Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stavba obchvatu Jihlavy může začít

  9:36aktualizováno  9:36
Jihlava - Budování silničního obchvatu krajského města - už dvě desetiletí plánovaná stavba v hodnotě více než půl miliardy korun - by měla být po letech čekání na sklonku roku zahájena. Investorem stavby bude brněnské ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které nyní dokončuje nutné výkupy pozemků, jimiž obchvat povede, a připravuje dokumentaci pro vydání stavebního povolení.

Obchvat by měl výrazně odlehčit dopravě v centru Jihlavy, kde musí nyní řidiči pro průjezd městem čekat na řadě světelných křižovatek. Průjezd se tak značně zpomaluje. Až bude povolení vydáno a zároveň bude uzavřeno výběrové řízení na dodavatele stavby, může první etapa budování obchvatu začít. "Žádost o stavební povolení bude podána hned po získání všech potřebných dokladů. To bude během přibližně jednoho nebo dvou měsíců. Předpokládáme, že ve čtvrtém čtvrtletí by mohla být stavba zahájena," řekl technickodopravní náměstek brněnského ŘSD Miloslav Neckář.

Přípravu stavby obchvatu brzdily výkupy pozemků. Město muselo odkoupit část pozemku u Rantířovské ulice, kde povede část obchvatu tunelem. Muselo však čekat, než prodej pozemku projedná krajské zastupitelstvo, neboť dotčený pozemek se vznikem krajů od dubna přešel pod správu krajského úřadu.
"Z hlediska kraje už zahájení stavby obchvatu nic nebrání. Kraj pozemek na Rantířovské ulici městu prodal. Teď je ještě třeba prodat pozemky od města Jihlavy brněnskému Ředitelství a pak už by mohlo být stavební povolení vydáno," řekl Petr Pospíchal, zástupce krajského hejtmana odpovědný za dopravu v kraji.

Do konce roku 2003 by měla být vybudována část obchvatu od Jiráskovy ulice skrze zástavbu rodinných domů a panelových domů v ulicích Rantířovské a Za prachárnou (tam bude obchvat v úseku přibližně tříset metrů zakryt tunelem) až na výpadovku na Pelhřimov v lokalitě nynějšího zahradnictví.

Celkem by tato část stavby obchvatu města měla stát přibližně 530 milionů korun, které zaplatí stát ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Letos dal na obchvat státní rozpočet symbolického půl milionu korun, takže budou zahájeny prakticky jenom přípravné zemní práce," řekl zástupce jihlavského primátora Josef Kodet. Dodal, že na pokračování další etapy stavby obchvatu (v následujících letech by se měl napojit na výpadovku z Jihlavy na Znojmo) nyní město připravuje projekt pro vydání územního rozhodnutí.

Město dalo přibližně tři miliony korun na přípravné práce: geologický průzkum, vypracování projektů pro územní rozhodnutí a zaměření pozemků. Částečně také zaplatilo výkupy pozemků od soukromých majitelů, převážně zahrádkářů. Ti letos ze svých záhonů v místě obchvatu sklidí už poslední úrodu. "Pozemky nad tunelem bude po stavbě možno opět využít. Třeba pro zeleň, nebo i pro zahrádky, ale nebude se na nich smět stavět," řekl Kodet.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Budeme vládu tolerovat, řekl Filip. Lidé protestovali proti ruskému švábovi

Šéf komunistů Vojtěch Filip na sjezdu strany v Nymburku. (21. dubna 2018)

Na české komunisty je upřena největší pozornost od pádu minulého režimu v listopadu 1989. Poprvé od té doby totiž...

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Najdete na iDNES.cz