Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pravost podpisů pro kandidáty na Hrad stát nehlídá, v peticích jsou chyby

  17:17aktualizováno  17:17
U desetitisíců podpisů, které museli odevzdali kandidáti na příštího prezidenta na podporu kandidatury, stát nijak nekontroluje, zda jsou pravé. "Není v lidských silách zkontrolovat, jestli to ti lidé podepsali nebo nepodepsali," řekl iDNES.cz Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy Ministerstva vnitra, které petice zájemců o Hrad kontroluje.
Prezidentská standarta (ilustrační snímek)

Prezidentská standarta (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

U namátkově vybraných vzorků z petic kandidátů se kontroluje jen to, zda je člověk uvedený na petici v evidenci obyvatelstva a zda sedí datum narození a bydliště. To jsou přitom údaje, které se dají najít u velkého množství lidí například v obchodním rejstříku.

"Jsem přesvědčen, že drtivá většina z těch, kteří jsou navrženi na prezidenta, tuto metodu nezvolili už jenom proto, že by se cítili velmi zvláštně," řekl v pondělí Henych. Lidé ale nemají a zřejmě ani nebudou mít žádnou šanci zkontrolovat, zda se jejich jméno a podpis neobjevily v petici některého z prezidentských kandidátů, kteří potřebovali 50 tisíc podpisů, aby se vůbec mohli pustit do boje o Hrad.

Kolik odevzdali podpisů

Miloš Zeman 105 439
Jan Fischer 101 761
Vladimír Franz 88 388
Zuzana Roithová 80 894
Táňa Fischerová 72 610
Tomio Okamura 61 500
Vladimír Dlouhý přibližně 60 tisíc
Jana Bobošíková přibližně 55 tisíc

Ministerstvo vnitra nepočítá s tím, že by seznamy s podpisy pro jednotlivé kandidáty zveřejnilo. "To asi nepůjde, to by nás Úřad na ochranu osobních údajů... nenapadá mě slušné slovo, co by s námi provedl," prohlásil Henych.

Do 23. listopadu, kdy je termín pro registraci či odmítnutí jednotlivých kandidátů, ministerstvo vnitra zkontroluje, zda údaje na listinách (s výjimkou podpisu, jehož pravost se nekontroluje), sedí. Do té doby nehodlá úřad nijak komentovat, zda se na listinách objevily podpisy, které není možné započítat.

V první fázi ministerstvo podle zákona kontrolovalo namátkou vybraných 8 500 podpisů z archů každého kandidáta, který se do prezidentské volby snaží dostat právě přes petici občanů. Takových lidí je osm, takže se v první fázi muselo zkontrolovat 68 tisíc podpisů.

Jde o kandidatury Jany Bobošíkové, Vladimíra Dlouhého, Jana Fischera, Táni Fischerové, Vladimíra Franze, Tomia Okamury, Zuzany Roithové a Miloše Zemana. Zbylé trojice, Jiřího Dienstbiera, Přemysla Sobotky a Karla Schwarzenberga se tento problém netýká, protože je navrhli zákonodárci ČSSD, ODS a TOP 09. (o všech navržených kandidátech a kdo je navrhl, čtěte zde)

Vnitro bude kontrolovat další várku 8500 podpisů

Pravost údajů o jménu, datu narození a bydlišti potvrdil u zhruba šedesáti procent rovnou počítač. "Zhruba podle mých informací kolem 60 procent, plus minus, osob bylo ztotožněno elektronicky, bez zásahu lidských rukou," řekl iDNES.cz Henych. Teprve tam, kde si počítač poradit neuměl, například nepřečetl údaje z naskenovaných petic, následovala kontrola lidskýma očima. První a druhé kolo kontroly, v některých případech i třetí.

U kandidátů, kde se našla chyba ve více než třech procentech jmen, bude následovat kontrola dalších 8 500 podpisů. Až pak úřad zveřejní, kdo opravdu splnil podmínky a dodal více než 50 tisíc věrohodných jmen na petici.

Henych v pondělí pozdě večer v Událostech, komentářích ČT připustil, že více než tři procenta chyb se našly u více než jednoho kandidáta. Jakékoli další podrobnosti nezveřejnil. Odmítnutí uchazeči se budou moci odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu a není vyloučeno, že by šli i k Ústavnímu soudu, což by mohlo celou prezidentskou volbu protáhnout.

Henych odmítl, že by se při manuální kontrole ukázalo, že některá jména a jejich podpisy psal stejný člověk. "Takové informace, že by to bylo na první pohled patrné, nemám," prohlásil.

Do první přímé volby hlavy státu se hlásí celkem jedenáct lidí. Volba nástupce Václava Klause začne 11. a 12. ledna, případné druhé kolo volby, pokud někdo nezíská nadpoloviční počet hlasů už v prvním kole, by bylo o dva týdny později.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čínský zákaz dovozu odpadů je příležitost pro recyklaci, tvrdí šéf odpadářů

Nákladní loď společnosti CMA CGM.

Od začátku roku přestala Čína dovážet ze světa čtyřiadvacet druhů odpadu. Rozhodnutí dopadá i na Česko, které má...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Demagog: Zeman v debatě pronesl více výroků, častěji si ale také vymýšlel

Prezident Miloš Zeman v televizním duelu na Primě (23.1.2018)

V první společné debatě prezidentských kandidátů měl v úterý večer na TV Prima navrch Miloš Zeman. Podle serveru...

Najdete na iDNES.cz