Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát utají výsledky testování žáků, rodičům s výběrem školy nepomůže

  9:15aktualizováno  9:15
Ministerstvo školství chystá velké srovnávací prověrky pátých a devátých tříd základních škol. Žebříčky, podle nichž by rodiče mohli dětem najít kvalitní školu, však v dohledné době nezveřejní. Rodiny v Česku tak nadále nebudou mít k dispozici žádné objektivní vodítko.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ministerstvo sice chystá velké srovnávací prověrky základních škol asi za 140 milionů korun, výsledky však v dohledné době podle ministra Josefa Dobeše (VV) nezveřejní. "Na konci letošního roku otestujeme asi sto základních škol. Akce proběhne na počítačích v pátých a devátých třídách," upřesnil.

Srovnávací zkoušky

Letos poprvé se budou konat elektronické srovnávací zkoušky v pátých a devátých třídách základních škol. Bude to však pouze pilotní kolo nejvýše na stovce škol. Stát si v nich bude v budoucnu ověřovat znalosti češtiny, matematiky a cizího jazyka.

Pilotní kolo, 50-100 škol nejpozději 1. 12. - 23. 12. 2011
1. celoplošná zkouška (jen testovací) asi na 4 200 školách 20. 5. - 10. 6. 2012
2. testovací kolo (není jisté, zda bude nutné) asi na 4 200 školách 20. 5. - 10. 6. 2013
Spuštění plného provozu 1. 9. 2013

Děti se do té doby musí připravit na zkoušky z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. V budoucnu se tyto "malé maturity" rozšíří na všechny české základní školy.

Srovnávacími testy si ministerstvo jen ověří, co děti umějí a jakou kvalitu má výuka. Další dopady novinka zatím mít nebude. "Pro rodiče to znamená, že se usnadní přestupy dětí z jedné školy na druhou třeba při stěhování. V páté a deváté třídě totiž budou umět žáci v celé zemi to samé," vysvětlil smysl srovnávacích zkoušek Dobeš.

Podle poslankyně TOP 09 Anny Putnové nevyřeší potíže rodičů ani testování. "Problém je v poklesu úrovně základních škol. Proto rodiny s vysokými nároky na vzdělání nemohou najít tu dobrou," myslí si. Za hlavní příčinu zhoršení kvality Putnová považuje odliv žáků na víceletá gymnázia.

Ministerstvo je s přípravou prověrek daleko. Nyní vyhlásilo výběrové řízení, v němž hledá firmu, která vytvoří systém a uspořádá zkoušky. Pilotní projekt proběhne na padesáti až sto školách letos, v květnu žáky čeká celostátní kolo. "Uděláme jedno až dvě zkušební kola. Pak už budou prověrky ostré," dodal ministr.

"Hledejte a pátrejte"

Výsledky veřejnosti neukáže, jelikož chce dát učitelům čas, aby si zvykli a systém se usadil. Do doby, než ministerstvo zveřejní kompletní žebříčky, se musí rodiče stát "detektivy". Ředitelka odboru základního vzdělávání ministerstva Jiřina Tichá jim radí, aby pátrali po informacích ve výročních zprávách škol, na České školní inspekci nebo kontaktovali jiné rodiče, kteří jim poradí.

"Ukazatelem je i počet přijatých žáků na prestižní školy, výsledky soutěží, olympiád, dny otevřených dveří, webové stránky," jmenovala další možnosti Jana Holíková z tiskového odboru ministerstva školství.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz