Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statistici nedali nezaměstnaným v Břeclavi šanci

  20:09aktualizováno  20:09
B ř e c l a v - Úřad práce v Břeclavi viní Český statistický úřad z porušení zákona. Nedostal od něj totiž nabídku ani na jedno místo sčítacího komisaře. Ředitel úřadu práce Jaroslav Valný tvrdí, že tím byl porušen zákon a věc hodlá řešit ve správním řízení. "Zákon o zaměstnanosti ukládá zaměstnavateli hlásit každé volné místo úřadu práce. Každý, kdo uzavírá pracovně-právní vztah je zaměstnavatelem. Český statistický úřad měl tedy místa nabídnout," řekl Valný.

V Břeclavi začalo pracovat asi šedesát sčitatelů. "Ani jedno místo jsme nedostali a přitom jsou to tisíce volných míst, které měly být nabídnuty a nebyly. Je tady kategorie lidí, kteří jsou důvěryhodní a kteří by nabídku akceptovali," řekl Valný.

"Dávky, které jim dáváme, jsou výrazně menší než odměna, kterou by dostali jako sčítací komisaři. Řada lidí by takovou práci určitě přivítala," podotkl Valný. "Je to nestydatost ze strany státu a my zahájíme správní řízení," dodal.

Tiskový mluvčí Českého statistického úřadu v Brně Jaroslav Polák řekl, že zabezpečit nábor sčítacích komisařů dostaly za úkol obecní a okresní úřady.

"Aby se zabránilo tomu, že sčítání budou dělat lumpové nebo nekalí živlové, byl nábor lidí svěřen obecním a okresním úřadům. Oni sčítací komisaře navrhovaly a nám dávaly záruku, že to jsou ti praví. Použili lidi, které používají vždycky třeba při volbách a mají jistotu, že jsou spolehliví, že neudělají žádný průšvih," konstatoval.

Podle něj nezaměstnaní neměli o takovou práci zájem. "Měli jsme jich tu řadu. Když ale zjistili, za co by dělali, odmítli a raději zůstali na podpoře. Jestliže dostane nezaměstnaný za dva měsíce práce deset tisíc hrubého, na podporách je na tom lépe."

Okresní úřad zabezpečuje při sčítání lidu pouze technicko-organizační věci. S náborem komisařů a revizorů nemá nic společného. "Děláme jen pomocné práce," uvedl Antonín Hakala, šéf referátu vnitřních věcí na Okresním úřadu v Břeclavi.

"Nábor byl v kompetenci obcí," potvrdila Anežka Kachyňová z břeclavské pobočky Českého statistického úřadu. "Sami jsme nezaměstnané neoslovovali, ale spoustu se jich přihlásilo přímo na obce. Ty totiž mnohdy  místním rozhlasem vyhlašovaly, že je možnost zapojit se do sčítání lidu," řekla. "Mnohdy posuzovalo návrhy na sčitatele obecní zastupitelstvo, aby to byli důvěryhodní lidé. Nebylo rozhodně pravidlem, že každý, kdo se přihlásil, funkci vykonává. Mezi sčítacími komisaři je ale spousta osob, které jsou evidovány na úřadu práce," podotkla.

"Spousta se jich ale odhlásila, protože se jim to zdálo nevýhodné. Zdálo se jim, že by velkou část odměny museli odvést na sociálním a zdravotním pojištění," konstatovala.

Brněnský úřad práce se na vzniklou situaci dívají jinak než Břeclavští. "Sčítací komisaři mají dohodu o pracovní činnosti a podle našeho názoru se na to nevztahuje oznamovací povinnost," řekla mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Drmolová.

Část nezaměstnaných, kteří se rozhodli nastoupit jako sčítačí komisaři, ale nakonec tuto práci dělat nebude. "Uzavřeli jsme dohodu, ale peníze dostaneme až po skončení práce v květnu. Navíc nám oznámili, že si musíme zaplatit pojištění, na což nemám. Když jsem se znovu přišel zaregistrovat na úřad práce, tak mi řekli, že podporu vypočítají podle výše výdělku z posledního zaměstnání a ten je nula," řekl muž, který se o práci ucházel.

Drmolová ale tvrdí, že postup úřadu práce v pořádku. "Lidé by si nejprve měli dobře přečíst podmínky, za kterých se nechají zaměstnat. Podpora se opravdu počítá podle výdělků z posledního zaměstnání," řekla Drmolová s tím, že podobný případ zatím v Brně nezaznamenali.

Autor:


ZPRÁVY: V New Yorku explodovala trubková nálož, pachatel byl zadrženHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.cz