Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát znovu pomohl VZP, předem jí poslal téměř tři miliardy

  13:44aktualizováno  16:52
Všeobecná zdravotní pojišťovna loni skončila v téměř miliardovém minusu. Pojišťovna loni dostala mimořádnou finanční injekci v podobě bezúročné půjčky. V lednu jí stát poslal dalších 2,8 miliardy. Jsou to peníze, které měla pojišťovna původně dostat až v prosinci.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek (21. února 2014) | foto: ČTK

"O předsunutou platbu jsme požádali z čistě manažerské opatrnosti, protože jsme nevěděli, jak se nám bude vyvíjet cash flow (peněžní tok) na přelomu let 2013 a 2014. Pomohla nám v tom, že držíme stabilitu ve splatnosti závazků," řekl iDNES.cz ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

O zrychlení platby pojišťovna požádala stát loni v listopadu. Předsunutá platba ve výši 2,8 miliard jí přišla na začátku letošního roku. Jsou to peníze za státní pojištěnce, kterých je v Česku více než šest milionů. Původně tuto částku měla VZP dostat v prosinci 2014, na základě její žádosti ji ale dostala už v lednu.

V systému zdravotního pojištění žádost VZP znamená, že předsunutou platbu dostanou automaticky všechny ostatní pojišťovny. V jejich případě ale nejde už o miliardy, ale o stamiliony či miliony, protože VZP pojišťuje 60 procent všech obyvatel ČR. O předsunutou platbu VZP žádala také loni a tento nástroj používala i v době Kabátkových předchůdců.

Stát loni pomohl půjčkou a navýšením plateb

Loni v říjnu parlament posvětil navýšení platby za státní pojištěnce o 4,7 miliardy korun za rok (více čtěte zde). Navýšení se mohlo projevit na hospodaření zdravotních pojišťoven už v prosinci, plně jej ale pocítí zřejmě až v předsunuté platbě.

Další pomocí od státu pro VZP bylo poskytnutí bezúročné půjčky, o kterou pojišťovna žádala prostřednictvím ministerstva zdravotnictví. Nejprve vláda schválila částku ve výši 700 milionů, později k ní přidala ještě jednu miliardu korun.

První část půjčky bude muset pojišťovna vrátit letos, v prosinci jí navíc bude chybět platba za státní pojištěnce. Přesuny miliard ale podle Kabátka pojišťovna ustojí. "Samozřejmě, že to jsou závazky, s jejichž vyrovnání musíme počítat. Je to ale čistě o manažerské práci s cash flow," tvrdí ředitel VZP.

Šetřili, přesto jsou miliardu v minusu

Kabátek a jeho náměstek pro zdravotní péči Petr Honěk novinářům ve čtvrtek řekli, že VZP loni hospodařila s výsledkem minus 962 milionů korun. Její ředitel přitom ještě v září mluvit o tom, že VZP míří ke ztrátě 2,4 miliardy (více čtěte zde).

Statistiky VZP

VZP měla k 1. lednu 2014 5 milionů a 977 tisíc pojištěnců. To je 57,4 procenta všech pojištěnců v ČR. Ročně hospodaří se zhruba 150 miliardami.

Vedení pojišťovny v pátek také uvedlo, že se loni podařilo uspořit 1,7 miliardy korun. Například na snižování cen léků, zdravotnického materiálu či úsporou na provozu pojišťovny.

"Snižování nákladů bude letos pokračovat. Potenciál manažerských opatření byl ale významným způsobem vyčerpán v roce 2013, úspory tedy neočekáváme v řádech miliard, ale stovek milionů korun," upozornil Kabátek.

"Jsme schopni zvládnou rok bez zásadních ekonomických problémů, pokud vyjde predikce. Pokud ne, budeme muset hledat další zdroje," podotkl ředitel VZP.

Mezi předvídané věci patří i mírný nárůst ve výběru pojistného. Ministerstvo financí totiž očekává, že ekonomika by mohla oživit, klesne počet nezaměstnaných a tím pádem se zvýší i odvody.

Miliardy pro nemocnice dostanou pojišťovny v druhém pololetí, ministr žádá i odkup pohledávek

Letos mají od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka pojišťovny slíbeny dvě miliardy navíc. Peníze by měly posloužit nemocnicím na pokrytí výpadku stokorunového poplatku. Termín a způsob provedení těchto plateb zatím neposvětila vláda.

"Představa je taková, že dvě miliardy půjdou navýšení platby za státní pojištěnce zhruba od pololetí. Ve stejném období půjdou z pojišťoven platby do zdravotnických zařízení. Bohužel je to v situaci, kdy to nelze udělat jinak než změnou zákona, což je zdlouhavé," řekl iDNES.cz Němeček.

Systému ale skrze pojišťovny slibuje ještě víc. Chce prosadit i odkup části pohledávek zdravotních pojišťoven. V této souvislosti na začátku funkce mluvil ministr až o pěti miliardách korun.

"Ve čtvrtek jsme do vnějšího připomínkového řízení poslali věcný záměr ekonomické stabilizace zdravotnictví, kde je řešení dvou miliard a dalších věci, které vycházejí z koaliční dohody. Například automatická valorizace plateb za státního pojištěnce, odkup pohledávek zdravotních pojišťoven za státními podniky," popsal ministr. K plánu odkoupit část pohledávek ale v minulosti nebyl příliš vstřícný ministr financí Andrej Babiš.

VZP vidí potenciál také v lepší komunikaci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, který promlouvá do cen léků a kde nedávno došlo ke změně v managementu. VZP také stojí o novelu zákona o zdravotním pojištění.

Ve čtvrtek VZP oznámila, že na základě dobrých zkušeností s pozitivními lékovými listy (VZP doporučuje lékařům, který lék mají předepisovat, protože je na úhradách nejlevnější, více o principu čtěte zde), doporučení zavede také u zdravotnických prostředků. Rozšíří také doporučení u léků.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vnitro podalo stížnost na soud kvůli strhávání tibetských vlajek

Opoziční zastupitelé a další účastníci happeningu v Hradci Králové zamávali...

Ministerstvo vnitra podalo ve středu večer kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu proti verdiktu Městského soudu....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz