Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturity od roku 2011? Ministr školství souhlasí

  17:40aktualizováno  17:40
Ministr školství Josef Dobeš začal hned po nástupu do úřadu řešit státní maturity. Otázka, kterou si položil, zněla: Mají příští rok studenti maturovat podle nových pravidel, či nikoli? Dobešova odpověď zní "Ano".

Ministr školství Josef Dobeš.

To, že ministr se startem maturit příští rok souhlasí, potvrdil Radiožurnálu zdroj blízký ministerstvu, který nechtěl být jmenován.

Dobeš zahájil hned po nástupu do úřadu sérii schůzek s lidmi, kteří mají ke státní zkoušce co říct. Setkal se s Asociací ředitelů gymnázií či ředitelem Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat), které státní maturity připravuje.

Své rozhodnutí hodlá ale oficiálně oznámit až na zasedání vlády 11. srpna. "Pan ministr chce se svým postojem nejdříve seznámit vládu a až pak se to dozví veřejnost," potvrdil iDNES.cz poradce ministra Dobeše Jan Koukolíček.

Dobeš již dříve uvedl, že pro jeho rozhodování bude důležitý také výsledek ekonomického rozkladu, kde si nechal zpracovat i variantu dalšího odložení zkoušek.

Pokud by se totiž jejich start znovu odložil, muselo by ministerstvo vracet peníze z fondu Evropské unie, které na přípravu projektu dostalo. Odklad by si navíc vyžádal změnu vyhlášky. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun.

V případě, že by Dobeš přece jen došel k závěru, že chce státní maturity odložit, musela by jeho jeho rozhodnutí posvětit vláda a následně poslanci a senátoři.

Státní maturity by se po několika odkladech měly spustit na jaře roku 2011. Zkouška má mít dvě části. Společnou - neboli státní - a profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Společná část je písemná a ústní, studenti si vybírají ze dvou stupňů obtížnosti.

V říjnu čeká studenty generální zkouška, a to bez ohledu na to, zda maturita na jaře 2011 bude, či nikoli (viz Státní maturitu si zkusí nanečisto devět z deseti škol, zbylé generálku odmítly).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz