Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čechů poprvé po deseti letech ubylo. A každé druhé dítě je nemanželské

  9:37aktualizováno  15:18
Loni se v Česku narodilo 48 tisíc dětí mimo manželství, což je 45 procent všech novorozenců. Ukázala to nová čísla statistiků, která se týkají obyvatelstva. Vyplývá z nich, že po deseti letech růstu se loni v Česku počet obyvatel snížil. A také to, že se vzalo nejméně párů za posledních 95 let.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Konkrétně České republice ubylo 3 700 obyvatel. To znamená, že na konci loňského roku měla země 10 milionů a 512 tisíc obyvatel, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

"Na úbytku se podílejí dva faktory. Jedním je, že převažují zemřelí nad narozenými, což loňského roku opět nastalo a mělo by tomu tak být i v dalších letech. Druhým faktorem je stěhování. To bylo v loňském roce záporné, díky tomu, že bylo evidováno daleko více vystěhovalých než v předcházejících letech. Jak to mu bude v příštích letech, u této věci nemůžeme předvídat," řekla iDNES.cz Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Převaha zemřelých nad narozenými loni činila 2 400 lidí. Záporná bilance stěhování pak 1 300 lidí. 

Heslo "Nejdřív svatba, pak děti" už neplatí

Aktuální data potvrzují trend, který započal v roce 2009 a týká se úbytku novorozenců. Loni se narodilo 106 800 dětí, což je o 1 800 méně než v roce 2012.

ČR přišla o obyvatele i stěhováním

V roce 2013 se ze zahraničí do ČR přistěhovalo 29 600 lidí. To je o 700 méně než v roce 2012. Výrazně meziročně přibylo vystěhovalých - o 10 900 na 30 900.

Nejčastěji se stěhovali z ČR občané Ukrajiny (minus 7 200), ČR (minus 2 000) a Vietnamu (minus 1 200), do ČR se přistěhovalo nejvíc občanů Slovenska (4 800) a Německa (1 300).

Zdroj: ČSÚ

"Ubylo prvorozených a zejména dětí druhého pořadí, mírně vyšší byl počet dětí třetího a dalších pořadí," uvedli statistici s tím, že mimo manželství přišlo na svět už 45 procent novorozenců.

"To je dlouhodobý trend, který ukazuje, že se rozvolňuje vazba mezi sňatkem a narozením dítěte," vysvětlila Němečková.

Česko se touto statistikou sbližuje se západními zeměmi, kde se také často rodí děti mimo manželství. Podle Němečkové je zajímavé, že podíl takto narozených dětí stoupá nejen u druhého či třetího dítěte, ale i u prvorozeného potomka. "Dříve byla nemanželská porodnost spíše otázkou třetích dětí," dodala Němečková.

Zda tento trend bude pokračovat, se předpovědět nedá. "Záleží na tom, jak se ustálí reprodukční chování a nakolik bude v populaci rozšířené. Očekáváme ale, že mnohem méně žen bude v reprodukčním věku, proto se bude celkový počet narozených dětí snižovat," dodala Němečková.

Ženy rodí ve třiceti

Nejvíce dětí se narodilo ženám ve věku 29 až 31 let. "Průměrný věk matek se dále mírně zvýšil (o 0,1 roku) na 29,9 roku," informoval ČSÚ. Na jednu ženu žijící v ČR nyní připadá v průměru 1,45 dítěte.

Statistiky se věnují také potratům. Čísla ukázala, že jejich celkový počet pátým rokem klesá. Loni bylo potratů 37 400, což je o 300 méně než v roce 2012. Klesající čísla se týkají jen plánovaných potratů, kterých bylo o 500 méně než předloni. Samovolných potratů a mimoděložních těhotenství meziročně mírně přibylo.

Statistika také ukázala počty zemřelých. Loni jich bylo téměř o tisíc více než předloni. Celkem zemřelo loni 109,2 tisíce lidí. Věk dožití se přitom mírně zvýšil, o 0,2 roku. To znamená, že u mužů činí 75,2 let a u žen 81,1 roku.

Svateb bylo nejméně za 95 let

Překvapivý fakt přinesla statistika manželství. Ukázala, že svateb bylo nejméně za 95 let. Loni úřady zaevidovali 43 500 manželství. Je to o 1 700 méně než v roce 2012. "Byl to nejnižší počet uzavřených manželství od roku 1918," podotkli statistici. Nejvíce sňatků bylo uzavřeno v červnu (8 300), dále v srpnu (7 800) a září (6 800).

Je pro ženy svatba důležitá?

Co si o tom povídají ženy na diskusním portálu eMimino.cz

Zato rozvodů tradičně přibylo. Meziročně se toto číslo zvýšilo o 1 500. Vyšší byla i úroveň rozvodovosti: 47,8 procent manželství končících rozvodem v roce 2013 oproti 44,5 procent v roce 2012.0 na 27 900 rozvodů. "Nejvíce rozvodů nastalo po čtyřech až šesti letech trvání manželství, v průměru trvalo rozvedené manželství 13 let," stojí v tiskové zprávě ČSÚ.

Rozvody se dotkly celkem 24 300 tisíce dětí. V 57,1 procentech rozvodů šlo o manželství s dětmi do 18 let.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz