Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státu chybí peníze na testování BSE

  22:25aktualizováno  22:25
Laboratořím v Praze a Jihlavě, které testují hovězí dobytek na nemoc BSE, se již nedostává peněz a jejich další činnost může být v tomto směru ohrožena. Přitom výlohy na testy jim má hradit stát. Do minulého pátku bylo od 12. června vyšetřeno 39 327 kusů dobytka na BSE, ale vláda neuvolnila pro tyto účely zatím žádné peníze, i když konstatovala, že je to významný problém.

"Naše finanční prostředky, které jsme měli na fondech, jsme vyčerpali a ani Státní veterinární správa penězi neoplývá. Naše zásoby se tenčí rychle a máme strach, abychom v testování vůbec mohli pokračovat," sdělil MF DNES Bedřich Horyna, ředitel Státního veterinárního ústavu v Praze.

Podobné starosti má i ředitel stejného ústavu v Jihlavě Ladislav Zámek: "Zaplaceno jsme dostali, ale výhledově to vypadá špatně. Když to půjde takhle dál, nemůžeme pokračovat, neboť jsme příspěvková organizace."

Jak ovšem ředitel Zámek dodává, tak ústav nemůže sám zastavit testování na BSE. Toto rozhodnutí má v moci ministr zemědělství. Ale vlastní vyšetřování zvířat je bez dalšího přísunu peněz téměř nemožné.

Také Josef Duben, mluvčí Státní veterinární správy, přiznává, že situace je složitá. "Zatím se náklady na testování pokrývají z našeho rozpočtu, ale v této chvíli jsme prakticky na dně a doufáme, že vláda nám dá peníze, které na to přislíbila."

Přitom podle odborníků přijde letošní testování na nemoc BSE na 100 milionů korun. Ty by měl ústavům zaplatit právě stát. Protože situace je vážná, má ve středu ministr zemědělství Jan Fencl předložit kabinetu návrh na řešení.

Testovat na nemoc BSE se začal veškerý poražený skot starší 30 měsíců poté, co se zjistilo, že nebezpečnou nemocí BSE je nakažena kráva na farmě v Dušejově.

Úřady až teď hledají peníze na testy BSE
Přestože vláda považuje nemoc BSE za velmi vážné nebezpečí, laboratořím, které dobytek u nás testují, zatím peníze nepřidělila. Státní veterinární ústavy v Praze a Jihlavě trpí v posledních dnech akutním nedostatkem peněz na testy BSE.

Jejich vlastní rezervní fondy jsou již prakticky vyčerpány, a proto hrozí, že testy na nebezpečnou nemoc, která zneklidnila celou Evropu, by nemusely pokračovat.

"Státní veterinární správa dosud utratila na testy BSE přes 36 milionů korun, přičemž ze státního rozpočtu žádnou speciální částku neobdržela. Zatím se tedy hradí vyšetřování z peněz vyčleněných na veterinární dozor, jenže na tyto účely je určeno pouze 61 milionů a ty nemají samozřejmě sloužit pouze na testy BSE," říká Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.

Právě ta vyplácí peníze laboratořím v Praze a Jihlavě, které praktické testy provádějí. Jenže peněz je teď velký nedostatek. Jeden test přitom stojí kolem 1600 korun. Na rozdíl od státu platí soukromí zemědělci své pohledávky laboratořím včas.

"Zatím se testy budou financovat z rozpočtu ministerstva zemědělství, nicméně už teď je jasné, že do konce roku budeme muset najít jiné prostředky," prohlásil první náměstek ministerstva Antonín Kalina.

Jenže kritici připomínají, že vláda až do dnešních dní potřebné finance příliš nehledala a další pokračování testů může být v nejbližší době ohroženo. Náměstek Kalina tvrdí, že ministr Jan Fencl hledá řešení, s nímž chce seznámit ve středu vládu.

"Jistě ale chápete, že by bylo hloupé, kdyby se vláda o tom dověděla z novin, a nikoliv z oficiálních materiálů," odpověděl Kalina na dotaz, o jaké řešení se má jednat.

Na testy BSE totiž nebyly dodneška uvolněny žádné peníze, ty byly schváleny pouze na mimořádná opatření souvisící se slintavkou a kulhavkou.
Ministr Fencl kvůli nemoci BSE proto požádal Evropskou komisi, aby i ona přispěla na tyto testy.

V tuto chvíli zná jeho úřad názor komisaře Davida Byrna, který zodpovídá za ochranu spotřebitele. Ten údajně chápe situaci a říká, že je třeba o tom jednat. Ale Česká republika se má obrátit na komisařku pro finance EU.

Podle ministerstva zemědělství není Evropská komise proti pomoci, ale otázkou je, kdy to bude. Proto se teď musí situace řešit v rámci vlastního rozpočtu českého ministerstva zemědělství. To bude muset někomu ubrat a peníze přidat na testování BSE.

Problém prý ovšem spočívá i v tom, že letošní rozpočet je o pět miliard nižší než v roce 2000 a rezervy jsou velmi malé. Jak připomínají ředitelé Státních veterinárních ústavů v Praze a Jihlavě, kde se testy provádějí, museli nakoupit kvůli testování nové laboratorní vybavení ze zahraničí, což vyšlo na nemalé částky.

"Pokud by se peníze nenašly, nemůžeme pokračovat," varuje Ladislav Zámek, ředitel ústavu v Jihlavě. Odborníci považují za zlomové právě nejbližší dny, protože do konce srpna ještě existují prostředky na testy, ale pak by se v nich již nedalo zřejmě pokračovat.

Kritizují přitom vládu i za to, že situaci nechala dojít do této kritické fáze a že ji neřešila již před několika týdny.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Výmluva na topení byla trapná, ale pravdivá, řekl pirátský těžař kryptoměn

Tomáš Vymazal (Piráti)

Člen Pirátské strany Tomáš Vymazal, který loni v poslaneckém bytě tři týdny těžil kryptoměny, věnuje výnos kuchařkám...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Pomněnkový den připomíná zmizelé děti, v Česku se jich 20 stále pohřešuje

Míša Muzikářová

Policisté v Česku každoročně pátrají po několika tisících ztracených dětí. Na pátek připadá Mezinárodní den...

Najdete na iDNES.cz