Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát zemědělcům nepomůže

  0:02aktualizováno  0:02
Kroměříž - Zemědělci na Kroměřížsku, které je tradičním zemědělským okresem, nedostanou od ministerstva zemědělství žádnou přímou pomoc za stamilionové škody, které utrpěli při srpnové vichřici. Vichřice zcela zničila v okrese úrodu na osmi tisících hektarech, z toho tisíc hektarů obilovin a téměř 500 hektarů kukuřice. Značné škody vznikly na cukrovce, máku, řepce a dalších plodinách.

Z třiceti až devadesáti procent byla zničena úroda na dalších tisících hektarů. Jen přímé škody se vyšplhaly ke sto padesáti milionům korun a následné škody tuto částku zdvojnásobí.

Návrhům Okresní agrární komory v Kroměříži, která pro zemědělce okresu pomoc požadovala, ministerstvo nevyhovělo. Nejvíce poškozené zemědělské podniky se tak už propadají do dluhů.

"Z ministerstva nám už odpověď přišla. Žádnou pomoc nedostaneme, ministerstvo doporučilo zemědělcům, aby se pojistili," konstatoval s hořkou ironií ředitel kroměřížské agrární komory Jaroslav Kolařík.

Ředitel připustil, že valná většina farmářů a zemědělských podniků nebyla pojištěna. Z šestatřiceti poškozených firem jich proti vichřici a krupobití byla aspoň částečně pojištěna jen necelá třetina.

"S pojištěním to je těžké. Komplexní pojištění nemá vůbec nikdo, protože si je nikdo nemůže dovolit. Například podnik s ročním obratem 60 milionů korun by za pojištění platil 18 milionů. Na to pochopitelně žádný podnik nemá," vysvětlil ředitel komory.

Teoretická naděje však přece jen existuje. Ministerstvo totiž připustilo ochotu zabývat se možností poskytnout na pojištění určité dotace. Příslib je to však mlhavý.

"Mělo by to smysl, kdyby dotace činila tak dvacet třicet procent," uvažuje Kolařík. S tak vysokou dotací však zřejmě zemědělci počítat nemohou, a tak budou patrně i nadále riskovat. Návrhy na přímou pomoc smetlo ministerstvo ze stolu.

Okresní agrární komora navrhovala, aby zemědělským podnikům, které v okrese přišly kvůli vichřici více než o polovinu sklizně, stát prominul letos na podzim a příští rok na jaře daně z pozemků, zrušil nájemné za užívání státní půdy, poskytl přímou dotační pomoc a dotoval zemědělcům úroky.

"To všechno však ministerstvo odmítlo. Považuje poškození Kroměřížska vichřicí za lokální záležitost," krčí rameny Kolařík. "Zemědělci jsou na tom nyní velice špatně. Hodně z nich už dělá dluhy," upozornil.

Okresní agrární komora se tedy v této situaci snaží zemědělcům pomáhat alespoň tím, že jim dává ve spolupráci s kroměřížským pracovištěm ministerstva zemědělství dobrozdání, které by jim mělo aspoň částečně usnadnit pozici při jednání s věřiteli, zejména s bankami.

Mnoha zemědělcům Kroměřížska totiž podle Kolaříka hrozí, že po návrhu věřitelů skončí v konkursu. "Doufali jsme, že od státu aspoň nějakou přímou pomoc získáme. To se nám však nepodařilo," posteskl si Jaroslav Kolařík.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz