Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stav ministerstva práce, které vede TOP 09, premiéra znepokojuje

  15:13aktualizováno  15:13
Premiér Petr Nečas se obul do ministerstva práce a sociálních věcí, které spravuje jeho koaliční partner z TOP 09. "Stav resortu budí velmi vážné znepokojení," prohlásil Nečas. Ministryně Ludmila Müllerová se podle premiéra bude muset "odříznout" od éry jejího předchůdce a stranického kolegy Jaromíra Drábka.

Stav ministerstva práce, které vede TOP 09, premiéra znepokojuje. Ministryně Ludmila Müllerová se musí odstřihnout od éry, kdy úřad vedl Jaromír Drábek, tvrdí premiér. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Nečas prohlásil, že se ukazuje, že místopředseda TOP 09 Drábek zanechal spolu se svým náměstkem Vladimírem Šiškou, kterého stíhá policie, s obrovským množstvím problémů.

"Za to nenese odpovědnost paní Müllerová. Nese odpovědnost za to, že problémy budou řešeny a vyřešeny," prohlásil předseda vlády.

To, jakým způsobem TOP 09 spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, zkritizoval tvrdě už v úterý první místopředseda ODS Martin Kuba - v reakci na rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zakázal, aby zakázky udělené exministrem Jaromírem Drábkem a jeho náměstkem Vladimírem Šiškou bez výběrového řízení nadále pokračovaly. (více zde)

Ministerstvo práce a sociálních věcí pod vedením Müllerové dostalo od antimonopolního úřadu pět měsíců na to, aby znovu vysoutěžilo dodavatele dávkových systémů pro úřady práce. Do hry se tak může vrátit původní systém.

"Aktuální rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěze je po sKartách další závažný problém na ministerstvu práce a sociálních věcí. Ukazuje se, že náš koaliční partner tento rezort ne zcela zvládá. Bohužel tyto chyby pak dopadají na celou vládu a škodí i obrazu ODS, která má post premiéra," uvedl první místopředseda ODS Kuba.

Zdůraznil, že činnost ministerstva se bezprostředně dotýká životů mnoha lidí ve složitých životních situacích a systém výplaty dávek proto nesmí být ohrožován nezodpovědnými kroky.

Vyjádření premiéra po středečním jednání vlády ukazuje, že nešlo jen o Kubův individuální názor. Vyjádření politiků ODS neznamená, že by se tato strana chystala vynutit si v koalici výměnu křesel ve vládě a ministerstvo práce a sociálních věcí TOP 09 vzít.

Ale Müllerová nemůže počítat  s tím, že k ní ODS bude přistupovat shovívavě, tak jako to dlouho přistupovala k bývalému ministrovi Drábkovi. Zvláště když volby budou už příští rok na jaře a ODS, která se snaží oživit skomírající preference, se s TOP 09 přetahuje o pozici lídra na pravici.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz