Řada osobností pozvánku na Hrad nedostala. Jde o laskavost, tvrdí Ovčáček

  14:14aktualizováno  16:31
Pražský Hrad rozeslal pozvánky na předávání státních vyznamenání. Lidé, kteří dřív prezidenta otevřeně kritizovali, však pozvání nedostali. „Nepozvali jsme všechny,“ potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Je mezi nimi například rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, poslanci TOP 09 Dominik Feri a Miroslav Kalousek nebo předseda STAN Petr Gazdík.

Předání státních vyznamenání proběhne večer 28. října ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Už teď se ví, že chce prezident Miloš Zeman vyznamenat zpěváka Michala Davida, miliardáře Pavla Krúpu nebo bývalou šéfku Energetického regulačního úřadu Alena Vitáskovou. Stejně tak už se začíná rýsovat, kdo se na slavnostním aktu objeví a kdo raději zůstane doma.

Zatímco předsedové stran, Sněmovny a Senátu nebo třeba rektoři univerzit dostávají pozvánku na předávání vyznamenání do Vladislavského sálu, poslanci a senátoři se dostanou „jen“ na recepci do Španělského sálu. Někteří ale nebyli pozváni ani tam.

„Nebudu uvádět jmenný seznam těch, kteří nebyli pozváni, je jich minimální počet. Jde o vyjádření laskavosti, nechceme jim způsobovat zbytečné dilema, jestli mají přijít, protože už takřka šest let úporně prožívají fakt, že občané dvakrát zvolili prezidentem Miloše Zemana,“ uvedl na úterní tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pozváni nebyli někteří poslanci nebo rektoři, kteří se vůči Zemanovi kriticky vyjadřují, nebo v prezidentských volbách podpořili jeho protikandidáta Jiřího Drahoše. 

Přijít nehodlá například poslankyně Miroslava Němcová z ODS, která na jaře během Zemanova inauguračního projevu odešla ze sálu. „Pokud budu pozvána, neplánuji tam jít. Nechodím tam už několik let od doby, co je pan Zeman prezidentem. Nemyslím si, že úřad vykonává způsobem, který bych dokázala akceptovat,“ sdělila iDNES.cz Němcová.

Zaznamenala prý některá jména vyznamenaných v médiích a podle ní odpovídají lidem, které Zeman vyznamenal v minulosti. „Je to mix přátel a snaha rozdělit společnost i během vyznamenání,“ dodala.

Fotogalerie

Nově zvolení senátoři pozvání neobdrželi. „Většina senátorů včetně těch, kterým 20. října skončil mandát, již pozvánky obdržela, například panu předsedovi Milanovi Štěchovi přišla pozvánka v pátek. Nicméně nově zvolení senátoři letos zváni nebudou,“ upozornila mluvčí Senátu Eva Davidová.

Například Pavel Karpíšek (ODS) by prý ale na Hrad stejně nejel. „Mám akce v obvodě a pana prezidenta vidět nechci,“ vzkázal stručně. 

Pozvání zatím nemá ani senátor Marek Hilšer, který se domnívá, že to je kvůli jeho kritice. Mezi pozvanými nejsou ani Jiří Drahoš a Pavel Fischer.

„Jako Čech považuji oslavu výročí sta let české státnosti také za svůj svátek. Pozvání hlavy státu bych přijal,“ říká přesto nově zvolený senátor Fischer.

Pospíšilova pozvánka se „zasekla“ na cestě do Bruselu

Pozvánka zatím také nepřišla Miroslavu Kalouskovi ani Dominikovi Ferimu (oba TOP 09). Feri říká, že pokud by mu pozvání přišlo, zúčastnil by se, přestože loni účast odmítl. „Jsem trpělivý, ale na další stoleté výročí se mi moc čekat nechce. Pozvánka zatím nepřišla,“ uvedl v úterý Feri.

„Nic nepřišlo,“ potvrdil iDNES.cz ve středu v poledne Kalousek. „Nějak se ale nedokážu přimět k tomu, aby mi to zkazilo náladu,“ dodal. 

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil zatím pozvánku nemá. Jeho asistentka prý volala na Pražský hrad, kde jí bylo řečeno, že Pospíšil pozván byl, ale pozvánka byla zaslána do Bruselu, kam zatím nedorazila. Pokud pozvánka stihne dorazit, Pospíšil na Hrad půjde. 

19.října 2018 v 16:40, příspěvek archivován: 19.října 2018 v 17:20

Několik novinářů se mě dnes ptalo, zda jsem dostal pozvánku na 28. října na Pražský hrad. Sděluji, že pozvánka mi z Hradu zatím nepřišla, ačkoli některým mým kolegům z EP již ano. Tak nevím, jestli je chyba někde na poště nebo pan prezident uplatňuje selektivní pozvání..

„Vzhledem k tomu, že je to tak významné výročí, tak tam půjdu, i když v mnoha věcech s panem prezidentem nesouhlasím,“ sdělil Pospíšil.  Místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová již pozvánku má a hodlá přijít kvůli stejnému důvodu jako Pospíšil. 

Pozvánku na Hrad nedostal ani předseda STAN Petr Gazdík. „Beru to jako vyhodnocení rozdílných politických názorů. Vzhledem k tomu, jak se Hrad chová a jakou politiku provádí, je to vlastně čest,“ uvedl pro ČTK. 

Jeho stranický kolega Jan Farský napsal na Twitter, že přestože pozvánku na Hrad dostal, nedorazí. 

22.října 2018 v 16:22, příspěvek archivován: 23.října 2018 v 13:20

Přesné I když jsem pozvánku na Hrad nakonec v pátek dostal, ani letos nevyrazím. Takovou oslavu si naše republika nezaslouží. 100 let republiky oslavíme raději s rodinou návštěvou výstavy Paměť národa na Letné, výstavy Pošli to dál a snad vyjde i vojenská přehlídka na Evropské https://t.co/URX7N1WjM0

Na Hrad naopak půjde předseda ODS Petr Fiala. „28. říjen je svátkem všech občanů, ne Miloše Zemana a jeho přátel. Mimo jiné i proto se z titulu místopředsedy Poslanecké sněmovny oslavy státnosti letos zúčastním,“ řekl.  

Pozvánku také už dostal například předseda KSČM Vojtěch Filip, který prý účast přijal. Předávání státních vyznamenání se zúčastní také předseda Pirátů Ivan Bartoš a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Oslav se zúčastní také předseda předseda ČSSD Jan Hamáček a předseda SPD Tomio Okamura.  

Pozván byl také předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle mluvčí strany Denisy Morgensteinové ale dosud není rozhodnutý, zda se na Hrad vypraví.

Účast odmítl jiný politik KDU-ČSL europoslanec Pavel Svoboda. Důvody uvedl na svém Twitteru

Brněnští rektoři pozvánku nedostali

Rektoři vysokých škol v minulých letech jednotně odmítali účast na předávání státních vyznamenání. Vypadá to, že alespoň část z nich se na Hrad ani letos nedostaví. Mezi pozvanými není rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Pozvánku v pátek obdržel rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula, ale nezúčastní se z důvodu zahraniční služební práce. Pozvánku už ve schránce našel také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, jeho stanovisko zatím není jasné.

Rektor Univerzity J.E. Purkyně Martin Balej pozvánku má ale zúčastnit se prý nemůže. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima pozvánku dostal a o své účasti se prý rozhodne do středy.

„Toto významné výročí nás může povznést nad animozity, které vůči některým z nás pan prezident má. Budeme o tom diskutovat. Není to svátek pana prezidenta, ale České republiky a tak se k tomu postavíme,“ sdělil iDNES.cz Zima.

Rektorka Vysoké školy ekonomické v Praze Hana Machková sice pozvánku dostala, nezúčastní se ale z osobních důvodů, které nechtěla rozvádět.

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová sice pozvánku dostala, výročí prý ale oslaví „pro ni důstojnějším způsobem“. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Nadace Agrofert podpoří péči o umírající, hospicům rozdělí devět milionů

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Sektor hospicové a paliativní péče, tedy péče o umírající pacienty, v Česku trpí podfinancováním a celkovým zanedbáním....

O místo v domově důchodců žádají desetitisíce lidí. Většina čeká marně

V Dačicích otevřeli nový domov seniorů. Klienti tady mají jedno a dvoulůžkové...

Vtipy z 80. let, jak je výhodné odložit prarodiče do domova důchodců, aby se člověk dostal k bytu, zní dnes jako...

Konečná zřejmě povede komunisty do europarlamentu, ambice má i Skála

Europoslankyně Kateřina Konečná a Josef Skála se oba ucházejí o post šéfa KSČM....

Komunisté rozhodují o kandidátce do Evropského parlamentu. Favoritkou je místopředsedkyně strany a europoslankyně...

Najdete na iDNES.cz