Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát zaplaveným odpustí clo

  22:50aktualizováno  22:50
Stát poskytuje první pomoc lidem, které vyplavila velká voda. Rozhodl se půjčit jim na obnovu bydlení. Pomůže navíc i obcím, aby mohly například opravit poničené silnice. Těm, kdo budou chtít zaplaveným oblastem pomoci věcmi dovezenými ze zahraničí, navíc promine clo.

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí mezi obce které o to požádají okresní nebo krajské úřady, padesát milionů korun na obnovu infrastruktury.

Vyplaveným občanům dá úřad sto padesát milionů na opravy domů a bytů. Lidem, kteří si dají žádost na obecní úřad, je stát připraven poskytnout nízkoúročený úvěr ve výši tří procent. Půjčku by přitom mohli splácet až deset let.

Ministerstvo financí zase letos osvobodí od dovozního cla veškeré zboží, se kterým se nebude obchodovat nebo které lidem postiženým povodněmi darovali cizinci.

Celní úřad tak například osvobodí od poplatků stavební materiály, mechanismy pro opravu nebo výstavbu budov.

Nařízení se přitom týká nejen vybavení domácností - nábytku a elektrospotřebičů, ale i ošacení. Ministerská vyhláška platí do konce roku 2003.

Škody z letošních ničivých záplav se pohybují v desítkách miliard korun. Některé odhady hovoří o více než 60 miliardách.

Vláda zatím na záchranné práce při záplavách a odstraňování povodňových škod vyčlenila z letošního rozpočtu 1,15 miliardy korun. Dalších 500 milionů korun je k dispozici v rámci mimorozpočtového fondu dopravy na opravy silnic, železnic a
vodních cest.

Kabinet se také chystá podpořit podnikatele poškozené povodní, a to formou záruk či příspěvku na splátky úroků z úvěrů. Pro nejvíce poškozené občany chce vystavět povodňové domky. 

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách najdete zde.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz