudek nemáme k dispozici, nejsme zadavatelem, ani vyrozuměnou stranou. K jeho závěrům se z těchto důvodů nemůžeme vyjádřit," uvedl vedoucí projektu Miroslav Vlk z Metrostavu.

Alexandru Jörgovou, která tvrdí, že ji při jednom z výbuchů praskla v domě, kde má gynekologickou ordinaci, voda, zpráva Svobody velmi zklamala. "Jsem otrávená a naštvaná. Nechala jsem si udělat svoje statické a geologické posudky a ty mi prokázaly, že poškození domu je vyvoláno ražbou štoly," řekla lékařka.

Svůj boj prý vzdát nechce. "Až se vzpamatujeme z toho šoku, budeme chtít oponentní posudky. Přeci nemůžeme za to a spousta lidí s námi, že náš dům stojí na špatném podkladě," dodala Jörgová. Podle ní pak znalec vycházel z údajů o odstřelech v době, kdy už nebyly tak intenzivní.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz