Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statistici upraví formulář sčítání lidu, penzisty mátlo registrované partnerství

  9:33aktualizováno  9:33
Český statistický úřad má za sebou generálku na sčítání lidu, které se bude po celém Česku konat příští rok. Zkouška statistiky přiměla k tomu, aby pozměnili dotazník. Chtějí v něm dovysvětlit, co je registrované partnerství. Při generálce totiž pojmu nerozuměli především starší lidé.

Formuláře pro sčítání lidu v roce 2011. | foto: Český statistický úřad

Senioři si totiž při zkušebním sčítání pletli registrované partnerství, které upravuje soužití homosexuálních párů, s manželstvím. "V poli rodinný stav v některých případech zaškrtli například možnost "ženatý/vdaná" a zároveň v dalším poli zaškrtnou u otázky na registrované partnerství možnost "trvající"," vysvětlil mluvčí projektu Ondřej Kubala.

Český statistický úřad (ČSÚ) proto proškolí své komisaře, kteří budou navštěvovat například domovy důchodců, aby se při předávání formulářů zaměřili na vysvětlení tohoto pojmu.

"Zároveň statistici upraví formuláře a vysvětlivky u otázek na rodinný stav a registrované partnerství, aby byly všem srozumitelné," dodal Kubala. S pojmem registrovaného partnerství pracují dva ze tří formulářů pro sčítání lidu v roce 2011 - sčítací list osoby a bytový list.

vzory sčítacích formulářů

Podívejte se, jak vypadají vzorové sčítací formuláře v pdf. Kliknutím na název formuláře uvidíte jeho grafickou podobu:

- Sčítací list osoby bude muset být vyplněný u každého včetně dětí.

- Bytový list vyplní uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem bytu. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

- Domovní list vyplní vlastník nebo správce domu. Na jeden dům to bude jeden formulář.

Homosexuálové se k registrovanému partnerství mohou přihlásit při sčítání vůbec poprvé. "Při posledním sčítání před 11 lety totiž zákon toto partnerství neumožňoval," vysvětlil místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Generálka také ukázala i další možnou slabinu budoucího sčítání, totiž datové schránky. Z pěti firem formuláře touto cestou vrátily pouze dvě. Přitom při ostrém sčítání se této povinnosti nevyhnou. Přes datovou schránku půjdou formuláře například obcím, které vlastní byty a domy. Města a obce datové schránky musí používat. Zároveň se musí zúčastnit i sčítání. To totiž narozdíl od generálky bude příští rok povinné.

Přes internet budou moci poprvé odeslat sčítací lejstra i lidé. Nikoliv přes datovou schránku, ale prostřednictvím elektronických formulářů na webu, který byl speciálně zřízený právě kvůli sčítání.

generálka

Zkušební sčítání se konalo od 6. dubna do 6. května ve všech krajích ČR. ČSÚ vybral 200 sčítacích obvodů v 80 městech. Celkem 24 tisíc domácností, v nichž žije přibližně 57 tisíc lidí.

Česká pošta a ČSÚ roznesly v rámci generálky 101 654 formulářů. Zpět se jim vrátilo 39 813, tedy 39,2 procenta. Elektronickou cestou z toho přišlo 2 531 formulářů.

Test ukázal, že někteří dotazovaní si sčítání chtěli vyzkoušet dobrovolně. Jeden zájemce úřad kontaktoval s tím, ať ho do zkoušky určitě zařadí a dotazníky mu pošlou datovou schránkou. "Chtěl si prostě vyzkoušet, jak to bude fungovat," dodal Drápal.

Zkušební sčítání prověřilo i Českou poštu, právě ta bude zajišťovat distribuci a sběr formulářů. Menší problémy nastaly ve třech případech. Například když sčítací komisaři místo 6. dubna roznášeli formuláře o den později, protože jim dorazily pozdě. "ČSÚ nyní jedná s Českou poštou, aby se podobná situace už neopakovala," řekl Kubala.

Podle statistiků se bez problémů obešla ochrana osobních údajů a nenastal ani žádné bezpečnostní problém. Naopak, jedna žena z Moravskoslezského kraje ČSÚ přesvědčila, že systém varování bude fungovat dobře.

"Informovala úřad o tom, že u ní byl pravděpodobně podvodný sčítací komisař. Ptal se, ale nedal jí formuláře," popsal Drápal. Statistici pár hodin po telefonátu zjistili, že muž není podvodník, ale že pro ČSÚ sbírá data k jinému zjišťování. Aby takovým okamžikům příští rok předešli, pokusí se přesunout termíny jiných šetření tak, aby se komisaři sčítání lidu nepotkávali ve stejných dnech s tazateli z jiných výzkumů.

SČÍTÁNÍ LIDU 2011

Sčítání lidu, domů a bytů proběhne v České republice na jaře 2011. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března 2011. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok.

Náklady na sčítání lidu přesahují 2,5 miliardy korun. Na jednoho člověka je ČSÚ vyčíslil na 250 korun.

Sčítání se na našem území koná pravidelně každých deset let už od roku 1869. V roce 2011 přinese novinky. Například možnost elektronického vyplnění a odeslání sčítacích formulářů přes internet. Nové budou i některé otázky. Například ta na registrované partnerství.

ČSÚ nebude zjišťovat ve sčítání lidu majetek rodin, vybavenost domácností spotřebiči ani příjmy obyvatel. Ptát se bude pouze na možnost užívání počítače a internetu. Odpověď týkající se národnosti a náboženství zůstala dobrovolná.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz