Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba silnice spojující Liberec s Jabloncem se odkládá, města zuří

  10:36aktualizováno  10:36
Dostavba nové silnice spojující Liberec s Jabloncem nad Nisou se odkládá. Důležité silniční spojení se mělo postavit v příštím roce, ale stát jeho stavbu kvůli nedostatku financí odložil na neurčito. Jablonecká radnice se s tím nechce smířit.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Odkládání stavby považuji za katastrofu. Už teď je silnice přetížená. Chceme, aby město situaci řešilo a zasadilo se o dřívější termín stavby," poznamenal jablonecký zastupitel František Pešek.

Dostavba rychlostního spojení mezi Jabloncem a Libercem se zasekla kvůli nedostatku peněz. Původně měla stavba silnice plynule navázat na její předešlé tři etapy, které stavbaři dokončili v roce 2008. Nyní řidiči marně čekají na tu poslední, která má silnici napřímit a auta vést ve třech pruzích.

Plánovaná trasa silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou

Tudy má vést silnice mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou.

Auta teď musí ve směru na Jablonec stoupat řadou serpentin ve dvou pruzích. V budoucnu by tudy mohla jezdit osmdesátikilometrovou rychlostí, dnes je v některých úsecích zpomaluje čtyřicítka.

"Do práce tudy jezdím denně. Je to šílené, hlavně v zimě. Vznikají tu i kolony, protože řidiči musí čekat, než projede autobus nebo nákladní automobil," postěžoval si například Martin Korec z Jablonce.

Naštvanost řidičů a potřebnost stavby nutí jabloneckou radnici jednat. "Silnice v plánu správy silnic na příští roky opravdu není. Musíme požádat poslance, aby vyvinuli úsilí a silnici zařadili do plánu alespoň na rok 2013," konstatoval jablonecký starosta Petr Beitl.

Pomoct chce jablonecký poslanec

Jedním z orodujících by mohl být zastupitel, ředitel jablonecké nemocnice a poslanec Vít Němeček. "Už jsem dostal informace z města. Nyní zjistím, co bude třeba, aby silnice dostala vyšší prioritu. Pokud stavba nezačne v roce 2012, budu se snažit, aby to bylo co nejdříve," slibuje Němeček.

O tom, jaká stavba silnice má přednost, rozhoduje ministerstvo dopravy. Podle Ředitelství silnic a dálnic ale získat prioritu nebude technicky možné. "Máme jen investice na dvě akce, a to na silnici z Bílého Kostela do Hrádku a na Stráž - Krásná Studánka," říká mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Původně plánovali zahájit stavbu už v dubnu 2011. To se ale nepovedlo, protože se v rozpočtu nenašly peníze na dostavbu posledního úseku silnice. "Stejný problém nastane i v roce 2012. Ve fondu nejsou na stavbu poslední etapy peníze," informovala Ledvinová.

Kromě samotné silnice stavba počítá s novými chodníky, dvěma mosty, podchodem pro pěší, ale také například s novou otočkou autobusů včetně nástupiště u firmy Novoplastic. Nová silnice by měla být přínosem i pro lidi žijící na sídlišti Kunratická. Sníží se zde hluk pro okolní domy. Součástí poslední etapy stavby je také nová okružní křižovatka v Lukášově.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz