Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stát nechce krajům zaplatit nábytek

  8:42aktualizováno  8:42
Olomouc - Klasický úředník v otočném křesle za stolem? To je i není představa státu. Zřídil krajské úřady, ale úředníkům odmítá zaplatit židle. Tvrdí, že by je platil dvakrát. Krajům, které ještě nemají vlastní příjmy, peníze nestačí. Budou tak muset na nábytek dávat peníze, které dostaly na cestovní výdaje nebo na počítače. Stát trvá na tom, že krajům peníze na vybavení každého úředníka dal. Kraje oponují: Peníze byly na jiné věci a nestačí, platíme si to samy.

Zastupitelé Olomouckého kraje si s tím lámali hlavy na posledním jednání. Stát jim dal vybrat ze dvou možností: buď zruší už hotovou zakázku na nábytek pro budoucí sídlo kraje a kraj si vypíše vlastní a vše taky zaplatí. Nebo kraj přijme státem vybranou zakázku za bezmála 11 milionů a taky ji zaplatí.

První možnost by znamenala, že si kraj může vybrat nábytek podle svého gusta, ovšem do nové budovy by se nepřestěhoval v termínu. Nový výběr by stěhování zdržel. Úředníci by sice měli budovu, ale nebylo by si na co sednout.

Zastupitelé přijali druhou variantu nabízenou úředníky ministerstva vnitra. Vedení kraje zatím neví, kde na nábytek najednou vezme. "Požádáme alespoň o polovinu ministra vnitra a začneme okamžitě šetřit jinde," říká zástupce hejtmana Ivan Kosatík (ODS).

Krajští radní se chtějí ještě zkusit s vybranou firmou dohodnout tak, že jim splátky odloží na příští rok. Ten by však Olomoucký kraj začínal s dluhem. Ředitel úřadu Libor Kolář míní, že pokud by nastala krizová varianta - tedy stát kraji skutečně nedá ani korunu -, mohlo by to pro kraj znamenat, že například zase nebude mít dobré počítačové vybavení.

Tomu se rozhodli zabránit na Krajském úřadě v Brně, ovšem také za cenu dluhu. "Vzali jsme si úvěr dva miliony korun, abychom mohli vybavit naše kanceláře výpočetní technikou," říká ředitel úřadu Jiří Crha. "S nábytkem máme také problémy. Je výhoda, že už sedíme ve své budově, kterou nám okresní úřad částečně vybavil. Zbytek nábytku teď můžeme postupně nakupovat. Ovšem z peněz na provoz," dodal Crha.

V Ostravě ovšem tvrdí, že si v nové budově, kde již sídlí, platili jen židle. "Zabudovaný nábytek a stoly byly součástí stavby, a tu platil stát. Platili jsme židle z provozních peněz. Stále však postrádáme úložné prostory," řekla mluvčí úřadu Moravskoslezského kraje Jolanda Pilařová.

Ministerstvo vnitra tvrdí, že v rozpočtu  jsou nezbytné  výdaje na vybavení nábytkem, kancelářskou  a  výpočetní  technikou naplánovány tak, aby pro rok 2000 a 2001 dosáhly 82 tisíc korun na jednoho zaměstnance.

"Je to účelově vymyšlený argument. Číslo 82 tisíc na úředníka začalo ministerstvo používat až nyní, kdy se kraje ozývají, že peníze nestačí," říká zástupce hejtmana Kosatík. "I kdybychom počítali podle jejich čísel, chybějí nám minimálně 4 miliony korun."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz