Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Státní maturita vychází vstříc postiženým, může to ale znamenat i šest hodin v lavici

  • 6
Státní maturity pamatují i na handicapované studenty. Testy se tisknou ve větším rozlišení a povolují asistenty. Obtížnost zároveň zůstává srovnatelná s testy, které dostanou jejich zdraví spolužáci. Pro některé by ale maturita mohla být dost vysilující, v učebně můžou strávit i šest hodin kvůli jednomu předmětu.

To, jak se maturita uzpůsobí studentovi, záleží na typu jeho postižení. Pro některé studenty se například vytisknou jejich testy větším písmem. Cermat, který maturitu připravuje, vlastní také speciální tiskárnu, která testové otázky přepíše do Braillova písma. Odlišné podmínky mají maturanti i během zkoušky, mohou například na vyplnění testu dostat víc času.

Jak to zvládnou, si mohli vyzkoušet už během loňské říjnové generálky. Tehdy musel Cermat dodat do škol v Braillově písmu čtrnáct testů z češtiny a jeden student si chtěl zkusit odmaturovat z ruštiny. Devatenáct maturantů zase dostalo CD s testem z angličtiny přeloženým do znakového jazyka. Na ostro odstartují státní maturity letos v květnu.

"Co se týče času, bylo to pro děti náročné, hlavně u cizího jazyka. Všechny části jsou naštosované v jednom dni a kdo měl čas prodloužený o 100 procent, tak toho měl opravdu hodně," popisuje ředitel škol v Jedličkově ústavu pro tělesně postižené Antonín Herrmann.

Maturita s handicapem

Žáci s přiznaným uzpůsobením podmínek pro konání maturitní zkoušky jsou vždy zařazeni do jedné ze čtyř kategorií podle typu vzdělávacích potřeb (tělesné, zrakové či sluchové postižení nebo specifické poruchy učení a ostatní) a do jedné ze skupin 1 - 3 podle míry požadovaných uzpůsobení. Hlavním kritériem pro zařazení do jedné z kategorií jsou funkční důsledky (tj. konkrétní dopady určité vady, poruchy, onemocnění nebo postižení) a z nich vyplývající vzdělávací potřeby.

Testy se můžou měnit formálně a obsahově. Formální změny spočívají ve zvětšení písma, členění textu na kratší celky či zvýraznění klíčových slov. Co se týče obsahu, vyjímají se například úlohy, které by studenti nemohly vyřešit z důvodu smyslové nedostupnosti.

U cizích jazyků platí, že v jednom dni maturanti píší didaktický test a písemný test. Zdraví studenti píší tyto dva testy celkem dvě a půl hodiny s jednou přestávkou, ve vyšší úrovni pak test trvá maximálně 195 minut (u maturit si lze vybírat mezi základní a vyšší úrovní obtížností). To znamená, že handicapovaní, kterým je přiznáno navýšení času o sto procent, mohou ve vyšší úrovni psát test více než šest hodin. 

Problém nastává také v situaci, kdy chce student během zkoušky na záchod. Tady platí stejné pravidlo pro handicapované jako pro zdravé. Student sice může kdykoli odejít, ale do učebny už se pak vrátit nesmí. Učitel mu to dovolí pouze v případě, že má lékařské potvrzení.

Asistent pomáhá, ale nenapovídá

Někteří budou u maturit potřebovat pomoc asistenta. Ten jim pomáhá listovat v arších, zapisuje správné odpovědi či jim předčítá zadání. "V maturitním ročníku máme autisty, kterým budou pomáhat asistenti. Napovídat ale nesmějí," vysvětluje zástupce ředitelky brněnské Střední školy pro tělesně postižení Gemini Tomáš Anderle.

Na pražském Gymnáziu Na Zatlance mají letos v maturitním ročníku jednu slabozrakou studentku, které pomůže asistent, a několik dyslektiků. "Dříve maturity probíhaly bez toho úředního balastu, ale určitě to zvládneme, protože jsme zvyklí s těmi dětmi pracovat a to osobní do toho vneseme my," řekla iDNES.cz ředitelka gymnázia Jitka Kmentová.

Pro školy jsou státní maturity i organizačně náročnější. Musí mít totiž dostatečný počet proškolených zadavatelů, tedy učitelů, kteří studentům rozdají a vyberou od nich testy. V jedné učebně spolu ale nesmí být studenti, kteří mají různou úroveň zkoušky a ani studenti, z nichž jeden má čas prodloužený o 50 a druhý o 100 procent.

"Tomu pravidlu s časem moc nerozumím, protože studenti beztak mohou odejít kdykoli a nemusí čekat, až všichni dopíší, takže by spolu v učebně klidně mohli být dva, kteří mají na test odlišnou dobu," míní Herrmann.

Jedličkův ústav narazil ještě na jeden úřednický zádrhel. "Bez problému jsme rozdělili naše žáky do kategorií podle typu postižení. Narazili jsme ale na to, že naše speciálně pedagogické centrum nemohlo vydat posudek dětem, které měli specifické vývojové poruchy učení, to musí vydat pedagogicko-psychologická poradna," popisuje Herrmann.

Poradna sepíše na základě diagnózy posudek, v němž uvede, co ke společné části státních maturit žáci potřebují. "Žáci u nás byli třeba deset let a naše SP centrum se o ně staralo, posudek ale vydat nemohly a student musel jít do poradny, kde ho vůbec neznali. To byl takový úřední šiml, ale ministerstvo přislíbilo, že se to podaří do příštího roku vyřešit," dodal ředitel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video