Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní tajemství

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr Gross nezprostil mlčenlivosti osobu, která měla vypovídat před soudem, protože ta osoba byla tajným agentem. Osoba prý ví závažné informace o strašlivých lumpárnách. Nikdo Grosse kupodivu nebude popotahovat za to, že brání soudu nalézat pravdu, protože ministr má v ruce zajímavý sugestivní klacek.

Zajeď, vzkřikne, je to státní tajemství. Tajné, důvěrné, mlčenlivost, zapečetěné, přísně tajné, to vše má u nás, kde skoro každý všechno ví, dobrý zvuk.

Stát se rád do těchto slov halí, asi abychom si jej víc vážili. Před časem chytila policie za volantem opilou, ale tajnou osobu.

Vysvobodil ji velitel tajné služby, protože prý plnila tajný úkol a alkohol požila z důvodů utajení. Když utajení, tak utajení. Ve skutečnosti šlo o opilce a lidé z vyšších kruhů pobaveně naznačují, že tím opilcem byl sám velitel tajné služby.

Dnes už zapomenutý Zeman měl tajný kufřík, jímž děsil veřejnost. Ve skutečnosti měl v kufříku hlouposti s nápisem: tajné. Slovo tajné přesto udělalo ze Zemana muže, který něco ví. Sám prezident Havel vážně kýval hlavou.

Proč má ono "tajné" takový věhlas? Protože lidé, kteří tvoří stát, se do něj rádi halí jak do kouřové clony: za "tajné" se schová vše. Státní tajemství je velmi problematická věc, protože stát sám je už ze své povahy věc veřejná: res - publica.

Tajných z vážného důvodu je v ní asi pět věcí, ne tisíce. Státní tajemství je mlha, ve které přebývají činitelé. O čem je soud, kde Gross zakazuje vypovídat? O tom, zda někdo manipuloval se soudy, o tom, zda spravedlnost je neochvějná, nebo jak natahovací guma.

Grosse nerozruší naléhavost tohoto tématu, ačkoliv i na něj padá stín: Nekryješ náhodou, Grossi, někoho? Nenaučil tě Havel, že pravda platí nejvíc? Ne. Státní tajemství platí víc. Čím horší stát, tím víc "tajného" kolem sebe vrší. Ví proč.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz