Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní železnice vs. zdravý rozum

  15:41aktualizováno  15:41
Zásadní problém Českých drah tkví v tom, že tento podnik je vlastněn státem. Na světě prakticky neexistuje státní podnik, který by dosahoval stejné efektivity jako totožný podnik v soukromých rukách.

Byť je tento fakt notoricky znám, je tu stále dostatečně velký počet politiků, kteří budou tvrdit, že socialismus v malém měřítku je prospěšný.  Jak už to u státních podniků bývá, nehledí se příliš na dlouhodobou ziskovost, která je zásadním faktorem vypovídajícím o efektivitě a oprávněnosti existence firmy, ale upřednostňuje se politicky „korektní“ udržování přezaměstnanosti apod.

Každému, kdo by takový stav kritizoval se od politiků dostává lekce z pseudoekonomie o tom, že tržní hospodářství je sice fajn, ale z nevysvětlitelných důvodů prý nefunguje vždy, a tak musí být některé služby poskytovány státem. Proč tomu tak je, když na našem území mohou úspěšně podnikat soukromí autobusoví a (v malém měřítku) železniční dopravci, je záhadou.

Pan Karas se v článku „Vlaky nepatří do starého železa“ snaží existenci kolosu ČD s ročními miliardovými ztrátami ospravedlnit tvrzením, že jemu osobně se zdá výhodnější cestovat na větší vzdálenost vlakem. Nic proti tomu, ale pokud by jeho lásku k železnicím sdíleli i jiní lidé, nastal by v minulosti odliv zákazníků z jiných odvětví přepravy směrem k přepravě železniční.

Opak je pravdou. Zákazníci nebyli v minulosti spokojeni se službami, které ČD poskytovaly.  V současnosti byl tento trend částečně zvrácen nástupem nového ředitele ČD a změnou cen jízdného. To ovšem nemění nic na tom, že podnik vykazuje dlouhodobě ohromné roční ztráty, které by si soukromník nikdy nemohl dovolit.

Pan Karas a mnoho dalších politiků nezapře tendence rozhodovat za jednotlivce, jaké služby potřebuje (co se zdá dobré mně, musí být dobré i pro ostatní) a vzápětí mu je za každou cenu (v případě ČD doslova) vnucovat.

Jenže to není stát, ale jedině sám spotřebitel, kdo může efektivně rozhodnout, které služby jsou dobré (jaké firmy přežijí) a které nikoli (jaké firmy zaniknou), tím, že tyto službu buď kupuje nebo odmítá kupovat. Kdyby lidé viděli opravdovou cenu, kterou za železniční přepravu musí zaplatit (cena  tiketu + transfer z daní jednotlivce), zákazníků by zřejmě ještě ubylo.

České dráhy nabízejí ohromný rozsah velmi nákladných služeb, po kterých je ovšem nedostatečná poptávka. Veškeré ztráty takového iracionálního jednání jsou hrazeny ze státní pokladny (peníze daňových poplatníků). Pokud soukromník nepřizpůsobí rozsah a kvalitu svých služeb poptávce po těchto službách, zanikne. Ne tak státní podnik. Ten může zaměstnávat tisíce lidí, kteří budou produkovat služby, které nikdo nekupuje. Vždyť je to jedno, stát  to zaplatí.

Je tedy holým nesmyslem udržovat železniční kolos v současném rozsahu, když poptávka po jeho službách zdaleka nezaplatí náklady na jejich provoz. Hájit současný rozsah železnic tím, že jejich provoz, byť velmi ztrátový, je ve společenském zájmu, je naprostá absurdita.

Ve společenském zájmu je pouze to, aby podniky jako České dráhy a jim podobné měly soukromé vlastníky. V opačném případě se jedná a peněžní přerozdělování od těch, co nejezdí vlaky nebo jezdí jen málo, směrem k těm, co jezdí často. Jakým právem žádá stát jednu skupinu obyvatel, aby druhé skupině ze svých peněz dotovala levnější cestování vlakem?   

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Divočák s dogou tvoří nerozlučný pár, na útěku překvapili řidiče

Rocky a Janička spí každý den společně ve stáji pro koně.

Po silnici pobíhá velký pes a honí divočáka, hlásili začátkem prosince řidiči milevským strážníkům. Ti ale na místě...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...Najdete na iDNES.cz