Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát se shodl s Vatikánem o právech církve

aktualizováno 
Stát a katolická církev spolu uzavřely historickou dohodu o tom, jakých práv a povinností katolická církev požívá v České republice. Smlouva však nijak neřeší značně problematickou oblast církevních restitucí a budoucího financování církví. Smlouvu s Vatikánem Česká republika uzavřela jako poslední z postkomunistických zemí.

Stejná práva všem církvím
Dokument, jehož náplň se vyjednávala po dva roky, v podstatě potvrzuje současný právní vztah církve a státu zakotvený v českém právním řádu. Pro církev je však důležitý proto, že její práva garantuje ještě mezinárodní smlouva.

"Zakládá určité standardy pro katolickou církev na území České republiky, a tím pádem je také přiznává všem ostatním církvím a náboženským společnostem, které jsou tu registrovány. Není tedy v konfliktu se zájmy ostatních církví," uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Dokument musí ještě ratifikovat parlament a podepsat prezident. Už dnes se však objevují výhrady vůči jejímu znění. Například podle odborníka na ústavní právo Václava Pavlíčka narušuje suverenitu státu a dává římskokatolické církvi příliš privilegované postavení.

Zástupci státu i Vatikánu vyvraceli jakékoli pochybnosti o smlouvě. "Není revolučním řešením, nepřináší žádné nové věci," podotkl vatikánský papežský nuncius Josef Erwin Ender. Tento zástupce Svatého stolce v Praze má zkušenost z podpisu podobných smluv s Litvou a Lotyšskem. "Jednání nebyla jednoduchá, ale dosáhlo se kompromisu přijatelného pro obě strany," podotkl Ender. Smlouva garantuje církvím autonomní působení v pro ni tradičních oblastech: zdravotnictví, armádě, charitativní oblasti či vězeňství.

Zcela nevyřešena však zůstává otázka restitucí a s tím i spojený systém financování církví, což původně katolická církev požadovala do smlouvy zahrnout. Text nakonec hovoří jen o rychlém a přijatelném dořešení otázek majetku, který byl církvi vyvlastněn za komunistické éry. Jde o nemovitosti církevní povahy i hospodářské budovy. Jejich hodnotu katolická církev odhaduje v řádech desítek miliard korun.

Svoboda však ujistil, že koaliční dohoda zahrnuje závazek najít uspokojivé řešení například prostřednictvím fondu. "Koaliční dohoda je na čtyři roky, proto to vidím v horizontu roku 2006," odpověděl Svoboda na otázku, jak dlouho bude hledání kompromisu trvat.

Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD), pod něhož církevní problematika spadá, nevyloučil už jednou zvažované daňové asignace. Vzniknout může i rada nebo vládní výbor pro otázky státu a církví, který by se zabýval otázkami dalšího financování církví. V jeho čele by podle Dostála mohl stanout vicepremiér Petr Mareš (US-DEU).

Církevní sňatek stačí
Dokument garantuje i rovnoprávné postavení civilního a církevního sňatku. Právě tento bod označil Ender jako jeden z problematických. Vláda původně chtěla civilní sňatek nad církevní povýšit v novém občanském zákoníku. Dohoda s Vatikánem, která je nadřazená domácímu právnímu řádu, toto rovnocenné postavení nyní zaručuje.

Smlouva církvím zaručuje:

• působení v tradičních oblastech: - zdravotnictví - školství - vězeňství - armádě - oblasti charitativní činnosti

• rovnoprávnost civilního a církevního sňatku před státem 

• možnost zřizovat církevní právnické osoby a církevní zařízení 

• počítá s tím, že případná změna současného způsobu financování církví nepřivede církve do ekonomických problémů

Smlouva neřeší:

• restituce církevního majetku   

• nový systém financování církví, pouze dává příslib urychleného řešení 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vnitro sdělí, kteří kandidáti se zúčastní prezidentských voleb

Petiční archy s podpisy občanů podporujících Miloše Zemana jako kandidáta...

Ministerstvo vnitra v pátek ráno oficiálně potvrdí, kdo se zúčastní prezidentských voleb a čí přihláška byla naopak...Najdete na iDNES.cz