Davy Indů čekají na léčbu "živými rybkami", která je má zbavit astmatu. (8. června 2011)

Davy Indů čekají na léčbu "živými rybkami", která je má zbavit astmatu. (8. června 2011) | foto: AP

Statisíce Indů opět polykají živé rybky, aby si vyléčily astma

  • 36
Statisíce Indů se jako každý rok sjely na jih země do města Haidarábádu, aby spolykaly živé rybky se speciální bylinkovou směsí. Věří, že je to zbaví astmatu. Dlouholetá tradice se ale nelíbí ochráncům lidských práv, kvůli hygieně ji chtějí zakázat.

Netradiční léčbu pořádá v jihoindickém státě Ándhrapradéš už desítky let rodina Goudů. Hromadné léčení je zadarmo, koná se vždy v červnu, mění se jen přesné datum. O něm rozhodují astrologové, kteří letos jako "příznivé" dny označili 8. a 9. června.

Astmatem trpící Indové při této netradiční léčbě polykají živé rybky z čeledi hadohlavcovitých, které mají ve svých tlamičkách tajnou směs koření. Klan Goudů tvrdí, že recept získali před 166 lety jejich předkové od hindského svatého muže.

Rybka z čeledi hadohlavcovitých, která spolu s tajnou směsí údajně léčí astma

Lékařům, kteří o léčbě pochybují a kritizují ji jako nevědeckou, ale odmítají prozradit složení směsi. Stále opakují, že je svatý muž varoval, že léčba nesmí být nijak zpeněžena, jinak ztratí svou účinnost.

Navzdory pochybám indická vláda netradiční léčbu podporuje a do Haidarábádu se každoročně sjíždí statisíce Indů. Na dvě stě členů rodiny Goudů jim pak do úst vloží živou mrskající se rybku. Mrskání rybky podle Goudů zefektivňuje účinky léčby a pomáhá uvolňovat hleny.

Indičtí astatici si razí cestu k členům rodiny Goudů, kteří nabízejí léčbu živými rybkami.

Policie musí dav usměrňovat.

Po spolknutí rybky pak nastává pětačtyřicetidenní období striktní diety, při níž musí pacienti konzumovat pětadvacet druhů potravin, například jehněčí, sušené mango, špenát, cukr či máslo. Nesmí ale jíst nic smaženého. Léčbu by měli opakovat nejméně každý druhý rok.

Moc mi to pomohlo, pochvaluje si podnikatel

"Přijíždím sem v posledních dvou letech a moc mi to pomohlo," řekl agentuře AP pětačtyřicetiletý podnikatel z Ludhiany Balbír Singh. "Definitivně je na tom něco dobrého pro naše zdraví, jinak by sem tolik lidí nejezdilo," míní pětatřicetiletý Santoš Ben z Vadodry.

Harinát Goud se modlí před aplikací "rybí medicíny", která má zbavit astmatiky obtíží.

Letos se ovšem na léčebný "festival" zaměřili ochránci lidských práv, kteří požadují, aby byla léčba zakázána, nebo alespoň rybky nepojídaly děti. Praktiky Goudů jsou podle nich neověřené a nehygienické a vystavují děti riziku.

Rodina ale zůstávají neoblomná, jakékoliv stížnosti podle ní pocházejí z farmaceutických společností, které se prý cítí ohroženy bezplatnou léčbou. "Tyto společnosti (...) se bojí, že rybí medicína postihne jejich obchodní zájmy, protože nabízíme permanentní vyléčení astmatu," nechal se slyšet jeden z členů rodiny Batíní Harinát Goud.

Haidarábád

Haidarábád


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video