Škrtání úředníků. Vláda má plán, jak snížit počet státních zaměstnanců

  0:01aktualizováno  0:01
Už i prezident Miloš Zeman kritizoval před měsícem, jak se „armáda“ úředníků rozrůstá. Téměř každý dvacátý Čech je zaměstnanec státu. Ministerstvo financí proto vypracovalo první plán, jak tyto počty snížit. Je zatím velmi opatrný, rozhodně nejde o žádný radikální řez.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ladislav NěmecMF DNES

Lidí natvrdo propuštěných na dlažbu asi nebude mnoho, pokud vůbec někdo. Na druhou stranu je to první návrh od ekonomické krize, jak osekat počty úředníků poté, co předchozí vláda naopak zaměstnance nabírala.

Dva tisíce černých duší

Ministerstvo financí chce škrtnout část neobsazených míst, která mají ministerstva jako rezervu, ale dostávají na ně ze státního rozpočtu peníze. Instituci, která má neobsazených míst víc než pět procent, se všechna nad pět procent škrtnou. 

„Díky tomu zrušíme dva tisíce černých duší a ušetříme 3,4 miliardy korun. Apeluji na všechny ministry, aby nevznášeli nároky na další místa a naopak hledali personální rezervy,“ uvedla včera pro MF DNES ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Státní zaměstnanci v číslech

Státní zaměstnanci v číslech

Jednotliví ministři už dostali od Schillerové „svoji“ tabulku. Některým z nich se to ale nelíbí. Trochu to ostatně nastínil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na páteční tiskové konferenci v Lidovém domě. „Plošné škrty nejsou ideální. Třeba jen na odboru azylové a migrační politiky by to bylo 100 míst,“ zmínil Hamáček. Opatrně poznamenal, že je schopen „provést interní audity“ pracovních míst a pak se teprve rozhodne, co dál.

Zdroj z ministerstva zahraničí pak prozradil, že jim z financí přišel návrh škrtnout 60 diplomatických míst, což se rovná osazenstvu celkem tří ambasád.

Předseda vlády Andrej Babiš včera přes mluvčí ANO Lucii Kubovičovou vzkázal, že jde o návrh, který ještě není dopracovaný a povede se o něm určitě ještě dlouhá debata s ostatními ministry.

Ministerstvo dopravy má opustit 29 úředníků

MF DNES oslovila velká ministerstva, kolik lidí zamýšlejí ušetřit. Nejkonkrétnější bylo ministerstvo dopravy. „Naším záměrem je v resortu dopravy zrušit 29 úřednických míst,“ uvedl mluvčí ministerstva Zdeněk Neusar. Doprava má celkem něco přes tisíc úředníků.

Ministerstva sice někde místa ušetří, ale jinde chtějí naopak přidat. Mluvčí dopravy Neusar třeba doplnil, že jejich resort bude potřebovat i nové úředníky. Po zářijovém zavedení slev pro děti a seniory ve vlacích budou totiž například víc kontrolovat dopravce.

Další dva resorty potvrdily škrtání úřednických míst bez udání přesných počtů. „Na přípravě systemizace pracujeme. O připravovaných změnách chce pan premiér nejprve informovat členy vlády a odbory,“ uvedla mluvčí Úřadu vlády Petra Doležalová. A na školství už se škrty počítají. „Ministerstvo zohlednilo krácení počtu úřednických míst při přípravě rozpočtu na rok 2019,“ odpověděl tamní tiskový odbor. 

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) byla ještě stručnější: „Stále o tom jednáme, čísla nechci říkat,“ reagovala na dotaz. Expert na státní správu opoziční ODS a bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil si myslí, že prostor pro zeštíhlení je největší na ministerstvech, jejichž práce se dubluje s krajskými úřady. „Po vzniku krajů se měla zrušit podobná místa na ministerstvech. Kraje řídí střední školy, a přesto na ministerstvu školství neubyl ani jeden úředník,“ upozorňuje Vystrčil. 

„Rozdělte si práci i plat kolegy“

Tajemník radnice v okresním městě Žďár nad Sázavou Jan Havlík vymyslel už před lety originální systém, jak snížit počet svých úředníků. Opoziční expert na státní správu Miloš Vystrčil z ODS ho dává za příklad, jak mohou ušetřit i ministerstva.

Když sám od sebe odešel některý úředník ze Žďáru, tajemník oslovil jeho zbývající spolupracovníky na odboru. Nabídl jim, jestli za něj chtějí přijmout náhradu, nebo jestli si chtějí rozdělit agendu kolegy na odchodu mezi sebe a zároveň k tomu i 50 procent jeho platu.

„Skutečně to u nás tak fungovalo až do roku 2013.Tam jsme se už dostali na hranici svých možností,“ potvrdil Havlík. Po zrušení okresních úřadů v roce 2003 měla radnice 160 lidí a na konci této „reformy“ jen 113 lidí.

„Dnes už s úsměvem říkám, že u nás lidé nechtějí dělat ani za větší peníze. Zjistili, že je pěkné mít nadstandardní peníze, ale když je neužijete, tak jsou vám k ničemu. Úředníci tady pracují až do večera,“ dodal Havlík.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Meteorologové varují před ledovkou, výstraha platí až do pátku

Zasněžené silnice okolo Strážného na Prachaticku v pátek ráno.

Meteorologové varují před tvorbou ledovky. Mírný déšť a sněžení totiž bude až do pátečního rána doprovázet i mrznoucí...

Česko zažilo další sněhovou noc, meteorologové varují před námrazou

Kvůli uvízlým kamionům je ve středu kolem poledne Bruntál neprůjezdný.

Podobně jako předešlé dny s sebou i noc na středu přinesla sníh a teploty pod nulou. Na mnoha místech meteorologové...

Na ministerstvu pro místní rozvoj zasahují policisté. Prověřují veřejné zakázky

Ilustrační snímek

Na ministerstvu pro místní rozvoj probíhá razie související s prověřováním veřejných zakázek. Policisté zasahují i v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz