Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na horách je plno, vlekaři lákají na pěkné sváteční lyžování

  17:00aktualizováno  17:00
Provozovatelé většiny lyžařských středisek v Čechách a na Moravě si pochvalovali víkendovou návštěvnost. Přestože teploty byly celkem vysoké, většina areálů stačila přes noc upravit sjezdovky technickým sněhem. Poněkud složitější situaci mají nyní běžkaři, protože jsou uzavřené některé trasy kvůli nedostatku přírodního sněhu.
Hezké počasí přineslo vlekařům první úspěšný víkend letošní sezony. Ilustrační snímek

Hezké počasí přineslo vlekařům první úspěšný víkend letošní sezony. Ilustrační snímek | foto: Skiareál Špindlerův Mlýn

Krkonoše a Orlické hory

Velký zájem lyžařů zažil o víkendu Skiareál Špindlerův Mlýn. Na sjezdovkách leží kolem 30 až 80 centimetrů umělého sněhu, vlekaři využili nočních mrazů k dalšímu dosněžování. "Přírodní sníh bohužel příliš nenapadl, takže jsme upravili jen asi 12 kilometrů běžeckých tratí," uvedl Zdeněk Spilka ze Skiareálu Špindlerův Mlýn.

SkiResort Černá hora - Pec hlásil v sobotu více než deset tisíc lidí. Díky mírnému sněžení jsou v provozu i horní části sjezdovek, na nichž leží od 20 do 50 cm sněhu. Celkově je letošní sezona spíše průměrná.

Harrachov nabízí lyžařům velmi dobré podmínky, na svazích leží až půl metru sněhu a všechny tratě jsou upravené. "Na Silvestra budeme v provozu až do 20:00, v 18:00 ale všechno zastavíme, instruktoři lyžařských škol připravili ohňovou show, budou sjíždět s pochodněmi," doplnil náčelník lanovky Sportovního areálu Harrachov Milan Goč. Na Nový rok se bude lyžovat hned od rána.

Vysokou návštěvnost zaznamenal i lyžařský areál v Dolní Moravě na Orlickoústecku. Bez technického sněhu by však středisko bylo zcela ochromeno, mimo sjezdové tratě jsou svahy téměř holé. Upravené proto nejsou ani trasy pro běžecké lyžování, lidé se však mohou do terénu vydat a stopu si prošlápnout sami.

Jizerské hory

Rekordní návštěvnost zažila o víkendu i jizerskohorská střediska společnosti SKI Bižu v Bedřichově, na Severáku a Tanvaldském Špičáku. Podmínky ve střediscích jsou podle ředitele společnosti Pavla Bažanta velmi dobré a podařilo se je vylepšit i novým sněhem. Na Silvestra bude ve všech střediscích večerní lyžování - Na Špičáku se bude lyžovat do 20:00, na Severáku až do 23:00. "V Bedřichově jako tradičně skončí provoz až po Silvestrovské půlnoci," dodal Bažant.

Slunečné počasí přilákalo stovky lidí i do Sportovního areálu Ještěd. Za víkend tu bylo kolem 4 000. I na Ještědu využili ochlazení posledních dnů k dalšímu zasněžování, podmínky ve středisku jsou tak velmi dobré, na sjezdovkách leží až půl metru sněhu.

Provoz na Silvestra i Nový rok bude stejný jako v jiných dnech, včetně večerního lyžování do 21:00. "Jezdit bude i skibus, který večer dopraví lyžaře od konečné tramvaje ke sjezdovce F10," dodal ředitel střediska Jan Svatoš.

Velmi dobré podmínky nabízejí Jizerské hory a sousední Krkonoše také vyznavačům běžek. Upravené jsou v horách desítky kilometrů tratí. Slunečné počasí vylákalo o víkendu na běžky tisíce lidí. "Byl tam provoz jak na Václaváku, raději chodím večer, kdy je tam klid, to si ale zase sluníčka moc neužiju," poznamenal s úsměvem jeden z běžkařů, když se po poledni vracel na parkoviště v Bedřichově.

Krušné hory

Všechny sjezdovky v Karlovarském kraji nabízejí pěkné lyžování. Oba hlavní krušnohorské areály, Boží Dar a Klínovec, jsou plně obsazené turisty. Na svazích je 30 až 40 centimetrů sněhu, po tání areály opět zasněžovaly. Teploty v oblasti se pohybují kolem nuly, ráno jsou sjezdovky namrzlé.

V provozu jsou všechny areály, které v pondělí budou mít otevřeno standardně, tedy od 09:00 do 16:00 a Novako do 16:30, pouze bez večerního lyžování. Nikdo z provozovatelů nezkrátil provozní dobu. Pouze 1. ledna začíná skiareál Neklid od 10:00. Lyžuje se také v nedalekém německém Fichtelbergu.

"Je velký zájem o běžecké tratě, kde je také až 40 centimetrů sběhu. Ještě včera (v sobotu) se upravovaly," uvedla Alena Řehořová z božídarského infocentra. Zpevněné jsou hlavní tahy a lesní cesty, ale okruhy okolo Špičáku nejsou upravené.

Na sjezdovkách na Klínovci je 40 až 60 centimetrů sněhu. V provozu je všech deset sjezdovek. Běžecké stopy jsou také upravené, ale sněhu je tam méně. V pondělí budou mít areály standardní otevírací dobu; večerní lyžování se silvestrovskou party bude delší.

Také na Bublavě je stále dost sněhu, v provozu je většina vleků. V Mariánských Lázních jezdí lanovka a vleky na dvou sjezdovkách a v dětském parku. Sněhu je tam 15 až 45 centimetrů.

Vysočina

Sjezdovky na Vysočině měly tento víkend nejlepší návštěvnost v sezoně. Pomohl jim mráz i sobotní slunečné počasí.

"Tento víkend byl letos nejsilnější. Dvě noci jsme teď zasněžovali, takže i podmínky jsou pro lyžaře a snowboardisty vynikající," řekla Magda Vaňková, správkyně sjezdovek v Lukách nad Jihlavou a na Křemešníku u Pelhřimova. Na silvestra se bude v těchto skiareálech lyžovat do večera, podle zájmu lyžařů. Na Nový rok bude otevřeno od 09:00 do 21:00.

"Je plná sezona, hodně lidí," pochvaloval si i Jiří Pálka ze sjezdovky na Fajtově kopci u Velkého Meziříčí. Tento skiareál na silvestra provozní dobu prodlouží, lyžovat se tam bude až do 22:00. První den nového roku bude vlek na Fajtově kopci jezdit od 09:00 do 21:00. Do 21:00 se bude v pondělí lyžovat i na Šacberku u Jihlavy. V Novém Městě na Moravě si mohou zalyžovat i běžkaři na uměle zasněženém sportovním okruhu. Provozní dobu najdou na internetu.

Některé sjezdovky v kraji provoz na Silvestra zkrátí. Ve Svratce na Žďársku bude vlek fungovat do 14:00, ve středisku Jalovec na Třebíčsku a na Čeřínku u Jihlavy se bude lyžovat do 15:00 a na Harusově kopci u Nového Města na Moravě do 17:00.

U některých svahů na Vysočině ale lyžařské vleky stojí, mezi ně patří Vysoká.

Zlínský kraj

Provozovatelé areálů ve Zlínském kraji se shodli na tom, že šlo o první úspěšný víkend v této sezoně. Dostatek sněhu na sjezdovkách určitě vydrží do Silvestra i v následujících dnech.

"Lidí bylo hodně, taková ta klasická vánoční návštěvnost. Věřme, že to vydrží až do Nového roku a dál a že nebudou lidé odjíždět," uvedl provozovatel ski areálu Karolinka na Vsetínsku Marek Cimala.

"Bylo krásné počasí, konečně to vylákalo lidi ven," řekl ČTK šéf Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku Leo Bača. Na sjezdovkách tam podle jeho slov leží dostatek sněhu, podmínky jsou velmi dobré.

Spousta lyžařů dorazila také na Pustevny v Beskydech, kde na sjezdovkách leží až 50 centimetrů technického sněhu, který se míchá s asi deseti centimetry sněhu přírodního. Přírodního sněhu není dostatek, takže pro běžkaře je upraven pouze pětikilometrový okruh a trasa na Radhošť.

S přílivem lyžařů byli spokojeni také v lyžařském areálu Stupava na Uherskohradišťsku. "Lidí bylo plno, sluníčko krásně svítilo," řekla ČTK provozovatelka Bohdana Orlová. V plánu bylo o víkendu zasněžit také druhou sjezdovku, kvůli větrnému počasí se to však nepodařilo.

Šumava

Nejvíce sněhu na Šumavě je na sportovním areálu na Špičáku, lyžuje se také Nad Nádražím, na Samotách a na Weissově louce a jede také Pancíř lanovka i vlek, uvedl Václav Šebelík ze železnorudského infocentra. V provozu nejsou malé areály jako Alpalouka nebo Hojsova Stráž, které jsou níže položené a nemají umělé zasněžování.

"Na Železnorudsku je po mírném sněžení oblačno, teploty se pohybují kolem nuly. Ve volné přírodě je minimálně 20 centimetrů sněhu," uvedl Šebelík.

Dobré podmínky nabízí oblast také běžkařům. Stopy jsou upravené od pátku v okolí Gerlovy Hutě, tedy na dálnici směrem na Polom i na druhou strany na Hofmanky, Pancíř až na Můstek. Páteřní tahy jsou solidní, ale dojezdy k Železné Rudě a Hojsově Stráži už jsou špatné, řekl Šebelík. Teplotní prognózy do dalších dnů jsou stále kolem nuly.

"Všechny ubytovací kapacity jsou plné. Výjimečně dostaneme zprávu o tom, že se uvolnil jeden nebo dva pokoje kvůli nemoci," uvedl Šebelík.

V největším zimním areálu v Plzeňském kraji na Špičáku jsou kromě nejprudších Šancí v provozu všechny tratě a vleky; na sjezdovkách leží 40 až 60 centimetrů sněhu. Sobotní návštěvnost byla vysoká kolem dvou tisíc lidí.

"Kolem sjezdovek je přírodního sněhu minimum, tak kolem deseti centimetrů. Všechno zachraňuje technický sníh," řekl Luděk Sáska ze zadovského lyžařského areálu. Na Silvestra se bude v areálu Zadov lyžovat i večer, a to do 21:00. V plném provozu bude toto středisko i na Nový rok.

"Lyžujeme na téměř šesti kilometrech sjezdových tratí, nemuseli jsme žádnou zavřít. Máme na nich půl metru sněhu," uvedl mluvčí Skiareálu Lipno Jiří Falout. Poslední den v roce bude v areálu silvestrovská veselice pro děti, ale odpadá večerní lyžování. Na Nový rok bude toto lyžařské středisko v plném provozu

Kvalitní lyžování nabízí také nedaleký Velký Javor na druhé straně hranice v Bavorsku, který má v provozu čtyři sjezdovky.

Areál Ski&Bike Špičák chystá na Silvestra sjezd nejprudší české sjezdovky Šance s pochodněmi, který každoročně pořádá místní Horská služba. Na závěr je připraven oheň, hudební produkce a ohňostroj. "Hořící had odvážných lyžařů se na sjezdovce objeví v 17:30," uvedl spolumajitel areálu Vladimír Kasík. Tradice silvestrovského sjezdu s pochodněmi se na Špičáku udržuje od roku 1948. V roce 1951 musela být kvůli hraničnímu pásmu přerušena a obnovena byla znovu v zimě 1957. Tehdy se však sjížděly jiné sjezdovky a úseky. Sjezd v současné podobě se po trati černé sjezdovky Šance jel poprvé o Silvestru roku 1972.

Kvůli nedostatku sněhu se už nelyžuje například v Přimdě v Českém lese a na sjezdovce Sádek na Domažlicku. Jen omezený provoz ve skiareálu v Kašperských Horách na Klatovsku, kde je 25 centimetrů sněhu. Sjezdové tratě tam dočasně nejsou v provozu, pro děti je ale otevřený dětský park, funguje lyžařská škola a školka a půjčovna.

Jeseníky

Provozovatelé areálů v Jeseníkách mohli díky dobrým podmínkám pustit většinou všechny vleky. I nadále zde platí první lavinový stupeň.

Hezké počasí vylákalo lyžaře například do Koutů na Šumpersku. Plné sjezdovky byly také v Petříkově na Šumpersku. V obou střediscích jsou ubytovací kapacity zaplněné.

V areálu Bonera na Ramzové leží na sjezdovkách asi 60 centimetrů sněhu. Také v Hlubočkách nedaleko Olomouce byly v provozu všechny vleky a lyžařů přijela o víkendu spousta, uvedl provozovatel střediska Michal Stojmenov.

V nejvýše položeném středisku, na Ovčárně, se však stále nelyžuje, není zde dostatek přírodního sněhu. Areál leží v národní přírodní rezervaci a nemůže se spoléhat na technický sníh. Podle provozovatele střediska Josefa Figury však o víkendu dorazila řada běžkařů, kteří využili tamní stopy.

Střední Čechy

Do středočeských lyžařských areálů se o víkendu vrátili návštěvníci, které ještě před několika dny odrazovala obleva. Noční mrazy umožnily zasněžování, a tak se podle provozovatelů kvalita sněhu zlepšila.

Na Šibeničním vrchu u Mnichovic leží 25 až 30 centimetrů. "Sníh je celkem kvalitní, ranní mrazíky nám ho umožní vždy pokrýt novou vrstvou," uvedl provozovatel střediska Jan Zenkl.

Celou noc na dnešek zasněžovali v největším středočeském areálu Monínec u Sedlce-Prčice, sjezdovku tam nyní pokrývá 30 až 60 centimetrů. "Návštěvnost je stoprocentní, všechno je zaplněné," uvedl provozovatel Jaroslav Krejčí.

Od 40 do 60 centimetrů technického sněhu leží v areálu v Chotouni u Prahy. Ve středních Čechách jsou ještě lyžařská střediska v Kvasejovích u Sedlce-Prčice a v Příbrami. Obě jsou zatím mimo provoz.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let, místo léků si dopřává dorty

Nejstarší obyvatelce Vršovic je 103 let. (17.1.2018)

Své 103. narozeniny oslavila nejstarší obyvatelka pražských Vršovic Vlasta Svobodová. Žena narozená ještě za...

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

Najdete na iDNES.cz