V červnu se v Praze sešlo přes sedm tisíc studentů, aby protestovali proti státním maturitám

V červnu se v Praze sešlo přes sedm tisíc studentů, aby protestovali proti státním maturitám | foto: Michal Šula, MF DNES

Státní maturity se znovu odsouvají, poslanci kývli na roční odklad

  • 243
Studenti posledních ročníků středních škol nebudou s největší pravděpodobností letos skládat státní maturity. Odklad podpořili poslanci. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Nová podoba zkoušky dospělosti se připravuje už přes deset let.

Pro odklad bylo ze 139 přítomných poslanců 83, proti 17. Návrh předložila ODS, podpořila ji také ČSSD. Proti odkladu byli zelení a lidovci. Před hlasováním se ještě poslance snažili o připravenosti státních maturit přesvědčit ministryně školství Miroslava Kopicová, exministr Ondřej Liška i místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová.

Podle Kopicové je Česko společně s Řeckem a Lichtenštejnskem jedinou zemí v Evropě, která stále ještě nemá státní maturity. "(...)odkládání maturity není žádoucí. Jeho výsledkem by totiž byla naprostá demotivace učitelů, ředitelů a dalších odborníků zapojených v maturitní přípravě. Těžko by nám znovu uvěřili, že to myslíme s maturitou vážně," zdůraznila Kopicová.

příprava maturit

Slovo si v Poslanecké sněmovně vzala i místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová. Ta připomněla počátky příprav reformy maturit, které se datují od roku 1992. Do školského zákona se státní maturity podařilo dostat až ministryni Petře Buzkové v roce 2004, studenti měli pod taktovkou státu začít maturovat o čtyři roky později. V roce 2007 byly ale maturity odloženy na rok 2010. V současné době se schyluje k dalšímu odkladu, tentokrát ročnímu.

"Odložení by mohlo v konečném důsledku dopadnout na učitele i na všechny žáky, ale já věřím, že zvážíte všechny argumenty na obou stranách a že rozhodnete správně; tak, aby to nepoškodilo naše školství a naše žáky. Děkuji vám," řekla na závěr ministryně a sklidila potlesk.

Exministr školství a současný šéf zelených Ondřej Liška nařkl při svém projevu ODS i ČSSD z populismu. Podle Lišky podporují obě nejsilnější strany odklad maturit pouze proto, aby se zalíbily prvovoličům před nadcházejícími sněmovními volbami.

"Míra manipulace, kterou ČSSD předvedla v otázce maturit, je bohužel políčkem všem ředitelům a pedagogům středních škol a také výsměchem budoucím maturantům," zkritizoval sociální demokraty exministr.

"ODS - musím být otevřený - zase svou snahou znovu maturitu odložit předvedla bezprecedentní podraz na vlastní ministryni (ministryni Kopicovou do Fischerovy úřednické vlády navrhla ODS, pozn. red.)," dodal Liška.

Před poslance předstoupil i navrhovatel odkladu, předseda školského výboru Walter Bartoš, který vyjmenoval čtyři důvody, proč maturity odložit.

Bartoš připomněl, že stále není připravena logistika, z čehož vyplývá, že nejsou připraveni ani učitelé, které je nutné proškolit. Uvedl i další často zmiňované minus maturit, tedy to, že je zatím nechtějí zohledňovat vysoké školy u přijímacích zkoušek. Za problematické považuje Bartoš i nastavení úspěšnosti u maturit a hrozbu, že by u zkoušky neodmaturoval větší počet studentů.

Pro odklad hlasovala i Olga Zubová, která poslancům přečetla dopis maturantů, kteří prosí o odložení státní zkoušky. Bývalá členka zelených je propojená s facebookovou skupinou Green revolution, která zorganizovala červencový protest proti státním maturitám. - čtěte Z protestů zbyla fraška: přišlo pár studentů a Škromach se Zubovou

Právo veta malé strany nevyužily

Poslanci jednoroční odklad schválili hned v prvním čtení, protože se jím zabývali v tzv. zrychleném projednávání. To dávalo podle parlamentní procedury jakýmkoli klubům právo vetovat předložené návrhy. Lidovci tuto možnost zvažovali, nakonec od ní ale upustili. - čtěte Ministryně Kopicová našla spojence na státní maturity

"Já odklad vetovat nebudu, protože nechci, aby se prodlužovala procedurální jednání a aby se studenti stali rukojmími volební kampaně. Ať se to prostě rozhodne, ať se ukáže, kdo co chce," řekla iDNES.cz těsně před začátkem odpoledního programu ve Sněmovně místopředsedkyně lidovců Michaela Šojdrová.

"I kdybychom to udělali (vetovali návrh, pozn. red.), může po volbách jakákoliv nová vláda s termínem maturit dál pracovat a odsunout je. Jsem přesvědčena, že není možné dál protahovat tu nejistotu, aby žáci i studenti nevěděli, na čem jsou," vysvětlila Šojdrová.

Vetovat návrh školského zákona se nepokusili ani poslanci Strany zelených v čele s exministrem školství Ondřejem Liškou. "Bohužel jsme v tom zůstali sami," řekl MF DNES Liška.

státní maturity a další odklad

Státní maturity měly odstartovat v letošním školním roce. Školní část si měla připravovat sama škola, státní testy měly být jednotné pro všechny studenty. V letech 2010 a 2011 bylo naplánováno, že bude povinná státní maturita z češtiny a student si dále vybere mezi matematikou a cizím jazykem. Další předměty by byly nepovinné.

Od roku 2012 pak měly jet maturity naostro. Pro všechny by byla povinná čeština, cizí jazyk a dále jeden z předmětů: matematika, společenské vědy a informatika.

Odkladem o jeden rok se tedy zkrátí dvouletá náběhová fáze. Návrh na odklad, jehož autorem je poslanec a předseda školského výboru Walter Bartoš, nejdříve počítal s dvouletým odkladem, na konci srpna ale Bartoš změnil názor a prosazuje pouze jednoroční odklad. - čtěte Odložme státní maturity o rok, navrhla ODS. Dříve mluvila o dvou

Ještě před letními prázdninami se o odklad pokusili i sociální demokraté, když návrh "přilepili" k nesouvisejícímu zákonu o bankách. To ale Sněmovna odmítla jako neústavní řešení. - čtěte Odklad maturit zatím poslanci neprosadili, "přílepek" ČSSD neprošel

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video