Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát zaplatí za zajíce sedm milionů

  0:01aktualizováno  0:01
Třetí várku zajíců z Maďarska včera vypustili myslivci na Mělnicku a Litoměřicku. Tvrdí, že nákupem dvou a půl tisíce ušáků zachraňují vymírající druh zvěře. Nákup zajíců z Maďarska zaštiťuje Českomoravská myslivecká jednota. Do obchodu, který má zachránit zaječí populaci v povodněmi zasažených oblastech, už investovala sedm milionů korun.

Ale o své peníze strach mít nemusí. Obratem je dostane zpět od ministerstva zemědělství, které myslivcům přislíbilo dotaci. "Nejde o to, že bychom dávali peníze zlým myslivcům, aby si mohli zalovit. Podmínkou je, že se v příslušných honitbách zajíci nesmějí několik let střílet. Máme starost o zvěř, ne o myslivce," ujišťuje ministr zemědělství Jaroslav Palas, sám aktivní myslivec.

Cena dva a půl tisíce za jednoho ušáka podle odborníků není přehnaná. Jejich odchyt ve volné přírodě je složitý, něco stojí doprava, karanténa a veterinární vyšetření.

Obchod se zajíci u nás zařizuje firma Interlov: zvířata nejen dováží, ale i vyváží. Stovky zajíců z Čech i Moravy si loni koupili Italové a pravidelným klientem jsou i Francouzi.

Pro myslivce je odchyt zajíců a jejich prodej jedním z příjmů. Za jeden kus letos dostanou asi 1700 korun. Proč se tedy nyní nenakupuje doma? "Maďarsko je největším vývozcem zajíců vůbec a produkce v České republice byla loni podprůměrná," vysvětluje důvody zahraniční objednávky Jaroslav Kostečka z Českomoravské myslivecké jednoty.

Ale už teď je zřejmé, že část dovezených zajíců nebude žít dlouho. Podle Kostečky je to zaviněno tlakem predátorů - přirozených zaječích nepřátel. Stávají se oběťmi lišek, dravců i přemnožených divočáků.

Ekologové se v názoru na celou akci různí. "Velký počet druhů drobné zvěře je zárukou ekologické rovnováhy. Když budou dravci lovit malá zvířata, nebudou napadat drůbež chovanou v rybnících pro hospodářské účely," vysvětluje Vladimír Drož, vedoucí odboru životního prostředí v Roudnici nad Labem.

Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody naopak zásadně nesouhlasí. "Tady vůbec nejde o oživení krajiny, ale o to, aby si myslivci zastříleli. A ještě se to platí z našich daní," tvrdí.

Velká část zajíců podle něj při povodních před vodou včas utekla, a pokud nyní z některých oblastí zmizeli, tak jsou to jen úzké pásy kolem řek. "Kdyby nebyli v okolí pod palbou myslivců, tak se sem do roka vrátí," dodává.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz