Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999.
„Nejoblíbenějšími dívčími jmény byly letos v lednu Eliška, Anna a Sofie. U chlapců to byl Jakub, Jan a Adam. Sofie i Adam jsou v první trojici poprvé v historii sledování,“ hodnotí letošní výsledky předseda ČSÚ Marek Rojíček.
Na prvních třech místech se u chlapců od ledna 1999 vystřídalo pět různých jmen, u dívek to bylo deset. Například Tereza skončila letos pátá, nejhůř v historii sledování, Tomáš se podruhé za sebou nevešel na jedno z prvních třech míst.
Z údajů ČSÚ vyplývá, že rodiče jsou u dívek s vymýšlením jmen daleko kreativnější než u chlapců. Malá děvčátka dostala 680 různých jmen, chlapci 553. Od ledna roku 1999 se v první dvacítce nejoblíbenějších jmen vystřídalo 35 různých dívčích jmen a 28 chlapeckých.
Synové většinou jméno dědí po otci, dědečkovi nebo někom jiném z rodiny. Přesně jde o sedmnáct procent zděděných jmen u chlapců a jen čtyři procenta u dívek. V příštích letech bychom tak mohli vidět více Matyášů, protože obliba tohoto jména každoročně roste. Za poslední dva roky je v první pětce. Naopak v žebříčku klesá Michal nebo David.
Mezi dívkami ztrácí kralování Tereza. Neomezená vládkyně, která v letech 1999-2011 nespadla z prvního místa, si letos připisuje svoje nejhorší umístění v historii. Anna i Eliška jsou v nejlepší pětici stabilně a ve vícejmenných by vyhrála suverénně Anna Marie.
Jaká jsou oblíbená jména? |
Mezi dívkami je také jedna zajímavost. Jména Ema a Emma se počítají každá zvlášť. Ema je přitom na čtvrtém místě, Emma je pak těsně za první desítkou na jedenáctém místě. Podle Tomáše Chrámeckého z Českého statistického úřadu by tak společně jednoznačně vedly.
U chlapců o prvenství bojují prakticky jen dvě jména - Jakuba a Jana za posledních šestnáct let nikdo na špici nevystřídal a první místo si předávají jen mezi sebou.
Fantazie je vidět i v rodném listě
V letošním lednu se také narodilo pár dětí, u kterých se dají jejich soujmenovci počítat na prstech jedné ruky. Mezi chlapci najdeme například Albína, Gastona, Ragnara, Arvise nebo Kaita. Vrací se ale i velmi stará jména jako je Diviš, Svátek, Dárius nebo Mikeš.
U dívek najdeme Aloisii, Lujzu Sibylu nebo pohádkovou Andělínu. Rodiče si berou inspiraci i ze zahraničí, takže nechybí ani Chanel, Caitlin, Yasmeen Saloma nebo Amálie Eulálie. I mezi dívkami najde náznaky návratu ke kořenům a starším českým jménům jako je Vojtěška, Zlatuše, Marcelína nebo Dorka.
Český statistický úřad sbírá data z Hlášení o narození. Z něj se dozvíme nejen pohlaví a jemno dítěte, ale také jméno rodičů a kraj. Nejčastějšími rodiči jsou až prozaický pár Petr a Lucie. Otci se stávají nejčastěji Janové, Petrové a Martinové. Mezi matkami jsou první Lucie, Jany a Petry.
V krajích se pak proti republikovému průměru vymyká Karlovarský kraj, kde mezi chlapci vyhrává Dominik, který v celkovém součtu skončil až desátý. U dívek je to Karolína, která je v republikových číslech až šestá.
Do statistiky se také nepočítají různé varianty jednoho jména, například Alexandr, Alex nebo Saša a současně a cizojazyčné varianty jednoho jména jako je Kateřina, Katarína nebo Kate.