Státy si připomenou katastrofu z 11. září

  • 117
Celá Amerika si dnes za mimořádných bezpečnostních opatření připomene nejstrašnější den své moderní historie - teroristické útoky na New York a Washington, při kterých 11. září 2001, zahynulo přes 3000 lidí. Byl to den, kdy, jak se tu často říká, skončila jedna éra. Den, který změnil životy milionů lidí USA, protože teror vstoupil až do jejich domovů.

Ačkoli smuteční procesí a obřady doslova zaplaví celé Spojené státy, největší pozornost země se soustředí do New Yorku. Hlavní město světového obchodu a financí bylo postiženo zdaleka nejvíce. V jeho obchodním centru stále zeje jako memento obrovská díra - vše, co zbylo ze zhroucených věží Světového obchodního centra (WTC), jež teroristé dvakrát zasáhli pomocí unesených dopravních letounů.

Už brzy ráno vyjdou směrem ke "Ground Zero", místu katastrofy, procesí dudáků a bubeníků ze všech okrsků města. Dorazí tam v 8.00 hodin místního (14.00 středoevropského) času. Přesně v 8.46, v okamžik nárazu prvního letadla na lince Boston Los Angeles do severní věže WTC, začne minutou ticha smuteční obřad. Skončí v 10.29 - tehdy se severní věž zřítila.

USA zvyšují pohotovost

Oblast bude uzavřena pro veřejnost, ale přímý přenos z obřadu budou vysílat jak televizní kanály, tak rozhlasové stanice. V sedm hodin večer bude zahájen večerní obřad světel v newyorském Battery Parku u sousoší "Zeměkoule", které kdysi stálo na hlavním náměstí Světového obchodního centra.

Pak přijdou v jednotlivých městských částech New Yorku na řadu obřady "zapálení svíček" a koncerty. Například v Central Parku na Manhattanu zahraje Orchestra of St. Luke's a Lincoln Centre Jazz Orchestra, v Brooklynu zazpívá Brooklynský dětský sbor. Přesně v 9.00 večer vystoupí s televizním projevem k národu prezident USA George Bush.

Mrtvé při útoku na Pentagon si připomene Washington. V 9.00 ráno půjde smuteční procesí, jehož účastníci budou oděni jen v bílém, nebo černém, k Memorial Bridge, večer začne obřad zapálení svíček na Freedom Plaza.

Už od víkendu se Američané spontánně scházeli na mnoha místech, která jim připomínají den neštěstí, mrtvé i odvahu dobrovolníků, policistů a hasičů. Na různých místech vyrostly improvizované památníky. V blízkosti "Ground Zero" u St.Paul's Chapel visí přes ozdobný plot velká americká vlajka popsaná stovky vzkazů. Kolem jsou květiny a čepice - vše, co něčím Newyorčanům připomíná jejich město, a to, co v něm měli a mají rádi. Nechybějí čepice se siluetami WTC nebo se znakem oblíbeného baseballového klubu Yankees. Bílá trička jsou popsána nápisy "Nikdy na vás nezapomeneme" nebo "Bůh vám žehnej".

Podobný památník si lidé postavili i v Shanksville v Pensylvánii, v místě, kde zřejmě po tuhém boji mezi únosci a unesenými ztroskotal let číslo 93. Mrtvé si připomenou minutou ticha na bostonském Loganově letišti, odkud v onen osudný den vzlétlo mimo jiné i letadlo, které zasáhlo Světové obchodní centrum.

Vesměs velmi uměřené a důstojné obřady budou napříč USA provázet mimořádná bezpečnostní opatření zejména vzdušného prostoru a na amerických letištích. Úřady mají obavy z možného opakování teroristických útoků v den výročí. Policisté v civilu budou na letištích přísně kontrolovat cestující, garáže a každý podezřelý kout.

Provoz budou tajně střežit systémy videokamer. Letištní zaměstnanci včetně prodavačů hot dogů dostali speciální protiteroristické školení. Všichni včetně zaměstnanců budou procházet přísnými kontrolami. Letiště v Denveru zahrnulo všech 25 tisíc svých pracovníků do programu ACE - "vždy kontrolovat všechny".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video