Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturity jsou v ohrožení. Přibývá učitelů, kteří je bojkotují

  7:26aktualizováno  7:26
Zatímco ministerstvo školství plánuje, že v červnu rozběhne přípravu na podzimní generálku státních maturit, přibývá učitelů, kteří s nimi nechtějí mít nic společného. Tedy – v té podobě, ve které se s novou zkouškou zatím seznámili. Ministerstvo má s bojkotujícími učiteli schůzku dnes.

Maturitní zkouška. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Není jisté, že se příští školní rok podaří maturity doopravdy spustit. Poslanci je přitom loni na podzim už poněkolikáté odložili o jeden rok, a to kvůli nedostatečné přípravě.

Ministerstvo však svému projektu dál věří. "Protesty učitelů neohrozí přípravu a generálku maturit. Mohou způsobit problémy jen té konkrétní škole při přípravě svých žáků na generálku a následně i maturitu. Znevýhodní tím své žáky," tvrdí Kateřina Böhmová, mluvčí ministerstva školství.

"Sníží se úroveň vzdělání"

Zatím nejhlasitěji protestovali kantoři z ostravského gymnázia v Matiční ulici. Jejich petici, která vyzývá k bojkotu školení, už podpořilo téměř sedm desítek středních škol.

Co vadí učitelům

Vyučující, kteří zorganizovali protestní petici, kritizují především organizaci školení pro pedagogy – vadí jim, že kromě internetové přípravy na hodnocení zkoušek musí chodit na další školení, ačkoli už kdysi podobná absolvovali – jen jim k ničemu nebyla, protože projekt se odsunul. "V rovině organizační mají učitelé pravdu. Způsob provedení školení není vhodný. Byl poplatný požadavku na rychlost kvůli zahájení státních maturit v roce 2010. Od ledna 2010 byla přijata úprava, která odstraňuje většinu těchto problémů," odmítá další kritiku mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová.
Nespokojených učitelů však přibývá a čím dál více jich napadá samotný obsah maturit – podle nich jsou příliš snadné a znevažují vzdělání.

S řediteli některých z nich dnes v Ostravě jedná náměstek ministryně školství Jindřich Kitzberger a šéf Cermatu, který maturity organizuje, Pavel Zelený. Ministerstvo však nesdělilo, co jim chce nabídnout.

Učitelům nevadí jen to, že musí absolvovat zdlouhavá, špatně organizovaná a někdy dost banální školení. Ještě více jich kritizuje způsob, kterým mají své studenty hodnotit, a pak samotnou úroveň zkoušek.

"Nesouhlasím s pokusem nacpat slohové práce do tabulek ani s vypracováváním pracovních listů. A zmatky kolem zkoušení si nedovedu představit," uvedla Monika Tošenovjanová z gymnázia v Krnově, které rovněž petici podpořilo.

"Vadí mi už samotné nastavení maturit, jejím výsledkem bude snížení úrovně vzdělání," přidává se kantorka Marie Bicková z pražského gymnázia ve Štěpánské ulici.

Ministerstvo: srovná se úroveň škol

Zkoušky sice mají dvě úrovně obtížnosti, ale i gymnazisté si mohou zvolit tu snazší a z vysvědčení nikdo neuvidí, kterou variantu si zvolili.

Ministerstvo namítá, že právě díky státní maturitě by se měla úroveň škol srovnat. Kantoři se vesměs shodují, že ano, ale k horšímu. "Kde je možnost ocenit výjimečný výkon, když jedničku může dostat žák, který by v naší dosavadní maturitě dostal třeba za tři?" uvažuje Bicková.

Státní maturity

Měly odstartovat v letošním školním roce. Zákonodárci je ale odložili o rok. Poprvé si je tak vyzkouší letošní třeťáci. Školní část maturit si připraví sama škola, státní testy budou jednotné pro všechny studenty. Ve školním roce 2011/12 má být povinná státní maturita z češtiny a student si dále vybere mezi matematikou a cizím jazykem. Další předměty budou nepovinné. Od roku 2012 by pak měly jet maturity naostro. Pro všechny bude povinná čeština, cizí jazyk a dále jeden z předmětů: matematika, společenské vědy a informatika.

Například zásadní část maturity z češtiny, písemka, se má co do délky výrazně smrsknout a navíc mají být témata po letech opět zadávána centrálně – podle Bickové tím zmizí mimo jiné možnost, aby školy včetně středních odborných zadávaly témata vztahující se k tomu, co se v nich studenti skutečně učí.

"Celá koncepce maturity je postavená na rozborech textů. Nikoli na rozborech myšlenek. Literatura by měla studenty formovat, učit je přemýšlet o problémech z různých úhlů. Místo toho budou analyzovat, co chtěl svým textem autor říct," říká češtinářka Veronika Valíková.

Je pravda, že škole zůstává i vlastní, školní část maturity, a písemku by tak mohla zopakovat s jiným zadáním. Státní maturity však už samy o sobě zaberou mnohem více času – kvůli hodnocení, na kterém se podílí jak škola, tak Cermat. Školy se proto bojí, že se závěrečné zkoušky protáhnou do doby, kdy už běží přijímačky na vysoké školy.

Navíc budou těžko vysvětlovat, proč student dostal ze státem garantované části plný počet bodů a ze školní třeba čtyřku.

vyzkoušejte si státní maturity

Redakce iDNES.cz vám přináší ukázkové testy státních maturit z českého jazyka, matematiky, angličtiny, občanského základu a fyziky. Jejich autorem je Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT), které maturity pod taktovkou státu připravuje.

Studenti budou mít vždy na výběr mezi lehčí a obtížnější úrovní státních maturit. My vám na vyzkoušení nabízíme tu těžší variantu. Testy jsou ve formátu pdf.

* Maturita z českého jazyka + řešení

* Maturita z matematiky + řešení

* Maturita z angličtiny + řešení

* Maturita z fyziky + řešení

* Maturita z občanského a společenskovědního základu + řešení

Testy, které mají budoucím maturantům sloužit pro ilustraci, najdete také na webových stránkách www.novamaturita.cz.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Reakce Zemana na článek o roku 1968 i humbuk mě překvapily, říká Romancov

V průběhu invaze vojsk Varšavské smlouvy bylo do československých ulic nasazeno...

Článek na webu ruské armádní televize Zvezda o tom, že Československo by mělo být vděčné za sovětskou invazi v roce...

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz