Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statik: Panelákům pády střech nehrozí

  23:00aktualizováno  23:00
Většina nově postavených velkých obchodních center i sportovních hal má rovné střechy. Když napadne v zimě sníh, hrozí, že se střecha může propadnout mezi lidi? Dokáží odborníci určit, kdy by měli údržbáři nastoupit na rovné střechy a sházet všechen sníh?

Hasiči kontrolují střechu českobudějovického zimního stadionu. | foto: Slavomír KubešMF DNES

Plzeňský statik Robert Špalek, který je členem představenstva České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, říká, že není jednoduché určit, kdy už vrstva sněhu překročí bezpečnou hranici.

"Například v Plzni se podle normy počítá s padesáti kilogramy sněhu na metru čtverečním střechy. Jiná situace je na Šumavě, kde se číslo stanovuje ve spolupráci s meteorology. A může to být i více než pětinásobek toho, s čím se počítá v Plzni," vysvětlil Špalek.

Máte vyzkoušené, jak vysoká musí být na střeše vrstva sněhu, aby na metru čtverečním vážila padesát kilogramů?
To je různé. Když napadne čerstvý sníh, u něho se udává hmotnost kolem 150 kilogramů na metr krychlový. Takže k padesáti kilogramům by se mohla blížit vrstva třiceti centimetrů čerstvě napadaného sněhu. Pokud se ale oteplí, do sněhu ještě zaprší a pak vše znovu umrzne, teď mluvím o extrémních podmínkách, hmotnost na střeše se samozřejmě zvyšuje.
Aby sníh neohrozil statiku stavby ani lidi uvnitř, musí být splněny dva předpoklady. Správce objektu musí zajistit, aby hmotnost sněhu nikdy nepřesáhla stanovený limit, a pak musí být v dobrém stavu konstrukce celé střechy.

Co pro bezpečnost může udělat správce domu?
Pokud napadne v Plzni patnáct dvacet centimetrů čerstvého sněhu a má rovnou střechu, může být klidný. Pokud je sněhu víc, doporučoval bych k tomu přizvat odborníka, nebo sníh ze střechy raději odklidit. U velkých rovných střech například u obchodních řetězců nebo na sportovních halách je rozumnější, aby údržbáři šli na střechu hned a smetli to z ní, než když budou čekat až sníh na střeše slehne. Pak je jeho odstraňování těžší. Existuje ještě jedna možnost. Vzít si ze střechy vzorek sněhu a ten si zvážit.

Hasiči teď kontrolují sportovní haly, kulturní zařízení, hypermarkety. Hrozí nebezpečí propadnutí rovných střech také u výrobních hal?
Nebezpečí je u nich stejné, jako například u hypermarketů. Nedávno se na mě obrátil jeden obchodní řetězec a v současné době jim kontroluji stav střešních konstrukcí.

Jsou ohroženi těžkým sněhem i obyvatelé panelových domů? Vždyť tyto mnohapatrové stavba také mají rovné střechy...
Tam problém není žádný, protože mezi panely stěnového systému je malé rozpětí. Panelový dům je jeden z nejúnosnějších objektů, který se kdy u nás stavěl. Je velmi odolný i proti zemětřesení.

Jsou v nebezpečí i objekty, které nemají rovnou, ale šikmou střechu?
Pokud by konstrukce byla poddimenzovaná, nebezpečí hrozí vždy. Pokud má střecha jen velice mírný sklon, hrozí téměř stejné nebezpečí, jako u rovné střechy. Obecně je ale šikmá střecha výhodnější. Pokud sníh odtává, snáz z ní sjede dolů. U rovné střechy nemá kam spadnout.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz