Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát porušil úmluvu a zaplatí odškodné

  19:45aktualizováno  19:45
- Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že Česká republika porušila úmluvu o lidských právech a musí zaplatit odškodné 20 tisíc marek. Stalo se tak v případě německého podnikatele Kurta Siegrieda Punzelta, který protestoval proti délce své vazby v České republice. Němec byl v roce 1996 odsouzen za pokus nakoupit nemovitosti za nekryté šeky.

Z rozsudku vyplývá, že Česká republika porušila Evropskou úmluvu o lidských právech v jejím pátém článku pojednávajícím o právu na soud v přiměřené lhůtě. Stalo se tak v Punzeltově případě nepřiměřenou délkou vyšetřovací vazby.

Rozsudek rovněž stanoví, že ČR mu musí zaplatit odškodné ve výši 10 tisíc marek a dalších 10 tisíc marek na výlohy a výdaje.

Senát nicméně odmítl část stížnosti, podle níž bylo porušeno právo Punzelta na propuštění během řízení za předpokladu záruky, že se dostaví k přelíčení. Stejně tak podle verdiktu nebyl porušen článek šest úmluvy o nepřiměřeně dlouhém soudním řízení. Rozsudek tudíž zamítl zbytek Punzeltových požadavků na zadostiučinění, které dosahovaly mnohamilionové výše.

Evropský soud pro lidská práva byl ustaven v roce 1959 a mohou se k němu odvolat všichni občané členských zemí Rady Evropy, pokud se domnívají, že byla porušena jejich práva zaručená Evropskou úmluvou o lidských právech z roku 1950 a jejími čtyřmi dodatkovými protokoly. Stěžovatel se k němu mohou odvolat, pokud předem vyčerpali všechny opravné prostředky, které zákonodárství daného státu předepisuje, a pokud od zamítnutí odvolání Nejvyšším nebo Ústavním soudem neuplynulo více než šest měsíců.

Punzelt byl po vleklých soudních sporech odsouzen v červenci 1996 ke třem a půl roku vězení za podvod z roku 1992, během něhož se snažil za pomoci nekrytých šeků v hodnotě 45,1 milionu korun od pražského magistrátu koupit obchodní pavilony Galaxie a Mája.

Štrasburský soud uznal důvody českých soudů, které nechtěly Punzelta propustit na svobodu, i když postupně nabízel záruku až 30 milionů korun. Rozsudek připomíná, že sedmdesátiletý Punzelt byl za podvody stíhán i v Německu, odkud před stíháním utekl.

V České republice byl zadržen v dubnu 1993 a první rozsudek nad ním byl vynesen až v lednu 1995. Celou dobu od zadržení po vynesení konečného rozsudku v červenci 1996 strávil ve vazbě. Převážnou část trestu si tak 'odseděl předem' ve vyšetřovací vazbě.

Stížnost u Evropského soudu pro lidská práva podal v březnu 1996.

Punzelt žádal 939 tisíc marek jako odškodnění za ušlé příjmy a 78 513 milionu korun v souvislosti s tím, že obchodní dům, který vlastnil, v době jeho věznění zbankrotoval. Stejně tak chtěl náhradu půl milionu marek za to, že se mu během vazby podle jeho tvrzení zhoršil zdravotní stav. Dalších 2,622 milionu korun a 32 750 marek požadoval jako náhradu výloh spojených se soudy.

Je to třetí rozsudek týkající se České republiky, který štrasburský soud vynesl, a druhý, v němž došel k závěru, že republika porušila Evropskou úmluvu o lidských právech. První, týkající se firmy Špaček, vyzněl ve prospěch České republiky a druhý týkající se dědických soudů o Rakonu začátkem března podpořil stěžovatele.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz