Mamba černá

Mamba černá | foto: Profimedia.cz

Chovatel pokousaný mambou unikl „smrti s garancí“, jeho stav se lepší

  • 451
Zdravotní stav třicetiletého chovatele hadů z Bruntálska, kterého v pátek kousl jeden z nejjedovatějších hadů světa, se lepší. Ve filmu Kill Bill o mambě černé mluví jako o smrti s garancí. Podle jiných milovníků plazů zřejmě nedostal "plnou dávku".

Přežít kousnutí mamby černé je téměř zázrak. Odborníci mluví v souvislosti s jejím jedem o téměř stoprocentní úmrtnosti. V Africe je tento had, který dokáže vyvinout rychlost 20 kilometrů v hodině a díky své délce zdvihne hlavu tak, až kouká lidem z očí do očí, považován za vůbec nejnebezpečnějšího.

"Stav pacienta se zlepšuje," řekla iDNES.cz mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Pekařová. Bližší informace s ohledem na přání rodiny nemohla prozradit.

"Zřejmě ho had nezasáhl naplno, protože u tohoto druhu začne jed působit velmi rychle. Toho času v takových případech nebývá nazbyt a těžko by dojel autem do nemocnice," uvedl chovatel hadů Ondřej Škach. O vážnosti situace svědčí fakt, že už při transportu do Prahy byl pacient udržován v umělém spánku.

Mamba černá patří mezi druhy zvířat vyžadující zvláštní péči. "Patří tam všichni jedovatí hadi a hadi nad jeden metr délky," řekl iDNES.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Každý, kdo chce taková zvířata, a to nejen hady, chovat, musí být starší osmnácti let. Druhou podmínkou je povolení k chovu těchto zvířat, které vydává krajská veterinární správa. Veterinář prověří jak chovatele, tak to, jak má chov zajištěn. Pokud uspěje, získá zájemce povolení na tři roky s možností dalšího prodloužení.

Muž z Bruntálska takové povolení měl. "Je to jediný z registrovaných chovatelů, který v Moravskoslezském kraji má mambu černou. Povolení získal v lednu loňského roku," řekl iDNES.cz René Šimík, vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy Moravskoslezského kraje.

Podle chovatelů jsou v Česku desítky těch, kdo se starají o nebezpečné hady, ať už o mamby nebo například kobry. "Především je důležité, aby vůbec k možnosti uštknutí nedošlo. Většina úkonů je u těchto hadů bezdotyková. Nějaké manipulaci se úplně nelze vyhnout, ale používají se při ní rukavice a další pomůcky," vysvětlil chovatel Škach.

Sérum proti jedu mamby černé je velmi vzácné a těžko dostupné. Je proto velmi nepravděpodobné, že by ho chovatel měl doma. Chovatelé jedovatých hadů ale většinou znají číslo na toxikologickou poradnu a předního českého odborníka Jiřího Valentu, který působí právě ve Všeobecné fakultní nemocnici, kde muž uštknutý mambou skončil.


Video