Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturita neděsí jen studenty, ale i učitele

  8:27aktualizováno  8:27
Čeští učitelé už studenty nestraší maturitou. Bojí se jí teď spolu s nimi. Kromě klasické zkoušky z dospělosti čekají už za rok nynější třeťáky jednotné státní testy. Jak budou zkušební otázky vypadat, jim často nedokážou říct ani pedagogové.

Některé otázky v ukázkách státních maturit jsou trapně lehké, jiné se ptají na detaily, stěžují si studenti i učitelé. | foto: Radek CihlaMF DNES

Ukázkové testy, které se objevily na internetu, nejistotu spíše zvýšily.
"Víme, že je nutná jednotná verze maturity, domníváme se však, že zadání úloh musí být jasné a srozumitelné, zkrátka připravené," napsali studenti středních škol z Vysočiny v petici, kterou před pár dny s pěti sty podpisy poslali na ministerstvo školství.

maturita jinak

Maturita bude mít státní a školní část. Školní část bude připravovat
sama škola, státní testy budou jednotné pro všechny studenty.
V letech 2010 a 2011 bude povinná státní maturita z češtiny a
student si dále vybere mezi matematikou a cizím jazykem. Další předměty budou nepovinné.
Od roku 2012 bude pro všechny povinná čeština, cizí jazyk a dále jeden z předmětů: matematika,
společenské vědy a informatika.

Studenti odmítají, že by se báli toho, že zkouška bude těžká. Ukázkové testy však považují za chaotické a nesmyslné. "V testech z češtiny, které jsme si zkoušeli ve škole, byly nejednoznačně zadané otázky, odpovědi byly často věcí názoru. Vůbec nic nevypovídaly o našich znalostech," říká jedna z autorek petice Lenka Půžová z havlíčkobrodského gymnázia.

Některé otázky považuje za "trapně lehké", jiné se naopak ptají na detaily, o kterých mlčí i učebnice.

Její učitelé jsou překvapivě ještě radikálnější. "Jsem z toho dost rozhozený. Touhle dobou už bychom opakovali k maturitě, teď ale studentům nedokážu říct ani to, co je vlastně při zkoušce čeká," říká učitel Hynek Bouchal.

Je to jako v pořadu Riskuj

Jeho kolega Aleš Říman kritizuje zadání zkoušek z češtiny. To se studentů ptá například na to, kterého básníka napodobuje autor přiložené ukázky. "To je přímá degradace maturitní zkoušky. Takové otázky patří do pořadu Riskuj, ne k maturitě," říká.

Test ze společenských věd, ve kterých se probírá psychologie, sociologie či filozofie, se studentů ptá třeba na to, které členské země patří do mezinárodní organizace ANZUS.

"Tu organizaci neznám. Nevím, proč tam ta otázka je. A hlavně nevím, co má o tom studentovi vypovídat. Kdo je členem nějaké organizace, si přece může najít na internetu," říká učitel Hynek Bouchal. Teď neví, zda má se studenty místo rozboru filozofických textů probírat různé mezinárodní organizace, které se jinak učí spíše v zeměpisu.

Ukázka

Společenské vědy:
Které z následujících
mezinárodních institucí musely při řešení balkánského konfliktu
použít vojenskou sílu?
A) OSN a zejména NATO
B) EU a zejména OBSE
C) Rada Evropy a zejména OECD
D) Mezinárodní tribunál pro
bývalou Jugoslávii a zejména ZEU

Nejistotu mezi žáky přiznává i ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička. "Státní maturita začíná za rok. A dokud nebudeme přesně vědět, jak bude vypadat, nemůžeme studentům říct ani to, jaká bude školní část maturity, kterou připravujeme sami. Učitelé by měli být proškoleni," říká Růžička.

Školení se chystá až v létě

Ministerstvo školství přesto neuvažuje, že by maturity odložilo. Argumentuje vlastním výzkumem, podle kterého je s informováním ze strany úřadů spokojeno 57 procent učitelů. Šéf nových maturit Martin Mach z organizace Cermat odmítá, že by učitelé nevěděli, co mají učit. "U každého předmětu se držíme katalogu požadavků, který je na internetu," říká.

Učitelé namítají, že katalogy jsou příliš obecné. V katalogu pro společenské vědy se píše třeba i to, že student "porozumí významu učení pro život". Na druhou stranu - podle katalogu má skutečně znát "další" mezinárodní organizace kromě OSN.

Organizace Cermat, která maturity připravuje, také chystá školení učitelů - kvůli časové tísni však jen češtinářů a jazykářů. Bude probíhat od půlky května do konce prázdnin.

Není to pár měsíců před maturitou pozdě? To už Martin Mach nechce komentovat. V úřadu je od letošního ledna a ministr školství Ondřej Liška vedení Cermatu obměnil právě kvůli zpoždění příprav.

Liška: Výměna ministra školství novou maturitu neovlivní 

Státní maturita se podle končícího ministra školství Ondřeje Lišky nezpozdí ani o den. "Přípravy pokračují podle harmonogramu rozepsaného na jednotlivé dny a výměna ministra to neovlivní," ujistil Liška.

Dnešní třeťáci si vyzkoušejí maturitu nanečisto příští rok v říjnu. Budou ji psát ze všech povinných předmětů - tedy češtiny, matematiky a cizího jazyka.

Podzimní maturity nanečisto budou testem i pro učitele a úředníky, kteří budou muset dodržovat přísná bezpečnostní opatření, aby testy neunikly dříve, než je všichni studenti ve stejný čas rozbalí.
Tisknout a zalepovat do obálek je bude zvláštní tiskárna v centru Prahy, kterou budou obsluhovat místo lidí automaty. Pak testy v zapečetěných boxech rozvezou do jednotlivých škol pracovníci bezpečnostní agentury.

Původní plány počítaly s tím, že na každé škole bude zvláštní scanner, přes který budou učitelé odesílat výsledky. Ministerstvo školství však včera rozhodlo, že scannerů bude jen několik a testy se k nim budou svážet z více škol.

"Ušetříme tím čtyřicet až padesát procent původně předpokládaných nákladů," řekl šéf nových maturit Martin Mach z organizace Cermat.
Náklady na maturity přitom jdou do stovek milionů. Ministr školství Ondřej Liška chce zkoušky zlevnit i tím, že by část peněz na jejich zajištění šla z evropských fondů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Část Česka ve čtvrtek zasáhne silný vítr. Na Moravě hrozí ledovka

Ilustrační foto

Čtvrteční den přinese srážky, které mohou zejména na Moravě vytvářet na silnici nebezpečnou ledovku, a silný vítr,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz