Stát zaplatí chudým právníka

  • 40
Lidé, kteří nemají peníze na právníka při rozvodu nebo ve sporu se sousedem, to asi budou mít jednodušší. V budoucnu by jim ho mohl zaplatit stát. Vyplývá to ze záměru zákona o bezplatné pomoci, který schválila vláda. Pokud zákon začne platit, advokáti by se už nebránili pracovat s chudými klienty.

To je pro ně v současné době velmi nevýnosná záležitost. "Nemusí jít přitom ani o lidi, kteří jsou vyloženě nemajetní," popisuje princip bezplatné pomoci Jiří Patera z legislativního odboru ministerstva.

"Může se stát, že půjde o spor, který nebude moct zaplatit ani člověk, který má jinak slušný příjem. Vše se bude odvíjet od předpokládané částky, na kterou by člověka soudní spor vyšel."

Bezplatná právní pomoc funguje v Česku už dnes, avšak jen do určité míry.  Ten, kdo potřebuje právníka, má dvě možnosti. Buď požádá soud, který zváží jeho finanční situaci a právníka mu sežene, nebo požádá o stejnou službu advokátní komoru.

Má to však háček. Advokátům se do dobročinnosti moc nechce. Proč? Těm právníkům, na které se obrátí soud, stát uhradí ty nejnutnější náklady podle sedm let starého sazebníku. A právníky, které osloví advokátní komora v běžných občanských záležitostech, stát neplatí vůbec.

Výsledek je ten, že se advokáti občas zastupování chudého klienta příliš nevěnují. "Pro tyto lidi to znamená, že se právní pomoci leckdy nedovolají. Nebo je advokát tak otrávený, že se případu nedostatečně věnuje," říká místopředseda advokátní komory Vladimír Papež. "Vždyť právníci jsou také podnikatelé, kteří za práci chtějí dostat zaplaceno. Proč mají suplovat povinnost státu, zajistit bezplatnou pomoc?"

Podle nového zákona by už stát práci právníků hradil ve všech případech, a nejen to. Sjednotí se podmínky, za kterých má člověk na bezplatnou právní pomoc nárok. Dodnes totiž existují jen interní předpisy, které si může každý soud vykládat po svém.

"Díky jasným kritériím budou moci lidé předem zjistit, zda mají šanci advokáta získat," upřesňuje Jiří Patera z ministerstva spravedlnosti. Přesné znění podmínek však ještě není na světě. Začne se tvořit teprve nyní, až když vláda odsouhlasila věcnou podstatu zákona.

Návrh však nepočítá se zavedením bezplatných právních poraden, které by lidem poskytovaly právní informace. "Na něco takového stát nemá peníze," řekl Patera. Právní rady budou tedy i nadále poskytovat neziskové organizace nebo ochotní právníci.  


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Podnikatel, Příjem

Nejlepší videa na Revue