Až do konce roku 2012 poskytoval stát odměnu každému pěstounovi, bez ohledu na to, zda žil v manželství či nikoli. (Ilustrační foto)

Až do konce roku 2012 poskytoval stát odměnu každému pěstounovi, bez ohledu na to, zda žil v manželství či nikoli. (Ilustrační foto) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Manželé berou za pěstounství méně než nesezdané páry, upozorňuje ombudsman

  • 55
Stát podle zástupce ombudsmana finančně znevýhodňuje pěstouny žijící v manželství. Dostávají podle něj od státu o tisíce korun měsíčně méně než nesezdané páry. Může za to novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ministerstvo platnou novelu hájí.

"Zákonodárce se nejspíš snažil zamezit vyplácení vyšší individuální odměny pěstounům, kteří žijí společně a o děti se starají rovněž společně," poznamenal zástupce ombudsmana Stanislav Křeček. Děti jsou přitom do pěstounské péče svěřovány vždy konkrétnímu člověku, v případě manželských párů je tedy dítě svěřeno do péče jednoho z manželů.

Podle Křečka je nepřípustné, že stát své opatření vztáhl pouze na manžele, protože není schopen identifikovat nesezdané pěstounské páry, které také žijí společně a také se o děti mohou společně starat.

Vyzval proto v prosinci ministra práce a sociálních věcí, aby se tímto problémem zabýval. Ministerstvo novelu hájí dvěma důvody. Starat se o dítě ve společné domácnosi s pěstounem je podle vyjádření úřadu manželova povinnost, protože bez souhlasu manžela si není možné dítě do pěstounské péče vůbec vzít. "Takové právní postavení je s postavením druha zcela nesrovnatelné," argumentuje mluvčí ministerstva Petr Sulek.

Za druhé uvádí, že rozhodnutí o společné pěstounské péči přichází do úvahy pouze v případě manželů. Postavení manželů a druhů je podle ministerstva navíc v pěstounství úplně jiné, proto jej nelze srovnávat a tedy ani považovat za diskriminační.

Až do konce roku 2012 poskytoval stát odměnu každému pěstounovi, bez ohledu na to, zda žil v manželství, či nikoli. Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí však od 1. ledna loňského roku ukládá, že u manželských párů náleží odměna jen jednomu z manželů. Bez ohledu na to, že i druhý má soudem svěřené dítě v pěstounské péči.

Příjem domácnosti pěstounských manželských párů se tak ve srovnání s příjmem nesezdaných párů snížil.

Manželé berou na děti o 4 tisíce méně

Nesezdaný pár, v němž každý z partnerů má v pěstounské péči jedno dítě, dostává podle zástupce ombudsmana celkem 16 tisíc korun měsíčně. V manželském páru, v němž má rovněž každý z  partnerů v pěstounské péči jedno dítě, obdrží odměnu jen jeden z manželů, a to 12 tisíc korun. Druhému z manželů odměna pěstouna nenáleží.

Tyto peníze jsou z hlediska daní považovány za příjem ze závislé činnosti. Jeden z manželů, který nově odměnu pěstouna nedostává, se tak podle kanceláře veřejného ochránce práv ocitá oproti nesezdaným pěstounům v horším postavení z hlediska daní i sociálního a zdravotního pojištění.

"Odměna pěstouna je posuzována jako jakýkoliv jiný příjem ze závislé činnosti pokud jde o daň z příjmu a pojistné. Je tedy možné odečítat slevu na poplatníka, manžela/manželku a vyživované dítě," uvedlo k tomu ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ačkoli není porušen antidiskriminační zákon, může jít podle zástupce ombudsmana o porušení zákazu diskriminace v Listině základních práv a svobod.

"Jestliže je totiž odměna pěstouna považována pro účely daňové a pojistné za příjem ze závislé činnosti, předpokládá se zřejmě, že se pěstoun věnuje péči o dítě za odměnu namísto jiné práce," uvádí ochránce práv v tiskové zprávě.

Finanční znevýhodnění se tak může dotýkat práva na provozování jiné hospodářské činnosti a práva na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří při nezpůsobilosti k práci.

"Současně toto rozlišování podle rodinného stavu obsahuje prvky svévole, tedy Listinou zakázané libovůle ze strany zákonodárce při rozlišování subjektů a práv," připomíná kancelář ombudsmana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video