Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stav karlínských domů se zhoršuje

  16:31aktualizováno  16:31
Karlín - Obyvatelé Karlína si svým bydlením nemohou být jisti. Ohrožených domů v nejpostiženější části Prahy totiž stále přibývá. Radnice Prahy 8 v pondělí oznámila, že dům v Křižíkově ulici 27 může být v brzy neobyvatelný. Podle statiků není jeho stav dobrý, a proto by mohl být přeřazen do kategorie C, tedy nebezpečný. "Stav domů se spíše zhoršuje. Statici proto nebezpečné zóny neustále hlídají," řekl iDNES starosta Prahy 8 Josef Nosek.

Na domy v Karlíně neustále dohlíží skupina osmdesáti statiků. Každý den kontrolují nebezpečné domy, pokud se objeví trliny, nařídí evakuaci.

V Praze 8 je v současné době čtyřcítka neobydlených objektů. Nejvíc neobyvatelných staveb stojí v Křižíkově a Sokolovské ulici. Další jsou v Březinově, Vítkově, Šaldově, Kollárově, Pobřežní a Pernerově ulici, na Karlínském náměstí a v ulicích Petra Slezáka a Prvního pluku.

Pokud statici rozhodnou o uzavření domu, odeberou vzorky z jeho podloží a vše pošlou na odbornou expertizu. "Ty však trvají dlouho a my na ně musíme čekat i několik týdnů. Celá věc už pak jde mimo nás a rozhodnutí o statice domu nemůžeme ovlivnit," uvedl Nosek.

V pondělí statici zjistili, že se problémy mohou vyskytnout u domu v Křižíkově ulici 27. "objekt sice neuzavíráme, ale je na hranici. Může se stát, že bude evakuován a přeřazen do kategorie C," dodal starosta.

Praskají další domy
Nájemníci dalších dvou karlínských domů museli minulý týden opustit své domovy. Počet neobydlených objektů tak po ničivé povodni vzrostl na 42, ale toto číslo určitě není konečné. Někteří nájemníci, kteří byli ve středu evakuováni, opět skončí ve škole. Nyní jde o třídy v Chabařovické ulici v Praze 8. První evakuace proběhla v dvoupatrovém domě naproti karlínským kasárnám v Křižíkově ulici 33. Objekt je podle statiků silně narušen, a proto byl přeřazen mezi ty neobyvatelné.

"Dům byl při poslední kontrole v pořádku," uvedl starosta Nosek. "V noci se ale ozvalo praskání a ve zdech se objevily trhliny. Nájemníci zatelefonovali na stavební úřad. Statici při kontrole zjistili, že začaly praskat nosné sloupy a stav domu se zhoršuje," podotkl starosta.

Asi desítka obyvatel soukromého domu si během středy mohla vzít své věci. "Pro nájemníky, kteří nemají kam jít,  je připraveno ubytování v základní škole v Chabařovické ulici. Jsou tu mnohem lepší podmínky než v tělocvičně v Burešově," tvrdí starosta.

Lidé budou podle Noska bydlet v prázdných učebnách. "Budou tam mít víc soukromí a hlavně teplo," podotkl.

Stejné ubytování čeká také na některé nájemníky obecního domu v Pobřežní ulici 40. Objekt muselo asi padesát obyvatel vyklidit ve středu do páté hodiny odpoledne. "Důvodem je špatný stav nosné zdi a pilířů," řekl starosta. "Zítra po poledni tady mají začít opravy, aby byl dům zpevněn. Podle našeho odhadu to bude trvat asi měsíc. Poté se lidé budou moci opět vrátit," tvrdil Nosek.

Jak dlouho budou evakuovaní obyvatelé domů obývat učebny, zatím nikdo přesně neví. "Sháněli jsme i ubytování v různých ubytovnách nebo azylových domech. Nikde ale neměli místo," uvedl starosta. "Určitě ale pro ně budeme co nejrychleji hledat jiné náhradní ubytování," dodal. 

Úředníci do poslední chvíle tvrdili, že nic nehrozí
Beznaděj, lítost a slzy. To všechno bylo ve středu odpoledne vidět před domem v Pobřežní ulici v Praze 8. Zdejší obyvatelé dostali pouhé dvě hodiny, aby si v bytech zabalili věci a opustili své domovy.

Drama vypuklo podle Vlasty Filipové kolem třetí hodiny odpoledne. "Ze stavebního úřadu mi  zavolali, abych si do pěti hodin zabalila věci a opustila dům. Prý je zařazen do neobyvatelných objektů," uvedla. "Špatnou zprávu jsem ještě zatelefonovala sousedce," řekla nájemnice.

Podle ní se o hrozící evakuaci v domě mluvilo už několik dní. Na úřadě však neustále tvrdili, že se nic neděje. "Já i někteří další jsme tam volali, jak to s domem vypadá. Všichni říkali, že zatím nic nehrozí. Žádné informace nám nedali, ani když se před domem objevily dřevěné sloupy, které podpíraly čelní zeď," řekla.

Naposledy Vlasta Filipová na úřad telefonovala včera ráno. "O  evakuaci nepadlo ani slovo. Jen říkali, že jsem pátá v pořadí, která se ptá. Za několik hodin se ale stěhovali. Dnes přespím u rodičů, ale zítra budu muset do té školy," dodala.

Během dvou hodin si lidé z poškozeného domu v Pobřežní ulici museli odnést jen to nejnutnější. (16. října 2002)

Během dvou hodin si lidé z poškozeného domu v Pobřežní ulici museli odnést jen to nejnutnější. (16. října 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...Najdete na iDNES.cz