Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba stanice metra ruší obyvatele

  9:03aktualizováno  9:03
Kobylisy - Na neustálý hluk a vysokou prašnost související s výstavbou nové části trasy metra C v místě budoucí stanice na Kobyliském náměstí si stěžují obyvatelé domů v těsné blízkosti staveniště. "Žijeme přímo u stavby metra, kde se pracuje dvacet čtyři hodiny denně včetně sobot a nedělí. Neustále je tam zapnutý ventilátor na odvzdušnění, v noci nás budí bušení tyčí do míchaček betonu," stěžuje si obyvatelka jednoho z domů na Kobyliském náměstí Hana Hachová, která má staveniště přímo pod okny.
Stavba stanice metra

Stavba stanice metra - Jezdit metrem i do Kobylis bude pro zdejší obyvatele jistě příjemné. Jak ale vydržet neustálý hluk a prach ze stavby? Měření potvrdila nadměrný hluk. (30. července 2002) | foto: Petr NovotnýMF DNES

Dodala, že prodloužení metra je sice potřebné, ale lidé bydlící v okolí také potřebují doma odpočívat a spát.

Hygienici na základě žádosti provedli na místě potřebná měření a zjistili, že jsou opravdu překračovány maximální přípustné hlukové limity. "Protihluková opatření provedená v rámci stavebního povolení nejsou účinná a stížnost nájemníků je oprávněná," sdělila Helena Štolbová z Městské hygienické stanice. Dodala, že noční hlučné práce navíc nejsou na stavbě povoleny.

Počátkem dubna poslala nájemnice bytu starostovi Prahy 8 Josefu Noskovi žádost o výměnu oken za protihluková, která by zlepšila kvalitu bydlení. Zároveň požadovala slevu na nájmu. Teprve na druhý dopis podle ní úřad zareagoval. "V polovině července mi přišla odpověď z majetkového odboru, že snížení nájmu bylo zamítnuto, ale okna vymění investor stavby. Chyběla však informace kdy," uvedla.

Podle informací z majetkového odboru Prahy 8 záleží jen na tom, kdy bude vydáno stavební povolení. Několik měsíců požadovanou a zatím neprovedenou výměnu oken nepovažuje referentka oddělení správy a budov bytů Božena Čápová za chybu úřadu.

"Investor požádal o schválení výměny teprve před čtrnácti dny," tvrdí úřednice. Dodala, že rada pro bytové a nebytové prostory v tomto případě nedoporučila slevu z nájmu a další žádosti nyní budou postoupeny bytové komisi. "Pokud to ale nepovolila jednomu, neměla by to povolit nikomu," je přesvědčena Čápová.

Místopředseda Sdružení nájemníků České republiky Milan Taraba tvrdí, že nájemníkům v takovém případě zbývá jediná možnost - obrátit se na soud. "Pokud rozhodne v jejich prospěch, mají nárok na slevu zpětně," řekl Taraba.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Najdete na iDNES.cz