Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát nechce krajům zaplatit nábytek

  8:42aktualizováno  8:42
Olomouc - Klasický úředník v otočném křesle za stolem? To je i není představa státu. Zřídil krajské úřady, ale úředníkům odmítá zaplatit židle. Tvrdí, že by je platil dvakrát. Krajům, které ještě nemají vlastní příjmy, peníze nestačí. Budou tak muset na nábytek dávat peníze, které dostaly na cestovní výdaje nebo na počítače. Stát trvá na tom, že krajům peníze na vybavení každého úředníka dal. Kraje oponují: Peníze byly na jiné věci a nestačí, platíme si to samy.

Zastupitelé Olomouckého kraje si s tím lámali hlavy na posledním jednání. Stát jim dal vybrat ze dvou možností: buď zruší už hotovou zakázku na nábytek pro budoucí sídlo kraje a kraj si vypíše vlastní a vše taky zaplatí. Nebo kraj přijme státem vybranou zakázku za bezmála 11 milionů a taky ji zaplatí.

První možnost by znamenala, že si kraj může vybrat nábytek podle svého gusta, ovšem do nové budovy by se nepřestěhoval v termínu. Nový výběr by stěhování zdržel. Úředníci by sice měli budovu, ale nebylo by si na co sednout.

Zastupitelé přijali druhou variantu nabízenou úředníky ministerstva vnitra. Vedení kraje zatím neví, kde na nábytek najednou vezme. "Požádáme alespoň o polovinu ministra vnitra a začneme okamžitě šetřit jinde," říká zástupce hejtmana Ivan Kosatík (ODS).

Krajští radní se chtějí ještě zkusit s vybranou firmou dohodnout tak, že jim splátky odloží na příští rok. Ten by však Olomoucký kraj začínal s dluhem. Ředitel úřadu Libor Kolář míní, že pokud by nastala krizová varianta - tedy stát kraji skutečně nedá ani korunu -, mohlo by to pro kraj znamenat, že například zase nebude mít dobré počítačové vybavení.

Tomu se rozhodli zabránit na Krajském úřadě v Brně, ovšem také za cenu dluhu. "Vzali jsme si úvěr dva miliony korun, abychom mohli vybavit naše kanceláře výpočetní technikou," říká ředitel úřadu Jiří Crha. "S nábytkem máme také problémy. Je výhoda, že už sedíme ve své budově, kterou nám okresní úřad částečně vybavil. Zbytek nábytku teď můžeme postupně nakupovat. Ovšem z peněz na provoz," dodal Crha.

V Ostravě ovšem tvrdí, že si v nové budově, kde již sídlí, platili jen židle. "Zabudovaný nábytek a stoly byly součástí stavby, a tu platil stát. Platili jsme židle z provozních peněz. Stále však postrádáme úložné prostory," řekla mluvčí úřadu Moravskoslezského kraje Jolanda Pilařová.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že v rozpočtu  jsou nezbytné  výdaje na vybavení nábytkem, kancelářskou  a  výpočetní  technikou naplánovány tak, aby pro rok 2000 a 2001 dosáhly 82 tisíc korun na jednoho zaměstnance.

"Je to účelově vymyšlený argument. Číslo 82 tisíc na úředníka začalo ministerstvo používat až nyní, kdy se kraje ozývají, že peníze nestačí," říká zástupce hejtmana Kosatík. "I kdybychom počítali podle jejich čísel, chybějí nám minimálně 4 miliony korun."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Srnky z pole vyháníme Metallicou, říká dobrovolník z jihu Čech

Plašení zvěře na loukách poblíž obce Besednice (22. května 2018).

Vidět srnku, která každé ráno a večer chodí na pole a naříká pro své mrtvé mládě, je zdrcující zkušenost. Své o tom ví...

Zubař blízký Martinu Romanovi vlastnil miliardový podíl v Unipetrolu

Šéf ČEZ Martin Roman

René Foltán je úspěšný zubař, proděkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Podle zjištění MF DNES ovšem zároveň až do...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz