Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturity se musí předělat, připustil Dobeš. Budou elektronické

  17:08aktualizováno  17:08
Ministr školství Josef Dobeš přiznal, že se státní maturity nepovedly a budou se muset předělat. Od roku 2015 navíc chce, aby byly v elektronické verzi. Ušetří se tím velká část nákladů, řekl ministr při návštěvě libereckého Gymnázia F. X. Šaldy. Odpovědnost přehodil na firmu Cermat, která maturity zajišťuje.

Ministr školství Josef Dobeš přihlížel maturitám na libereckém Gymnáziu F. X. Šaldy. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

"Na Cermatu kritizuji mnohé a především podobu maturit, která je hrozná. Moje nejčastější disciplína v souvislosti se státní maturitou je omlouvat se," řekl Dobeš.

Nejvíc mu u státní maturity vadí přílišná administrativa. "Cermat ani úředníci nemysleli vůbec na školy, takže je to pro školy strašně náročné. Navíc ty náklady na provoz, papír... To je nepochybně kšeft pro tiskárny," prohlásil ministr.

Kvůli maturitám se vytiskne 11 milionů listů papíru

Školy je pak vyhodí, za papír přitom utratí nemalé částky

S tím souhlasí i ředitelka gymnázia Irena Přádná. "Je to kšeft pro výrobce tonerů. Vytisknete dvě třídy a máte po tonerech za více než šest tisíc," tvrdí.

Náklady na státní maturitu u jednoho žáka podle Dobeše vycházejí na 120 korun. "Výdaje zaplatí ministerstvo. Vychází nám to na deset milionů a já jsem připraven to těm školám poslat," ujišťuje Dobeš.

Ministr upozornil, že v nejbližší době nejde u státních maturit očekávat zásadní změny, protože smlouva s Cermatem je podepsána na čtyři roky. "Něco můžeme změnit jen vyhláškami," poznamenal Dobeš.

Zlevnění přinesou elektronické maturity

Od roku 2015 by podle Dobeše měly být státní maturity v elektronické podobě, takže pak budou méně náročné na administrativu a výrazně levnější.

Měnit by se měly i úrovně testů. "Dvě varianty testů mi zatím připadají rozumné, protože úroveň ve školách je různá. Úroveň lehčí verze mi ale přijde jako pro deváté třídy," podotkl Dobeš.

Při zahájení státních maturit na začátku května přitom Dobeš tvrdil, že všechny chyby jsou vychytané a záleží jen na školách, jak se s novinkou poperou. Úspěch maturit dokonce neváhal spojit se svou funkcí.

Už minulý týden v Olomouci pak avizoval, že státní maturity začnou od příštího školního roku už v dubnu a středoškoláci je budou skládat v opačném pořadí - nejprve písemné zkoušky, potom teprve ústní. Zkoušky na vysoké školy se totiž dělají i na přelomu května a června, tedy dříve než letošní maturity.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz