Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát přepočítá, kolik vrátí církvím. „Topolánkových“ 134 miliard šlo k ledu

  3:30aktualizováno  3:30
Ministerstvo kultury bude příští rok znovu jednat s představiteli 17 církví o navrácení majetku. Půjde ale o jiné peníze a podmínky, než před několika lety dohodla vláda Mirka Topolánka. Kdysi zabavený církevní majetek tehdy ocenila na 134 miliard, ministerstvo kultury nyní pracuje na novém vyčíslení jeho hodnoty.

Pražský arcibiskup Dominik Duka bude se státem hledat kopromis. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Změnila se ekonomická a politická situace země a je potřeba na to nějakým způsobem reagovat," vysvětlil mluvčí ministerstva kultury Stanislav Brunclík, proč vláda shodila ze stolu původní variantu restitucí z roku 2008.

Ministerstvo "sází" na to, že ve Sněmovně, kde dříve restituce narazily, se změnilo rozložení politických sil. Změnil se také pražský arcibiskup katolické církve, které má stát vracet nejvíce majetku. Miloslava Vlka vystřídal Dominik Duka. A ten je nadějným diplomatem, kterému se podařilo například urovnat spor o svatovítskou katedrálu.

S návrhem konkrétního řešení ministr kultury Jiří Besser předstoupí před zástupce církví příští rok. Teprve po těchto jednáních půjdou restituce do vlády. "Rádi bychom ho předložili tak, aby se s tímto tématem vláda Petra Nečase řádně vypořádala v tomto funkčním období," dodal Brunclík.

Stát bude nejdřív řešit platy duchovních

Prvním předpokladem posunu restitucí je vyřešení platů duchovních. Stát už dříve avizoval, že klesnou o pět až deset procent. Kvůli šetření se arcibiskup Duka v srpnu sešel s Besserem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Kalousek se domnívá, že současná úsporná opatření by neměla být překážkou v jednáních. "Církve mají dostatek rozumu, aby věděly, v jaké je stát situaci. Důležité je uzavřít dohodu a já věřím, že ta vůle tady je," řekl iDNES.cz.

"Řešení této problematiky je v zájmu celé společnosti, protože brzdí rozvoj obcí, měst, krajů i státního majetku. Církevní restituce umožní, aby byla ekonomicky využívána část majetku," domnívá se Duka. Základní představou podle něj je nalezení řešení, které umožní existenci a udržitelný rozvoj církví.

Vyřešit by se mohly také problémy samotných církví. Duka upozorňuje, že nyní se musejí z více než poloviny financovat samy. "Což dokládá, že stát ani v současnosti nepostupuje podle platného zákona o hospodářském zabezpečení církví, podle nějž by měl plně financovat celý chod církve."

Církve nároky nebudou navyšovat

Podle Církve československé husitské není podmínkou, aby závazek státu byl vyšší než za Topolánkovy vlády. "Církve nemají zájem navyšovat své nároky. Se státem jsme uzavřeli smlouvu a žádná z církví, jak vím z ekumenické rady, ji nevypověděla, takže je dosud platná," řekl tajemník ústřední rady církve Karel Potoček.

Podle Duky dohoda učiněná mezi vládou a Českou biskupskou konferencí spolu s Ekumenickou radou církví a Federací židovských obcí stanovuje výchozí parametry: hodnotu konfiskovaného majetku, stanovení průměrného výnosu a také dohodu o vzájemném dělení. "Všechny ostatní otázky jsou předmětem nových jednání," uvedl Duka.

Nečasova vláda má ambici za čtyři roky zvládnout to, co se za 20 let nepodařilo žádnému z předchozích kabinetů. Nejblíže k vyrovnání s církvemi měla Topolánkova vláda. Chtěla jim část majetku vrátit a 83 miliard jim během 60 let postupně vyplatit. I s úroky by tento krok stát vyšel na 270 miliard. Návrh ale ztroskotal ve Sněmovně.

peníze pro církve

Stát se chce vyrovnat se 17 církvemi. Právě tolik jich nyní od státu dostává peníze na platy duchovních, údržbu církevního majetku a částečně také na provozní náklady.

Původní návrh Topolánkovy vlády počítal s tím, že vrátí nemovitosti za 134 miliard korun (z toho 83 miliard měl stát vyplatit penězi). To je odhad ceny majetku, který církve a náboženské společnosti vlastnily k 25. únoru 1948. Návrh počítal s těmito restitucemi:

Církev římskokatolická: 3 550 000 000 Kč
Církev československá husitská: 189 563 661 Kč
Českobratrská církev evangelická 139 261 022 Kč
Pravoslavná církev v českých zemích: 70 442 428 Kč
Církev bratrská: 46 759 508 Kč
Slezská církev evangelická a. v.: 40 187 921 Kč
Jednota bratrská: 36 969 290 Kč
Církev adventistů sedmého dne: 32 000 000 Kč
Evangelická církev metodistická: 22 587 695 Kč
Církev řeckokatolická: 18 366 662 Kč
Starokatolická církev v ČR: 16 757 325 Kč
Federace židovských obcí v ČR: 16 715 806 Kč
Bratrská jednota baptistů: 14 000 000 Kč
Evangelická církev a. v. v ČR: 7 281 114 Kč
Luterská evangelická církev a. v. v ČR: 6 993 690 Kč
Náboženská společnost českých unitářů: 2 211 855 Kč

Zdroj: Ministerstvo kultury ČRHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Oprava stájí v hořické „zemědělce“ má skluz kvůli diskuzím o slučování

Střední škola a gymnázium v Hořicích začala s opravou školního statku...

Téměř 100 milionů korun bude stát rekonstrukce cvičné stáje na školním statku v Hořicích na Jičínsku. Vše má být kvůli...Najdete na iDNES.cz