Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statistici budou poprvé v historii sčítat bezdomovce

  16:39aktualizováno  16:39
Sdružení azylových domů přivedlo statistiky na nápad sečíst bezdomovce. Počty budou zjišťovat sociální pracovníci na jaře, kdy Česko čeká celostátní sčítání lidu. Úřad si slibuje, že získá unikátní data, a vůbec poprvé zjistí, kolik lidí žije v zemi bez střechy nad hlavou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Do sčítání se dostane populace, která tam zatím nebyla zahrnuta. Podobnou práci jsme ještě nikdy nedělali," řekl iDNES.cz místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Bezdomovcům sice povinnost vyplnit formulář ukládá zákon, praxe ale byla jiná. Změnit by to mohl už za pět měsíců nápad občanského sdružení s názvem Sdružení azylových domů v ČR. Statistikům navrhlo, že jim pomůže se zprostředkováním kontaktu s bezdomovci.

"My vytvoříme linku, která zabezpečí to, že budou lidé bez domova sečteni. Vlastní sčítání zabezpečí statistický úřad komisaři, kteří se budou rekrutovat ze zaměstnanců azylových domů, nocleháren, nízkoprahových denních center pro lidi bez domova a domů na půl cesty," popsal předseda sdružení Jiří Drastík.

bezdomovci
v česku

Sčítání bezdomovců v minulosti provedla již některá města. Například Praha, Ostrava nebo Brno. Každé z nich ale použilo svoji vlastní metodiku a sčítání někdy zastřešovalo město, jindy třeba univerzita.

Podle Jiřího Drastíka proto není možné odhadnout, kolik v Česku žije lidí bez domova. Řádově to zřejmě budou stovky.

Sružení vymyslelo způsob, jak lidi bez střechy nad hlavou sečíst, aniž by museli na papír psát "jsem bezdomovec". To ostatně formuláře ke sčítání lidu ani neumožňují. "Tím, že se vytvoří zvláštní okrsek, který zahrnuje poskytovatele sociálních služeb pro lidi na okraji společnosti, lze získat číslo, kolik takový lidí v Česku je," dodal Drastík.

Je před podpisem smlouvy

Nápad se ČSÚ zalíbil a do 14 dnů chce se sdružením podepsat smlouvu. Statistici i sociální pracovníci nyní hledají definici bezdomovce. Jen tak budou moci zpětně říci, kolik lidí splnilo kritéria takové kategorie.

Sčítání by mělo dát odpovědi například na otázky, kolik bezdomovců vůbec je, jaká je jejich věková struktura, vzdělání, odkud jsou, či jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými městy a obcemi.

"Na přípravě tohoto sčítání je ještě hodně práce, za pět měsíců je ale reálné ji zvládnout," dodal Drápal.

Úskalím této operace bude to, že nepůjdou sečíst absolutně všichni bezdomovci. Sociálním pracovníkům se je nemusí podařit zastihnout nebo prostě vyplnění formulářů lidé odmítnou. Za to jim hrozí pokuta až do výše 10 tisíc korun.

Celé sčítání lidu, domů a bytů má vyjít na 2,5 miliardy korun. Podle Drápala se to bezdomovecké do této částky vejde a cenu nenavýší. "Je to částka velmi malá a bude pokrývat administrativní náklady, které sdružení bude se sčítáním mít."

Sčítání lidu, domů a bytů proběhne v Česku na jaře 2011. Rozhodným okamžikem, ke kterému sčítání proběhne, bude půlnoc z 25. na 26. března. Poprvé v historii se budou sčítat všechny země EU z nařízení Evropské komise v jeden společný rok.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz