Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát se po osmi letech vrátí k podpisu smlouvy s Vatikánem

  16:36aktualizováno  16:36
Poslanci už jednou mezinárodní smlouvu s Vatikánem odmítli. To bylo v roce 2003. Po osmi letech a změně na postu pražského arcibiskupa ji chce předložit ještě letos Sněmovně ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Smlouva se podle něj ale musí předtím změnit.

Papež Benedikt XVI. | foto: AP

"Budou změny, už je to několik let. Museli jsme smlouvu přepracovat více ve stylu 21. století," řekl ČTK ministr Schwarzenberg. Co konkrétně se v česko-vatikánské smlouvě změnilo, však neupřesnil.

Původně vyjednaná česko-vatikánská smlouva upravuje vztah mezi českým státem a římskokatolickou a řeckokatolickou církví. Týká se především působení církve v kultuře, školství, zdravotnictví, sociální oblasti a v resortu ministerstva vnitra. Předpokládá například možnost zřizovat právnické osoby a církevní zařízení.

Smlouva s Vatikánem neřeší financování církví v Česku. I k němu se ale vláda vrátila a ministerstvo kultury připravuje dohodu o majetkovém narovnání s církvemi. Předcházelo jí zmrazení státních peněz duchovním.

Smlouvu s Vatikánem v roce 2003 poslanci odmítli a kritizoval ji také prezident Václav Klaus. Podle něj je výhodnější pro Vatikán a dává výsady katolické církvi. V roce 2004 proto řekl, že ji nepodepíše a doporučil tehdejšímu ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi, aby zahájil s Vatikánem nová jednání. To se nestalo a Vatikán naznačil, že by rád viděl smlouvu podepsanou v původní verzi.

Ke smlouvě se stát vrací po obměně politiků - kabinet Vladimíra Špidly vystřídali ministři Petra Nečase. Změny nastaly i v katolické církvi. Miloslava Vlka loni vystřídal loni na postu pražského arcibiskupa Dominik Duka. Ten se jeví jako nadějný vyjednavač. Dokázal se se státem dohodnout na vlastnictví Chrámu svatého Víta a politici se znovu vrátili k majetkovému vyrovnání s církvemi.

Česká republika je podle expertů jedinou evropskou zemí s převážně katolickou tradicí, která nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Najdete na iDNES.cz