Silnice k hranicím by se měla začít stavět už letos na podzim. (ilustrační snímek)

Silnice k hranicím by se měla začít stavět už letos na podzim. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stát vyvlastnil půdu ženě, která blokovala silnici z Liberce k hranici

  • 723
Stát po dvaceti letech tahanic vyvlastnil pozemky Jitky Pourové. Ty stály v cestě silnici I/35 k hranicím s Polskem a Německem. Stavět by se mohlo začít už letos.

"Jedná se o dva kilometry silnice a jeden menší mostek. Už jsme podali návrh na změnu zápisu do katastru nemovitostí a jakmile se tak stane, zažádáme na poslední úsek o stavební povolení," informoval Jan Stach z libereckého Ředitelství silnic a dálnic.

Vyvlastněné pozemky u hranic s Polskem

Podle Stacha by stavba silnice mohla začít už letos na podzim. Polská strana slíbila, že do příštího června dodělá most přes Nisu z Polska do Saska, což je na polské a německé straně poslední úsek čtyřproudé rychlostní silnice, která navazuje na německou dálniční síť.

 "Teď už zbývá dokončit jen českou část obchvatu Hrádku nad Nisou a Grabštejna. Když nenastanou nepředložené události, dokončíme ho stejně jako Poláci most, a můžeme obě stavby otevřít současně," dodal Stach.

V Hrádku s vyvlastněním souhlasí

S vyvlastněním a pokračováním prací na silnici mezi Bílým Kostelem a Hrádkem nad Nisou je spokojený také hrádecký starosta Martin Půta. 

"Je to dobrá zpráva. Odlehčí se tím dopravě v Bílém Kostele a v serpentinách na Grabštejně. Pro nás v Hrádku je to důležité především pro firmy v naší průmyslové zóně, které na tuto silnici čekají jako na smilování," vysvětlil starosta.

O komunikaci, která povede z Liberce přes Polsko dál do Německa, uvažovali cestáři již v šedesátých letech minulého století.  Po okupaci v roce 1968 celá věc ustala. Nedlouho po roce 1989 se myšlenka propojit tři země rychlostní silnicí objevila znovu.

 Historie pozemků, o které stát usiloval dvacet let, sahá do roku 1921. Tehdy se uskutečnila pozemková reforma, která rodu Clam Gallasů zestátnila grabštejnské panství.

Otec Jitky Pourové, která o nynějších tahanicích se státem s médii nekomunikuje, se tam stal národním správcem a později majetek výhodně koupil. V roce 1948 mu ho komunisté znárodnili.

Silnice měla podle původních plánů stát již loni v říjnu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video