Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát si připravuje peníze za Novu

  0:01aktualizováno  0:01
Čeští politici dávají najevo, že stát nemá mnoho šancí, jak odvrátit desetimiliardové odškodné firmě CME za zničenou investici v TV Nova. Ministr zahraničí Cyril Svoboda prohlásil, že by Česko mělo zaplatit okamžitě. Premiér Vladimír Špidla tak razantní není: "Je třeba postupovat tak, aby škody byly co nejmenší," prohlásil pro stanici BBC, dodal však, že to neznamená zaplatit hned.

Celková částka přitom narůstá každým dnem o dva miliony korun.

I Špidlův mlhavý výrok však odpovídá plánu, který se rodí na ministerstvu financí. Stát totiž stále ještě doufá, že by verdikt arbitrů mohl zvrátit stockholmský soud začínající za týden.

"Zvažujeme, že v nejbližší době uložíme peníze na zvláštní účet. Klinkhammer přislíbil, že až je tam uvidí, bude vstřícný ohledně sankčních úroků. Peníze by se na účtu úročily, takže ohledně dalších sankcí by nula od nuly pošla a dluh nerostl," uvedl zdroj z ministerstva financí.

CME oznámila, že očekává návrh české strany příští pondělí. Premiér Špidla také kritizoval svého předchůdce Miloše Zemana a prezidenta Václava Klause za příliš úzké styky s Vladimírem Železným v době, kdy se ředitel Novy odpojil od amerických investorů a začal v srpnu 1999 vysílat sám.

CME chce peníze hotově
Čeští hokejisté se nemusí bát o své dresy a hokejky. Výbavu nejpopulárnějších českých sportovců chtěl zabavovat šéf společnosti CME Fred Klinkhammer v případě, že se Česko bude zdráhat zaplatit firmě odškodné za ztrátu televize Nova.

Chování vlády nenasvědčuje tomu, že by dala Klinkhammerovi záminku. Ten zůstává věrný dřívějším prohlášením a tvrdým vymáháním deseti miliard přiklepnutých arbitrážním soudem si vychutnává své vítězství nad Českou republikou.

"Společnost CME očekává, že příští pondělí dostane od ministerstva financí nabídku na vyrovnání dluhu z arbitráže. Společnost chce, aby Česko zaplatilo dluh hotově," uvedl mediální zástupce CME Michal Donath.

Premiér Vladimír Špidla v pondělí v rozhlasové stanici BBC sdělil, že již pověřil ministra financí přípravou plánu na vydání dluhopisů, aby stát sehnal potřebnou částku.

Úředníci ministerstva financí již na přípravě balíku pro CME pracují. "Peníze můžeme z rozpočtu vytáhnout hned, ale není jasné, zda by to neměla předem schválit Poslanecká sněmovna," uvedl pracovník úřadu, který nechce být jmenován.

Ministr financí Bohuslav Sobotka chce nalézt způsob, jak co nejvíce omezit dopad prohrané arbitráže na státní rozpočet. Šance, že by stát žádal náhradu od členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která se podle arbitrů na poškození CME podílela, však nemá podle právníků mnoho šancí. Bylo by třeba prokázat členům rady vědomé a konkrétní protiprávní jednání. "A k tomu jsem krajně skeptický," soudí známý právník Tomáš Sokol.

Kromě skutečnosti, že vyplacením náhrady se zvýší státní zadluženost o deset miliard, je otázkou, nakolik prohraný spor poškodí pověst České republiky či odradí investory. "Spory kolem televize Nova obrazu země v zahraničí neprospěly. Několik lidí se mě na to ptalo, ale vliv na rozhodování o investicích to určitě nemělo," uvedl šéf společnosti CzechInvest Martin Jahn.

Premiér Špidla našel na prohraném sporu překvapivě pozitivní rys, podle něho je totiž verdikt důkazem vymahatelnosti práva a investice do České republiky to podpoří. Ale jeho názor zůstává ojedinělý.

Sobotka: Spor zaplatí každý občan této země
Odsouzení České republiky k zaplacení 10,4 miliardy korun společnosti CME jako náhrady za ztracenou investici v televizi Nova, je tvrdou ranou pro ministra financí Bohuslava Sobotku. V době, kdy prosazuje úspory ve státním rozpočtu v rámci boje s rychle rostoucími dluhy, musí hledat peníze, jak zaplatit odškodnění za Novu.

Co pro vás vyplývá z výsledku arbitráže CME versus Česká republika?

Arbitrážní rozhodnutí je konečné a okamžitě vykonatelné. Ještě čekáme na výsledek odvolacího soudu ve Stockholmu, ke kterému se Česká republika odvolala v prosinci 2001.

Jaká je vaše analýza příčin, proč musí Česko platit přes deset miliard za TV Nova?

Pokud bych měl citovat z konečného nálezu arbitrů, tak v roce 1999 mediální rada aktivně podporovala zničení investic společnosti CME vložených do společnosti ČNTS.

Jak v tomto kontextu tedy hodnotíte zpětně práci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a prodloužení licence pro společnost CET 21?

Velmi kriticky. Již před volbami jsem hlasoval pro její odvolání. Podle mého názoru je nepřípustné, aby nadále fungovala v tomto složení.

Může se stát soudit o náhradu škody se společnostmi kolem TV Nova?

Tato možnost z arbitrážního výroku nevyplývá. Těžko se mohu vyrovnat s představou, že každý občan této země by měl zaplatit určitou částku za spor, se kterým nemá nic společného. Rozhodně tedy budu jako ministr financí usilovat o možné nalezení způsobu, jak dopad tohoto rozhodnutí na státní rozpočet minimalizovat.

Může být verdikt arbitrů precedentní pro další arbitráže, které Česká republika vede?

Výrok nelze považovat za precedent, každý případ je šetřen na základě jiných skutečností. Nebudu předjímat žádný výsledek.

Jak vyplacení částky ovlivní hospodaření státního rozpočtu a vaše záměry s reformou veřejných financí?

Pokud Česká republika neuspěje u švédského odvolacího soudu, pak bude prohlouben deficit hospodaření za rok 2003. Tato situace bohužel přispěje k celkové výši veřejného dluhu České republiky. V rámci prosazované reformy veřejných financí se snažím šetřit každou korunu a představa, že šmahem přijde státní kasa o více než 10 miliard korun, je pochopitelně velmi tristní zprávou pro reformní snahy ministerstva financí.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Starosta Nymburku uzavřel lávku stejné konstrukce, jako spadla v Troji

Lávka pro pěší přes řeku v Nymburku

Ve středočeském Nymburku odpoledne uzavřeli lávku přes Labe, která je totožné konstrukce a od stejného projektanta jako...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Vláda Andreje Babiše poprvé zasedla. Vicepremiéry byli zvoleni ministr zahraničních věcí Martin Stropnický a ministr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz