Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státnost a zájmy lidí ať jdou k čertu, znělo Národním muzeem

  13:19aktualizováno  13:19
Šéfka Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková se při oslavách 28. října tvrdě pustila do slavících politiků. "Těžko najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. Zejména regionální politici si dělají, co se jim zlíbí. Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu," zhodnotila jejich chování.

ON-LINE REPORTÁŽ

Dění během státního svátku vzniku Československého státu minutu po minutě

Anděla Dvořáková nemluvila o nikom konkrétním, ale o obecných politických poměrech v zemi. "Těžko totiž najdeme ve světě pokornější lokaje, než jsme my. To se týká především regionálních politiků, na jejichž chování veřejnost nevidí a kteří si dělají, co se jim zlíbí, aniž berou ohled na zájmy státu nebo občanů Státnost a zájmy občanů ať jdou k čertu, hlavně, když to nese peníze," řekla.

Dvořáková se opřela zejména do vzrůstajícího úsilí sudetoněmeckých spolků o vybudování pohřebiště pro oběti odsunu Němců po druhé světové válce. "Měli bychom spíš budovat pohřebiště pro oběti pochodů smrti," zmínila. "Zakrývat to (německé oběti odsunu) nechceme, ale umírněnost by byla na místě," dodala.

OSLAVY I PROTESTY 28. ŘÍJNA

Souhrnný článek z oslav výročí vzniku samostatného Československa.

Podle Dvořákové je také zapotřebí poděkovat prezidentovi Václavu Klausovi za jeho obranu Benešových dekretů. Prezident se nyní snaží dosáhnout výjimky z Listiny základních práv EU, protože podle něj hrozí právě prolomení Benešových dekretů. Z Německa i Maďarska, tedy zemí, které by o prolomení dekretů mohly usilovat, zní kritika.

Dvořáková, dcera odbojáře Josefa Sobotky, připomněla, že Československo nebylo jedinou zemí, odkud museli Němci po válce odejít. "Ale jinde, ve Francii, v Holandsku, Polsku, Norsku, tyto problémy jako my neřeší," upozornila. "Nechme ty mrtvé spát. Myslím, že někteří z nich si ani ten klidný spánek v hrobech nezaslouží," vyzvala.

CELÝ PROJEV ANDĚLY DVOŘÁKOVÉ

Podle Dvořákové je současný politický vývoj - například požadavky Němců, omluvy potomkům odsunutých obyvatel Sudet a podobně - nebezpečný zejména v tom, že česká mládež je "v historii nevzdělaná" a podléhá tlakům. "Je to záměr, vedoucí k revizi výsledků druhé světové války," řekla Dvořáková otevřeně.

KDO JE ANDĚLA DVOŘÁKOVÁ

Anděla Dvořáková se narodila 30. května 1927 v Sudovicích, okres Příbram. Maminka byla ředitelkou gymnázia, tatínek poslancem za Československou stranu národně sociální a šéfredaktorem Melantrichu. V roce 1939 byl otec vzat jako rukojmí do vyšetřovací vazby. Byl sice po čase propuštěn, ale za svou ilegální práci v odbojové skupině V boj byl zajat a převezen do káznice Waldheim. 26. března 1943 byl ubit k smrti.

Po válce se Dvořáková provdala za úspěšného obchodníka a podnikatele. Pracovala v jeho rodinné firmě. Po roce 1948 museli oba z firmy odejít.

Do ČSBS vstoupila Dvořáková již v roce 1946. Kromě funkcí v ČSBS byla od roku 1947 funkcionářkou tělovýchovné organizace Spartaku Hořovice, předsedkyní oddílu ledního hokeje a předsedkyní Okresního svazu ledního hokeje Beroun a vedoucí Zimního stadionu Hořovice až do roku 2000. Ze všech funkcí vzhledem ke zvolení předsedkyní ČSBS odstoupila.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Hyundai i10 1,0   Family +
Hyundai i10 1,0 Family +

r.v. 2017, naj. 3 482 km, benzín
177 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz