Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terorismus na vzestupu. Při útocích za rok zemřelo bezmála 19 tisíc lidí

  7:12aktualizováno  7:12
Terorismus je opět na vzestupu. Vyplývá to z analýzy britské společnosti Maplecroft, podle které za poslední rok vzrostl počet úmrtí způsobených teroristickými útoky na téměř 19 000, tedy o třicet procent více než je pětiletý průměr. Nejvíce útoků se přitom odehrálo v Iráku.

Mapa rizikových oblastí teroristických útoků. | foto: maplecroft.com

V období od 1. července 2013 do 1. července 2014 zaznamenali statistici ze společnosti Maplecroft 18 668 úmrtí způsobených následkem teroristických útokům. Dosavadní pětiletý průměr přitom byl 14 443. Smutná statistika tak meziročně narostla o 29,3 procenta. Za stejné období se odehrálo 9 471 útoků oproti 10 468, které tvoří pětiletý průměr. Statistika tak hovoří jasně – teroristické útoky se stávají mnohem smrtonosnějšími, než tomu bylo v uplynulých letech (na kompletní analýzu v angličtině se můžete podívat zde).

Na špičce pomyslného žebříčku zemí nejvíce ohrožených teroristickými útoky je Irák. Za rok se tam odehrálo 3 158 útoků, kterým podlehlo bezmála šest tisíc lidí. Nejsmrtelnější útoky pak zaznamenali v Nigérii, kdy v průměru na jeden útok zemře 24 lidí (více o posledních útocích v Nigérii najdete zde).

Do žebříčku, byť na nižších pozicích, se překvapivě dostala také Čína. Tu statistici řadí na 32. místo. Za rok zde zemřelo při teroristických útocích 76 lidí. Útoky zde mají nejčastěji na svědomí extremisté z Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang (více o jejich útocích se dočtete zde)

Dvanáct států si "vysloužilo" označení země, kde existuje extrémně vysoké riziko teroristických útoků. Patří mezi ně například Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Jemen, Sýrie, Libanon či Libye.

Červen byl nejhorším měsícem od útoků v Nairobi

Četné teroristické útoky mají podle Maplecroftu v mnohých zemích nezanedbatelný dopad na tamní ekonomiky. V Libyi, kde se za poslední rok počet útoků zdvojnásobil, trpí především ropný byznys. V Egyptě pak útoky podkopávají zejména sektor turistického ruchu. Podobně je na tom i Keňa, která je pod tlakem milicí aš-Šabáb.

„Dynamická povaha terorismu znamená, že jednotlivé útoky je nemožné předvídat,“ uvedla pro server The Telegraph Alyson Warhurst ze společnosti Maplecroft. Stále přesnější statistika však podle ní může pomoci při stanovování bezpečnostních opatření pro jednotlivé regiony.

Rostoucí trend však bude podle statistiků a analytiků v následujících letech zřejmě pokračovat. Nasvědčuje tomu i fakt, že červen loňského roku byl z hlediska teroristických útoků vůbec nejkrvavější od útoku na obchodní centrum v Nairobi ze září loňského roku (více o tomto útoku zde).

Teroristé v Jemenu házeli granáty po civilistech (13.prosince 2013):Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Najdete na iDNES.cz