Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturity jsou plné chyb

  1:00aktualizováno  1:00
V zadání státních maturit nanečisto jsou chyby a nepřesné otázky. Tak hodnotí učitelé, ale i žáci zkušební testy maturit, které by od příštího školního roku měli dělat studenti všech středních škol.
škola, test, žáci, studenti, písemka, zkouška, třída, učebna

škola, test, žáci, studenti, písemka, zkouška, třída, učebna | foto: Dan MaternaMF DNES

Nejčastěji si však učitelé stěžují, na to, že otázky jsou špatně formulované a odpovědi nejednoznačné.

"Takových tam bylo hned několik. Jen v zeměpise jsou tři otázky se špatným a nejasným zadáním. Jedna dokonce se špatnou odpovědí," popisuje zástupkyně ředitelky pražského gymnázia Jaroslava Seiferta ve Vysočanech Helena Svobodová.

Ruština s hrubkami, nejasnosti v odpovědích
Kromě zeměpisu našli gymnazijní profesoři chyby i v otázkách z chemie, biologie, českého jazyka nebo v občanském a společenskovědním základu.

"Jsem rodilá Ruska a sama jsem měla problémy s poslechovou částí u zkoušky z ruského jazyka. Nejenže jsou texty k překladům hrozně dlouhé a někdy i odborné, ale i nesrozumitelně namluvené. Navíc v zadáních jsou i hrubé pravopisné chyby," upřesnila učitelka ruského jazyka na pražském gymnáziu Veronika Stranz-Nikitina.

"Je to neuvěřitelné, když si uvědomíte, jak dlouho už na těchto testech ministerstvo pracuje a že mají začít platit v příštím školním roce," dodala Svobodová.

Nedostatky nenašli jen středoškolští profesoři. Podle historika Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Petra Čorneje je většina otázek formulována velmi amatérsky, a navíc na některé z nich je více možných odpovědí.

Autoři testů však po studentech požadovali, aby zatrhli jen jedinou správnou odpověď.

Tento problém nastal například u otázky číslo 4 v občanském a společenskovědním základu.

Otázka zní: Kdo patří k zakladatelům vědecké sociologie? Studenti mají na výběr mezi Janem Kellerem, T. G. Masarykem, Augustem Comtem a Aristotelem.

Podle testů je správná odpověď Auguste Comte. Petr Čornej však upozorňuje na to, že mezi zakladatele patří také T. G. Masaryk.

"Chyba je v tom, že se ptají, kdo patří k zakladatelům. K těm patří i prezident Masaryk. Je to špatně položená otázka. Měla znít: Kdo je zakladatelem?" upřesnil historik.

Podle ministerstva školství by v budoucnu mohly testy státních maturit nahradit i přijímací zkoušky na vysoké školy. To však Petr Čornej odmítá.

"Na základě těchto testů nikoho nemůžeme přijímat na vysoké školy. Nemají totiž žádnou vypovídací hodnotu. Je to směsice politické výchovy, dějepisu, práv a společenských věd," vysvětlil.

O některých chybách věděli i tvůrci testů
Testy zpracovalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které řídí ministerstvo školství.

Na některé chyby dokonce školy upozornilo s předstihem. "V den, kdy jsme testy u nás na škole zadávali, nám od Cermatu přišel e-mail, v němž nás informovali o chybě v zadání jedné zeměpisné otázky," říká Helena Svobodová.

Ministryně školství Petra Buzková přiznává, že prověrka maturitních testů nedopadla dobře. "Rozhodla jsem se přijmout řadu opatření. Budou se týkat základů společenských věd, ale i celého procesu přípravy testů," uvedla Buzková.

"Nemělo by se už stát, že v testech bude otázka, která by mohla být špatně chápána," upřesnila.

Jak chce ministerstvo zabránit chybám v testech, hodlá ministryně zveřejnit do červnových voleb. První státní maturity na studenty čekají již příští školní rok.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klíčníci na Hradě zamkli korunovační klenoty do Korunní komory

České korunovační klenoty se vrací zpět do Korunní komory ve svatovítské...

Korunovační klenoty se po deseti dnech vrátily do Korunní komory ve svatovítské katedrále. Uzamklo je sedm klíčníků,...

Babiš podal demisi, Zeman mu dal druhou šanci, netrvá na 101 hlasech

Premiér Andrej Babiš předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi menšinové...

Po 43 dnech v úřadu podala zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinesl na Hrad prezidentu...

Tisíce taxikářů v ulicích. Další protest má být mnohem větší a bez konce

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám (Praha, 2.října 2017).

Napětí mezi taxikáři prudce stoupá. Ministerstvo dopravy sice připravuje novelu, ta je však zatím v nedohlednu a řidiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz