Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Státní maturita byla příšerná, píší čerství maturanti Dobešovi

  7:29aktualizováno  7:29
Přes tři tisícovky studentů se už podepsaly pod otevřený dopis maturantů z brněnského Gymnázia Matyáše Lercha, který je adresován ministrovi školství Josefu Dobešovi. Stěžují si v něm na státní maturitu, která v úterý skončila.

Nejen brněnští studenti se podepsali pod otevřený dopis ministrovi školství kvůli státním maturitám. Ilustrační snímek | foto:  Radek Cihla, MAFRA

V sobotu večer sepsala studentka brněnského Gymnázia Matyáše Lercha Dana Večerková se svým spolužákem dopis pro ministra. Psaní brněnských studentů svým podpisem podpořily už téměř tři tisíce maturantů z celé republiky.

Text otevřeného dopisu najdete zde

"Je vidět, že i když mají letošní studenti zkoušku za sebou, není jim její podoba lhostejná," řekla Večerková, která se chystá od září nastoupit na Masarykovu univerzitu, kde bude studovat žurnalistiku a sociologii.

V otevřeném dopise studenti poukazují především na počet nejednoznačných a nesmyslných otázek v testu z českého jazyka a literatury. Navrch prý měli především ti, kteří se nad otázkou vůbec nezamysleli nebo danou problematiku neznali do hloubky.

Co studentům vadí

"Jsem studentka zdravotnické školy a nechápu, jak můžu být srovnávána se studenty gymnázia. U nás se klade důraz na odbornost. Když tohle "srovnávání" bude pokračovat, tak všechny odborné školy zdegradují, protože se budou muset připravovat na státní maturitu. Aby to bylo spravedlivé a objektivní, tak se stejnými osnovami jako gymnazisti."
Jana Laštovičková, Brno

"Ač souhlasím se státními maturitami, musím se přidat k nesouhlasu s jejich provedením. Jsem nespokojena především s formou testu z českého jazyka, ve kterém se vyskytují nesmyslné otázky.
Kateřina Puczoková, Brno

"V testu se objevila ukázka z knihy Bylo nás pět. Úkolem bylo zjistit, kdo v úryvku promlouvá. Správná odpověď byla účastník děje. Každý však ví, že se v této knize autor ztotožňoval s postavami, takže kdo znal víc, odpověděl špatně," poukázala Večerková.

Maturanti mají v plánu dopis v nebližších dnech odeslat na ministerstvo i Dobešovi.

"Doufáme, že se jím budou zabývat a podniknou takové kroky, aby si další maturanti svých maturitních vysvědčení opět mohli vážit," uvedl Daniel Kurowski, další z autorů otevřeného dopisu.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) v úterý řekl, že dopis zatím nezná. "Přečtu si, ale nezviklá mě to v pohledu na věc. Státní garance a kontrola v podobě státní maturity je nutná. Na druhou stranu jsem už avizoval několik kroků, jimiž hodláme podobu maturity i celý harmonogram napřesrok vyladit. Například se bude začínat písemkami," reagoval Dobeš.

Na nové maturitě prý oceňuje hlavně to, že učitelé nastavili oproti minulým letům čtyřikrát přísnější laťku náročnosti. Nepřipustili ke zkouškám téměř jedenáct procent studentů.

"S těmi, kdo maturitu letos nezvládnou, odhaduji, že míříme zhruba k pětině neúspěšných," předpokládá Dobeš. Ještě loni přitom neuspěla u maturit pouhá tři procenta studentů.

Pokažená maturita, soudí studenti

Někteří z brněnských studentů mají ale pocit, že jim nová podoba maturity ukradla skutečný zážitek ze zkoušky. Výsledek totiž neví hned a celý maturitní kolotoč trvá několik týdnů.

"Pokud testy zůstanou v této podobě, může to vést k rapidnímu zhoršení kvality výuky," píší studenti v dopise.

Iniciativy studentů si cení i jejich vyučující Stanislav Zajíček. "I učitelé jsou z podoby státní maturity nešťastní. Na druhou stranu jsem rád, že studenti svoji nespokojenost dokázali vyjádřit," popsal Zajíček.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...

Boje o Hrad se může zúčastnit devět lidí, nejvíc chyb v petici měl Zeman

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

Ministerstvo vnitra v pátek ráno potvrdilo, že se prezidentských voleb může zúčasnit devět kandidátů. Při kontrole...Najdete na iDNES.cz