Satelitní snímek, který ukazuje, jak Čína buduje startovací a přistávací dráhy...

Satelitní snímek, který ukazuje, jak Čína buduje startovací a přistávací dráhy vhodné pro vojenské užití na sporném území, které je součástí Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři (17. dubna 2015) | foto: Reuters

Čína staví letiště na sporných ostrovech, dráha bude mít tři kilometry

  • 35
Satelitní snímky ukazují, že Čína výrazně pokročila při budování ranveje vhodné pro vojenské užití na sporném území v Jihočínském moři. Spratlyho ostrovy, kde letiště vzniká, si nárokují i Filipíny, Vietnam, Malajsie, Brunej a Tchaj-wan. Přistávací dráha může být dlouhá až tři kilometry.

Tříkilometrová délka ranveje v severovýchodní části útesu Fiery Cross Reef by podle odborného časopisu IHSJane’s „odpovídala stávajícím parametrům čínské armády pro přistávací a startovací dráhy v pevninské Číně, jejichž délka se pohybuje od 2700 metrů do 4000 metrů“.

Čína začala minulý rok vršit na útesu Fiery Cross neboli Ohnivý kříž písek, čímž vznikl umělý ostrov. Snímky ze 23. března podle IHS Jane’s také ukazují, že dělníci kromě dráhy budují i přístav, který zpevňují betonovými bloky. Časopis již dříve napsal, že přístav zřejmě bude schopný obsloužit i velké válečné lodě (více čtěte zde).

Filipínská vláda obvinila Čínu, že se chystá vybudovat startovací a přistávací dráhu na jednom ze sporných ostrůvků v Jihočínském moři.

Filipíny loni v květnu obvinily Peking z toho, že se na Spratlyho ostrovech chystá vybudovat startovací a přistávací dráhu, tehdy však šlo o ostrov Johnson South (více zde). Nynější rozsah prací zde však podle BBC není známý.

Čína staví více ostrovních letišť

Další čínská přistávací dráha však podle záběrů ze začátku února a března zřejmě vzniká na útesu Subi Reef. Prostor pro rovněž tříkilometrovou ranvej by zde mohl vzniknout propojením tří umělých ostrovů.

Počátkem týdne se objevily i další satelitní snímky, které poukazují na prodlužování přistávací dráhy na Paracelských ostrovech. I toto souostroví je sporné, kromě Číny si na něj činí nároky i Vietnam a Tchaj-wan. 

Peking zde loni začal stavět školu pro zhruba čtyřicet dětí, čímž se zřejmě snaží posílit své nároky na sporné území (více zde).

Čína zastrašuje menší státy, prohlásil Obama

Čínská výstavba v Jihočínském moři, kudy procházejí významné námořní trasy a kde se zřejmě skrývají velké nerostné zásoby, budí obavy Spojených států a řady asijských zemí. 

Vrchní velitel amerických vojsk v Tichomoří admirál Samuel Locklear před několika dny varoval, že by zde Čína mohla rozmístit radarové a raketové systémy a získala tak faktickou kontrolu nad územím, které si nárokuje. 

Podle amerického prezidenta Baracka Obamy Čína zneužívá svou „velikost a svaly“ k tomu, aby zastrašila ostatní státy. Peking nicméně svůj postup obhajuje.

 „Čínské práce na ostrovech převážně slouží civilním účelům, i když některé plní potřeby vojenské obrany. Naším cílem je poskytovat přístřeší, podporu při navigaci, předpověď počasí a rybářskou pomoc posádkám lodí z různých zemí, které proplouvají tímto mořem,“ uvedla ve čtvrtek oficiální tisková agentura Nová Čína.

Nároky Číny na pobřežní oblasti v jihočínském moři

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue