Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na kongresu ODS (6. 12. 2008)

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na kongresu ODS (6. 12. 2008) | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Stát zváží zrušení komory exekutorů, pohrozil Pospíšil

  • 74
Stát musí podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) razantně postupovat proti exekutorům a zvážit, zda má Exekutorská komora nadále existovat. Řekl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Praktiky některých členů komory ministr označil za mafiánské.

Pospíšil připravil novelu, která by měla zpřísnit kontrolu na exekutory a kterou se má zabývat vláda. "Novela má dát státu jasné nástroje, jak postupovat proti exekutorům a jejich komoře, když tito nejsou schopni respektovat zákony a džentlmenské dohody," uvedl Pospíšil.

Na schůzce 19. února údajně domluvil s kompletním vedením komory způsob její následné obměny. "Těchto pět členů mě potvrdilo, že svoláme do měsíce sněm a zvolíme nové vedení a do té doby nikoho odvolávat nebudeme," uvedl Pospíšil. Sněm se zatím neuskutečnil.

"Jsem proti tomu, aby v komoře, která má veřejnoprávní charakter, převládaly podivné mafiánské praktiky, kdy se náhle někdo odvolává bez toho, aby se hledala cesta kompromisu a dohody," doplnil Pospíšil.

"Veřejnoprávní komora není občanské sdružení, kde si každý může dělat, co chce," dodal.

V Exekutorské komoře podle Pospíšila bojují o moc dvě skupiny. Prezidium Exekutorské komory ČR v tomto týdnu odvolalo svého šéfa Juraje Podkonického z funkce. Nahradil ho dosavadní člen vedení Karel Urban. Se způsobem odvolání Podkonický nesouhlasí s tím, že zasedání prezidia se prý vůbec nemohlo konat.

Notářský zápis ze zasedání jedné části exekutorů, která v Brně odvolala druhou část, podle ministra odhaluje chování, které údajně nepatří do demokratické společnosti. Podkonický namítl, že se vždy snažil komoru vést řádně. "Já s viceprezidentkou komory (Jitkou Wolfovou) jsme neporušili žádné dohody, které jsme dali 19. února panu ministrovi, ani nikdy předtím," uvedl odvolaný šéf.

O novém personálním obsazení komory by se mělo jednat na původně svolaném sněmu 3. dubna či na tom, které svolalo nové vedení, tedy 29. dubna. Pokud se vedení na takzvaném převolení nedohodne, navrhne prý Pospíšil zrušení komory.

Podle dnešního sdělení Podkonického se komora dostala na pokraj rozpuštění.

Pospíšil v ČT řekl, že by v případném hlasování o zrušení exekutorské komory podpořil ukončení její činnosti.

V současné době je v centrální evidenci, kterou zajišťuje firma Neutrics, nashromážděno více než 700 tisíc pravomocně nařízených exekucí, uvedl Podkonický. Ten bude chtít posoudit, zda přidělení exekutoři zároveň nestojí za iniciativou, která vedla k jeho odvolání.

Exekutorská komora podle nejnovějších údajů sdružuje 125 soudních exekutorů. Odměna exekutora představuje 15 procent částky vymáhané na dlužníkovi, pokud je do výše tři miliony korun, minimálně ale tři tisíce korun.

Do 40 milionů soudní exekutor dostane částku rovnou deseti procentům vymáhané sumy, mezi 40 miliony a 50 miliony korun to je pět procent a nad 50 miliony jedno procento.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video